Współorganizator akcji Magdalena Dydyszko zaznaczyła, że rozpocznie się ona w symbolicznym dniu - 13 października, kiedy przypada Światowy Dzień Wzroku. W programie wydarzenia przewidziana jest konferencja, hackathon i "event sensoryczny".

Wydarzenie otworzy "event sensoryczny". W Galerii Krakowskiej, która jest współorganizatorem wydarzenia, stanie instalacja – sensoryczny plac zabaw, który umożliwi poznawanie świata z pomocą innych niż wzrok zmysłów. Odbędą się warsztaty sensoryczne z wykorzystaniem urządzeń wspierających dostępność i pokazy sprzętu dla osób niewidomych.

Drugim elementem akcji jest konferencja, która odbędzie się 21 października w Krakowie. "Dedykowana jest szczególnie tym, którzy dostępność muszą traktować jako element projektowania produktów i usług. Obejmie ona debaty i wykłady z udziałem ekspertów. To zaproszenie do poznania najważniejszych pojęć w zakresie sensoryki i dyskusji o różnych wymiarach niepełnosprawności" - wyjaśnili organizatorzy akcji.

Trzecią częścią tegorocznej edycji jest hackathon, na który zaproszeni są programiści, studenci, graficy, pracownicy działów IT chcący wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności, aby stworzyć nowe rozwiązania ułatwiające życie osobom niewidomym i słabowidzącym.

Hasłem tegorocznego maratonu programowania jest "miasto/przestrzeń przyjazna osobom niewidomym". Jego rezultatem będzie nagrodzenie najlepszego prototypu aplikacji, produktu lub usługi, które będą działać na rzecz zwiększenia dostępności społecznej. Na hackathon obowiązują zapisy, a odbędzie się on 22 i 23 października w Krakowie.

"Chcemy tworzyć przestrzeń, dającą możliwość pełnego uczestniczenia w życiu społecznym osobom z niepełnosprawnościami sensorycznymi" - wskazują organizatorzy akcji Magdalena Dydyszko i Piotr Kowalski.