- To wydarzenie zadziwiło mieszkańców i przybywających do Jerozolimy. Otrzymaliśmy relację Dziejów Apostolskich o wydarzeniu, które poruszyło całym miastem. Mieszkańcy zobaczyli ludzi wychodzących z Wieczernika, mówiących wieloma językami.  Każdy słuchający słyszał swój własny. Byli zdziwieni tym, że mogą usłyszeć dobrą nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa we własnym języku. Historia o Wieży Babel jest odnoszona tutaj. To rozbicie, które wtedy nastąpiło, jest odkupione i naprawione. Jednym z najważniejszych darów Ducha Świętego jest jedność - mówi ks.dr Leszek Harasz, koordynator Odnowy w Duchu Świętym w Archidiecezji Krakowskiej.

Uroczystość liturgiczna Zesłania Ducha Świętego sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Łączono ją z Wielkanocą, a od IV w. wyodrębniono jako osobne święto, uroczyście obchodzone zarówno w Kościele Wschodnim jak i Zachodnim.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny. W poniedziałek drugi dzień Zielonych Świąt, Święto Maryi, Matki Kościoła.