Zalety oceny 360 stopni w organizacji
Jedną z największych zalet oceny 360 stopni jest to, że przedstawia sylwetkę pracownika z różnych perspektyw – oczami jego samego, współpracowników, z którymi dzieli codzienne obowiązki, i bezpośredniego przełożonego. W rezultacie wynik badania jest nie tylko rzetelny, ale też obiektywny, gdyż nie jest odzwierciedleniem opinii jednej osoby.
Z punktu widzenia organizacji oznacza to uzyskanie informacji o tym, jak sprawdza się pracownik w różnych obszarach. Dzięki temu można znaleźć jego mocne strony, które warto rozwijać, oraz słabe punkty wymagające poprawy. Jest to także świetne źródło wiedzy w kontekście zmian organizacyjnych zachodzących w organizacji – pozwala np. wytypować osoby do awansów wewnętrznych.
Jeśli spojrzeć na ten proces oczami pracownika, jest on okazją do skonfrontowania własnych przemyśleń na swój temat z tym, jak widzą to inni. Umożliwi to zidentyfikowanie obszarów wymagających dodatkowej pracy, jak również stanie się motywacją do rozwoju osobistego i zawodowego.
Jak krok po kroku przeprowadzić ocenę 360 stopni?
Wbrew pozorom przeprowadzenie w firmie oceny 360 stopni nie musi oznaczać dużego nakładu czasowego i finansowego. Wszystko sprowadza się do właściwego rozplanowania procesu, co można zrobić w sześciu krokach.
- Wyznaczenie celów – każda ocena pracownicza powinna czemuś służyć, np. wyłonieniu liderów, opracowaniu indywidualnych planów rozwoju, które wypełnią lukę kompetencyjną w organizacji, czy też znalezieniu odpowiedniego miejsca dla poszczególnych jednostek w strukturze firmy.
- Komunikacja z zespołem – ocenianie często niesie za sobą negatywne skojarzenia, więc już na wstępie warto przeprowadzić kampanię informująca pracowników o tym, co zyskają uczestnicząc w tym procesie, jak również jaki jest tego cel. To zwiększy ich zaangażowanie i zmniejszy strach przed oceną.
- Wybór oceniających i ocenianych – ocenie można poddać wszystkich lub tylko osoby z działów kluczowych dla funkcjonowania organizacji. To samo dotyczy oceniających: mogą to być wszyscy współpracownicy i bezpośredni przełożeni albo tylko wybrane jednostki. Zazwyczaj grono oceniających powinno mieścić się w granicach od 8 do 12 osób, jednak duży wpływ na to ma m.in. pełnione przez ocenianego stanowisko.
- Opracowanie kwestionariusza oceny – znajdujące się w nim pytania powinny pozwalać na obiektywne ocenienie pracownika w konkretnych obszarach, np. w zakresie kompetencji miękkich, społecznych, specjalistycznych i specjalistyczno-menedżerskich.
- Podsumowanie wyników oceny – sprowadza się do przeanalizowania wniosków płynących z ankiet i zebrania ich w formie czytelnej zarówno dla zarządu organizacji, jak i dla pracownika, którego dotyczy ocena. Warto działać od razu i nie odkładać umówienia spotkania na 1:1.
- Wyciągnięcie wniosków i zaplanowanie dalszych działań – udzielenie pracownikowi feedbacku powinno iść w parze ze stworzeniem planu jego rozwoju w pożądanych obszarach. W takim przypadku nawet negatywny feedback może stać się narzędziem motywującym do pracy i poszerzania własnych horyzontów.
Ocena 360 stopni na platformie Dolineo
Procesu oceny 360 stopni nie trzeba przeprowadzać w stu procentach ręcznie, podsumowując jego wyniki w tradycyjnym arkuszu Excel, co jest ogromnie pracochłonnym procesem. Platforma Dolineo oferuje system okresowych ocen pracowników, który usprawni te działania i pozwoli zaoszczędzić na czasie, bez ryzyka pogorszenia osiągniętego rezultatu.
Narzędzie zapewnia prosty kreator kwestionariuszy, który daje dużą swobodę podczas ich tworzenia. Możesz to zrobić od zera (bazując na tych obszarach, kompetencjach i zachowaniach, które już w firmie wypracowaliście) lub skorzystać z gotowego katalogu kompetencji i ponad 100 zachowań, które dostarcza system.
W ramach kampanii zaprojektujesz wiele kwestionariuszy np. osobny dla specjalistów, osobny dla menadżerów itd. Wszystko odbywa się online - każdy pracownik otrzymuje swój indywidualny, imienny dostęp.
Elastyczność narzędzia Dolineo dotyczy także ustalenia konfiguracji osób uczestniczących w ocenie 360 stopni. Jednostka odpowiedzialna za przeprowadzenie procesu może skorzystać w tym przypadku z jednej z trzech dostępnych opcji:
- odgórne ustalenie tego, kto kogo ocenia, na podstawie struktury organizacyjnej firmy,
- udostępnienie pracownikowi możliwości wskazania, kto powinien go ocenić,
- odgórne ustalenie schematu ocen z dodatkową opcją pozwalającą na rozszerzenie listy o osoby wskazane przez pracownika.
Tury ocen pracowniczych można zaplanować w różnych cyklach – od miesięcznego czy kwartalnego, przez półroczne, aż po roczne. Dopasowanie ich do strategii przyjętej w organizacji nie przysporzy zatem trudności.
Tym, co zwykle stanowi największe wyzwanie podczas przeprowadzania oceny 360 stopni, jest monitorowanie postępów i podsumowanie wyników. Chociaż dane spływające z różnych źródeł zapewniają kompleksową wiedzę na temat pracownika, trzeba je najpierw przetworzyć: przeczytać, przeanalizować i wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość. Należy też pamiętać o tym, że wiele osób z pewnością zapomni o udzieleniu ocen (wypełnieniu kwestionariuszy) w natłoku codziennych obowiązków – konieczne jest zatem czuwanie nad poprawnością procesu oraz przypominanie spóźnialskim o ciążącym na nich obowiązku.
System okresowych ocen pracowników na platformie Dolineo zapewnia nieocenione wsparcie w tym zakresie. Narzędzie posiada katalog automatycznych powiadomień (systemowe, mailowe oraz push w aplikacji mobilnej) np. w formie zaproszenia do udzielenia oceny/feedbacku czy przypomnienia o zbliżającym się terminie oceny.
Istotne jest także to, że po zakończonej kampanii, system generuje kompleksowe raporty - zarówno zbiorcze, jak i indywidualne czy porównawcze. To rewelacyjne narzędzie analityczne. Dane zostają zaprezentowane w postaci czytelnych wykresów, które ułatwiają wyciągnięcie wniosków, bez konieczności ręcznego przeglądania odpowiedzi i tworzenia statystyk od zera. Dolineo umożliwia też pozostawienie w systemie notatki po późniejszej rozmowie z ocenianym (np. w formie wskazówki rozwojowej), do której obie strony zawsze mogą wrócić (np. przy kolejnej turze ocen, aby zobaczyć czy ustalenia zostały wdrożone w życie).
Jeśli więc chcesz zoptymalizować proces ocen okresowych i zrezygnować z czasochłonnych Exceli, warto wziąć pod uwagę zewnętrzny system, taki jak Dolineo, który Cię w tym wesprze.