Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Inflacja spadła pierwszy raz od 9 miesięcy

  • Bartłomiej Bujas
  • date_range Czwartek, 2022.12.01 16:42 ( Edytowany Czwartek, 2022.12.01 17:05 )
Ze wstępnych szacunków GUS wynika, że w listopadzie wynosiła 17.4%. W porównaniu do października wynik jest o pół punktu procentowego niższy. Czy to zapowiedź długofalowego trendu spadkowego, czy tylko chwilowy optymizm?

fot: Pixabay

Eksperci przekonują, że nie ma powodów do hurraoptymizmu. Podkreślają, że kluczowa dla  szerszej oceny sytuacji będzie zima.  Krzysztof Głuc z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie tłumaczy, że ta pora roku nigdy nie jest dobrym czasem dla obniżania inflacji: to kwestia energii, zwiększonych zakupów świątecznych. Podstawowa zasada ekonomii to wzrost cen przy dużym popycie, a przy wzroście cen inflacja idzie w górę. Ciekawy będzie wynik inflacji za miesiąc, ale trudno się spodziewać znaczących spadków. Ekspert spodziewa się, że inflacja zacznie realnie spadać dopiero na wiosnę. Twierdzi jednak, że wciąż będą to niewielkie spadki (pół procent, może jeden procent). Podkreśla, że jednocyfrowa inflacja to perspektywa dopiero 2024, a nawet 2025 roku

posłuchaj Krzysztofa Głuca

Maciej Grodzicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla, że sytuacja wciąż jest trudna, zwłaszcza że zwiększa się różnica między inflacją a wzrostem płac: niepokojące jest to, że głównym czynnikiem hamującym inflacje są hamujące wynagrodzenia, które w coraz mniejszym stopniu nadążają za inflacją

posłuchaj Macieja Grodzickiego

A jak na inflację mogą wpłynąć plany zamrożenia cen gazu od nowego roku, bo to przecież dodatkowy wydatek -  koszty dla budżetu państwa. Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego przekonywał, że rozwiązanie jest potrzebne: przy braku polityki państwa w zakresie dopłat do cen energii, należałoby się spodziewać wystrzału inflacji. Ceny gazu na europejskich rynkach wzrosły o kilkaset procent i z takimi podwyżkami polscy konsumenci i przedsiębiorcy nie są w stanie sobie poradzić. URE musi zatwierdzić nowe taryfy z wyższymi cenami, ale nie tak wysokimi, jak ceny na giełdach.

posłuchaj Marcina Kędzierskiego

A co z kwestią podnoszenia stóp procentowych?
Krzysztof Głuc popiera takie rozwiązanie, bo jak tłumaczy, to podstawowe narzędzie walki z inflacją, która nadal jest na wysokim poziomie.
Przeciwko jest pozostała dwójka  rozmówców.
Marcin Kędzierski twierdzi, że zwiększyłoby to koszty prowadzenia działalności w sektorze rolno-spożywczym  i ostatecznie przyniosło odwrotny skutek do zamierzonego.
Maciej Grodzicki uważa natomiast, że takie rozwiązanie jest konieczne, bo powoli widać spowolnienie w gospodarce i na rynku kredytów.

Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię