Ksiądz profesor Robert Skrzypczak powiedział Polskiemu Radiu, że Duch Święty, podobnie jak apostołom, także współczesnym udziela darów potrzebnych w przeżywaniu wiary. „Duch Święty jest duchem prawdy, przychodzi do tego, kto go chce” - podkreślił kapłan. Dodał, że „jest ogromnym zadaniem Kościoła i nas wierzących, abyśmy sami odzyskiwali w sobie pragnienie, tęsknotę za Duchem Świętym i tym pragnieniem zarażali innych”, uświadamiali, że Duch Święty jest potrzebny nie tylko ze względu na wieczność, ale także w przeżywaniu ziemskiego życia.
Ksiądz profesor Skrzypczak wspomina pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny sprzed 40 lat, 2 czerwca 1979 roku, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Podkreśla, że przyniosła ona wiele owoców nawróceń. „Poczuliśmy ogromne poruszenie, odblokowanie jakiegoś dobra, które nie pochodzi z nas” - tłumaczy kapłan. Podkreśla, że do spowiedzi przychodziły osoby, które nie spowiadały się 20 i więcej lat - „ludzie, którzy pozostawiali za sobą proceder nie tylko niemoralny ale i przestępczy”.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, jako początek misji Kościoła, jest także Dniem Cierpienia w Intencji Misji. Idea tego dnia zrodziła się w 1925 roku, po kanonizacji świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji. Chorzy zapragnęli ofiarować swoje cierpienia za misje i misjonarzy. W roku 1931, z inicjatywy Unii Misyjnej Duchowieństwa, z okazji Zielonych Świąt zorganizowano w Rzymie Dzień Chorych dla Misji Katolickich. Cztery lata później, za aprobatą papieża Piusa XI, Rada Naczelna Papieskich Dzieł Misyjnych uchwaliła, że w dniu Zielonych Świąt obchodzony będzie Dzień Cierpienia w Intencji Misji.
Anna Łoś/IAR/bp