Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Wyjątkiem są uczniowie z Ukrainy, którzy mogą przystąpić do sprawdzianu z dowolnego języka obcego wybranego spośród wymienionych.
Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE), największa grupa ósmoklasistów (98,4 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,4 proc. uczniów.
Do egzaminu z pozostałych języków obcych, tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego, przystąpi łącznie 0,2 proc. ósmoklasistów.
Spośród uczniów – obywateli Ukrainy – największa grupa (67,8 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym przez nich językiem jest rosyjski – wybrało go 31,2 proc. zdających.
Do egzaminu z pozostałych języków obcych, tj. francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i włoskiego, przystąpi łącznie 1 proc. spośród wszystkich zgłoszonych uczniów ukraińskich.
Według danych CKE w 2025 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych niemal 355 tys. uczniów z ponad 12 850 szkół. Do egzaminu zgłoszono też ponad 13 tys. uczniów obywateli Ukrainy z ok. 4 tys. szkół.
Egzamin potrwa 110 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, może zostać on przedłużony o 55 minut.
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte – w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych, jak i otwarte – w których zdający samodzielnie formułuje odpowiedź.
Na egzaminie nie można korzystać ze słowników. Uczeń może przynieść ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem lub atramentem. Do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić urządzeń telekomunikacyjnych. Wyjątkiem są urządzenia telekomunikacyjne wyposażone w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia ucznia.
Po południu arkusze egzaminacyjne zostaną opublikowane na stronach internetowych CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do majowego egzaminu, to będzie go pisał w terminie dodatkowym – 10-12 czerwca.
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Zaświadczenia lub informacje o szczegółowych wynikach okręgowe komisje egzaminacyjne przekażą do szkół do 4 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, a także zostaną ogłoszone ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty.
Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Jednak wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej – połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.