Obchody Dnia Babci zostały zapoczątkowane w Polsce w 1964 roku z inicjatywy tygodnika „Kobieta i Życie”. Dzień Dziadka stał się popularny w latach 80-tych. Obecnie oba święta są najczęściej łączone. Wnuczkowie składają dziadkom życzenia i wręczają własnoręcznie wykonane laurki i podarki. W szkołach i przedszkolach tradycyjnie odbywają się przedstawienia przygotowane przez dzieci oraz spotkania z seniorami przy ciastku i kawie.
Z badań wynika, że z babcią lub dziadkiem wnukowie najczęściej chodzą na spacery, uczestniczą w grach i zabawach, prowadzą rozmowy. Zawdzięczają im też wspólne zajęcia, jak: pieczenie i gotowanie, prace w ogrodzie, oglądanie rodzinnych pamiątek i zdjęć, a czasem wycieczki i podróże.
Psychologowie podkreślają, że od dziadków nie tylko można otrzymać bezinteresowną miłość, ale także wiele się nauczyć. Babcie są postrzegane jako czułe, opiekuńcze i cierpliwe. Powszechnie uważa się, że seniorzy często rozpieszczają wnuki, pozwalając im niemal na wszystko. Według ekspertów, porcja miłości, uwagi i zainteresowania, które wnuczkowie otrzymują od dziadków, jest bezcenna. Zaznaczają przy tym, że wychowaniem dzieci powinni zajmować się rodzice.
Katarzyna Maciejczyk/IAR/bp