Spośród inwestycji zaplanowanych w związku z Igrzyskami Europejskimi w Krakowie rozpoczęły się na razie jedynie prace w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego: 

To jest hala do gier zespołowych AWF oraz stadion lekkoatletyczny. Tam jesteśmy spokojni o to, że te prace zostaną na czas wykonane.

W przypadku jednej z dwóch najważniejszych inwestycji, czyli modernizacji stadionu miejskiego przy ul. Reymana, z części zaplanowanych prac, w związku z tym, że wciąż nie wyłoniono ich wykonawców, trzeba będzie zrezygnować - dodaje Janusz Kozioł wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023:

Największym problemem z naszego punktu widzenia jako organizatora ceremonii otwarcia i zamknięcia jest to, że nie zostały przebudowane wjazdy na stadion. To rzeczywiście jest problem, z którym się nie uporamy ze względu na wysokość ofert, które się pojawiły. Oczywiście są przygotowywane działania zastępcze.  

Nawet bez wszystkich zaplanowanych inwestycji impreza się odbędzie - przekonuje prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcin Nowak:

Te obiekty chociażby jutro, gdybyśmy byli do tego zmuszeni, są przygotowane do tego, żeby nasze igrzyska się tam odbyły. Stadion Wisły – wiemy, że wymaga remontu. Dla nas jako organizatorów Igrzysk z punktu widzenia sportowego i organizacyjnego dużo to nie zmieni, zmieni o tyle, że te remonty pozwolą nam wspiąć się poziom wyżej.

Dużo ważniejsze od spraw inwestycyjnych są te organizacyjne, a tutaj nie powinno być takich problemów z przetargami - dodaje Nowak:

Jesteśmy w przededniu rozpisywania, a i po części rozstrzygania tych naszych przetargów związanych z organizacją typu: catering, hotele, zakwaterowanie, sprzęt tymczasowy, infrastruktura tymczasowa, bo część obiektów będzie budowana tylko na Igrzyska, chociażby tor na Kolnej, tor na Kryspinowie. Monitorujemy to, co dzieje się na rynku eventowym. To na pewno nie jest huśtawka nastrojów co w budowlance. 

Jeśli na wydatki organizacyjne, które miały pochłonąć 400 mln zł, zabraknie pieniędzy, to rząd przekaże dodatkowe fundusze.

Igrzyska Europejskie odbędą się nie tylko w Krakowie, ale też miedzy innymi w Krynicy, gdzie również zaplanowano kilka inwestycji. Kapitalny remont ma przejść hala lodowa. Wczoraj rozstrzygnięty został przetarg i wkrótce ma dojść do podpisania umowy na główną część prac - mówi Piotr Ryba burmistrz Krynic:

Oczywiście tutaj przetarg idzie etapami, ale największa część, czyli przetarg na prawie 16 mln, został wczoraj rozstrzygnięty. Myślę, że wykonawca prac w najbliższym czasie wejdzie na plac budowy,

Przetargi na pozostałe inwestycje zaplanowane w Krynicy, czyli na budowę nowych parkingów oraz tras rowerowych na Górze Parkowej, nie zostały rozstrzygnięte z tych samych powodów, co w Krakowie - oferty potencjalnych wykonawców były zbyt wysokie.

 Przyszłoroczne Igrzyska Europejskie rozpoczną się 21 czerwca  i potrwają do 2 lipca. Impreza odbędzie się w czterech miastach Małopolski - w Krakowie, Tarnowie, Zakopanem  i Krynicy, a także w Chorzowie, Wrocławiu i Rzeszowie.

Wydarzenie ma kosztować około miliarda złotych. A osoby, które chciałyby pomóc w jego organizacji, powinny się zgłaszać do 15 stycznia przyszłego roku.

Formularz rekrutacyjny można znaleźć na stronie www.ie2023.pl/wolontariat.