Rada Ministrów przyjęła "rozporządzenie zmieniające rozporządzanie w sprawie wykazu przedsięwzięć III Igrzysk Europejskich", które odbędą się w Krakowie. Nowe przepisy aktualizują katalog przedsięwzięć niezbędnych do przeprowadzenia imprezy w 2023 roku. Igrzyska Europejskie odbędą się 21 czerwca - 2 lipca 2023 roku. Gospodarzami będą Kraków oraz woj. małopolskie.

"Organizacja zawodów tej rangi to nie tylko szansa na promocję regionów zaangażowanych w ich realizację, ale także kolejne inwestycje w obiekty sportowe i infrastrukturę drogową. Nowe przepisy aktualizują katalog przedsięwzięć niezbędnych do przeprowadzenia imprezy w 2023 r. Rozwiązania umożliwią efektywne działania gospodarzy dotyczące terminowego przygotowania Igrzysk" - napisano we wtorek na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wśród najważniejszych rozwiązań zaktualizowana zostanie lista "Inwestycje sportowe", w zakresie zmiany dwóch lokalizacji inwestycji: "Budowa toru do kajakarstwa klasycznego OSiR "Kolna" Kraków" (zmiana na: "Budowa toru do kajakarstwa klasycznego Kryspinów") oraz "Budowa infrastruktury do BMX Zakopane" (zmiana na: "Budowa infrastruktury do BMX Krzeszowice").

Ponadto zaktualizowana zostanie lista "Inwestycje sportowe", poprzez dodanie trzech nowych pozycji: "Przebudowa Strzelnicy Sportowej Wrocław", "Przebudowa obiektu TOSiR – przebudowa ciągu komunikacyjnego Tarnów" oraz "Budowa infrastruktury do kolarstwa MTB (Dual Track) Krynica-Zdrój".

Dodany zostanie również nowy katalog pod nazwą "Inne przedsięwzięcia". Dotyczy to w szczególności usług, budowy tymczasowych obiektów budowlanych, wynajmu oraz zakupu materiałów i sprzętu.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Kraków i Małopolska oficjalnie otrzymały status gospodarza w czerwcu 2019 roku, w trakcie drugiej edycji Igrzysk Europejskich w Mińsku (pierwsza odbyła się w Baku cztery lata wcześniej). Była to jedyna kandydatura i otrzymała jednogłośne poparcie. Na południu kraju sportowcy z całej Europy rywalizować będą w 24 dyscyplinach.

"Igrzyska Europejskie to sztandarowa impreza sportowa rozgrywana co cztery lata z udziałem ok. 50 reprezentacji. Organizacja Igrzysk w naszym kraju to szansa na wzmacnianie polskiej marki na arenie europejskiej. To z kolei będzie bodźcem dla rozwoju krajowej turystyki i inwestycji zagranicznych" - napisano na stronie KPRM.

"Poprzez organizację dużej imprezy sportowej, Polska może zyskać nie tylko wizerunek sprawnie funkcjonującego państwa, ale też szansę na pokazanie najpiękniejszych zakątków kraju. Dzięki temu w różnych państwach na świecie zostanie zaprezentowana Polska, jej kultura, zabytki oraz sport" - dodano.