Odtrucie organizmu z substancji szkodliwych, czyli toksyn pochodzących z alkoholu, to główny cel rozpoczynanej terapii uzależnień. Detoks alkoholowy polega na przywróceniu ogólnej równowagi organizmu, również tej kwasowo-zasadowej, elektrolitowej i hormonalnej. Pod wpływem długotrwałego spożywania alkoholu w ustroju osoby uzależnionej dochodzi bowiem do szeregu zmian biochemicznych i metabolicznych. Niektóre z nich można cofnąć i zredukować ich konsekwencje. W pierwszej kolejności należy jednak jak najszybciej odstawić alkohol etylowy.
Na czym polega detoks alkoholowy (odtrucie alkoholowe)?
Detoks alkoholowy umożliwia skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego. Po rezygnacji ze spożywania alkoholu etylowego możliwe staje się oczyszczenie organizmu z toksycznych metabolitów etanolu. Proces ten ma również na celu złagodzenie objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Mogą one być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia chorego. Odtrucie alkoholowe polega przede wszystkim na podaniu pacjentowi dożylnej suplementacji substancji odżywczych w postaci kroplówek witaminowych i zastosowaniu farmakoterapii. By efekt działań terapeutycznych był jak najlepszy, chory powinien całkowicie odstawić alkohol.
Jakie są etapy detoksykacji organizmu pacjenta po alkoholu?
W pierwszej kolejności należy przerwać ciąg alkoholowy, w którym trwają najczęściej pacjenci w przewlekłej i krytycznej fazie rozwoju uzależnienia. Osoba uzależniona przestaje pić alkohol, co uruchamia objawy odstawienne (abstynencyjne). Ich leczenie i ograniczenie nasilenia dolegliwości jest kolejnym etapem detoksykacji. Objawy odstawienne mogą obejmować drżenie rąk, nadpotliwość, nudności, lęk, bezsenność. W ciężkich przypadkach również majaczenie alkoholowe (delirium tremens), a także zaburzenia rytmu serca. W razie potrzeby stosuje się leki uspokajające (np. benzodiazepiny), przeciwdrgawkowe i przeciwwymiotne. Podczas detoksu należy ściśle monitorować stan zdrowia pacjenta. Jest on pod stałą opieką medyczną, kontroluje się jego parametry życiowe, wartość ciśnienia tętniczego krwi, tętna, temperaturę ciała i ogólną kondycję fizyczną oraz psychiczną.
Za pomocą dożylnej suplementacji nawadnia się organizm pacjenta i odżywia go. Szczególnie istotne jest wysokie stężenie w krwiobiegu tiaminy (witaminy B1), kwasu foliowego i pozostałych witamin z grupy B. Niedobory tych substancji są bowiem szczególnie powszechne u osób nadużywających alkoholu. Detoks to często moment kryzysowy – wielu pacjentów wymaga także wsparcia psychologicznego, motywacyjnego lub terapeutycznego.
Ile trwa detoks alkoholowy? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia każdego pacjenta. Zwykle przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych. Trwa kilka-kilkanaście godzin, w przypadku niektórych pacjentów może trwać dłużej. Po detoksykacji konieczna jest dalsza terapia – indywidualna lub grupowa, aby osiągnąć długoterminową abstynencję.
Jak działają kroplówki witaminowe na kaca i dożylna suplementacja witaminowa po ciągu alkoholowym?
Kroplówki witaminowe na kaca i ogólna dożylna suplementacja witaminowa są popularne jako szybka metoda regeneracji organizmu po alkoholu, wysiłku fizycznym lub chorobie. Ich działanie polega na szybkim dostarczeniu płynów, elektrolitów i witamin bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta, z pominięciem układu pokarmowego. Po nadmiernym spożyciu alkoholu organizm jest odwodniony, ma niedobory elektrolitów i witamin oraz jest narażony na toksyczne działanie metabolitów alkoholu. Kroplówka na kaca zawiera zwykle płyny izotoniczne, które nawadniają organizm i poprawiają wartości ciśnienia tętniczego krwi, elektrolity (sód, potas, magnez), witaminy z grupy B, witaminę C, opcjonalnie leki.
Wśród głównych zalet stosowania dożylnej suplementacji podczas leczenia alkoholizmu wymienia się przede wszystkim ominięcie przewodu pokarmowego, co jest szczególnie istotne przy zaburzeniach wchłaniania. Gwarantuje szybsze i pełniejsze wchłanianie substancji odżywczych niż w przypadku suplementacji doustnej w formie tabletek lub kapsułek. Zauważa się tym lepsze działanie kroplówek witaminowych, z im większym niedoborem zmaga się pacjent.
Czy odtruwanie alkoholowe zapobiega nawrotom choroby? Alkoholowy Zespół Abstynencyjny a detoks alkoholowy
Detoks alkoholowy nie zapobiega nawrotom uzależnienia, choć jest pierwszym etapem terapii choroby alkoholowej. Aby im zapobiegać, konieczna jest psychoterapia alkoholizmu, wsparcie grup samopomocowych i zmiana stylu życia. Czasami konieczna okazuje się farmakoterapia, np. zastosowanie wszywki alkoholowej (Esperalu). Po nagłym odstawieniu alkoholu etylowego u osoby uzależnionej pojawiają się objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, które przybierają na sile wraz z upływem czasu od momentu zaprzestania picia. Trzeźwość osoby uzależnionej okupiona jest zatem zwykle szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. W prywatnym ośrodku leczenia uzależnień ogranicza się dokuczliwość objawów odstawienia, dbając jednocześnie o szybkie usunięcie z organizmu szkodliwych półproduktów metabolizmu alkoholu. Podczas detoksykacji alkoholowej w Centrum Medycznym Galmedic personel medyczny opiekuje się pacjentem w sposób kompleksowy, przekazując również zalecenia po detoksie.
Jeżeli rozważasz detoks alkoholowy, Kraków oferuje profesjonalną pomoc w prywatnym ośrodku leczenia Centrum Medyczne Galmedic. Pełna oferta placówki znajduje się na stronie internetowej: https://galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/.
Kiedy terapia uzależnienia od alkoholu jest skuteczna?
Nieprzyjemne objawy odstawienne mogą powrócić po odtruwaniu organizmu. Istotne jest zatem, by pacjent wiedział, w jaki sposób może samodzielnie poradzić sobie z nimi w warunkach domowych. Zwykle stan chorego wymaga kontynuacji leczenia uzależnień w domu. Nawet jeżeli pacjent początkowo trafia na terapię z przymusu (np. przez rodzinę lub sąd), dobry zespół terapeutyczny pomoże mu zbudować motywację wewnętrzną do dalszego leczenia. Skuteczna terapia nie ogranicza się do jednorazowej interwencji. Badania pokazują, że najlepsze efekty osiągają osoby, które ukończyły pełny program terapii uzależnień oraz pozostają w kontakcie z terapeutą lub grupą wsparcia przez co najmniej rok od zakończenia intensywnego leczenia. Skuteczność leczenia rośnie ponadto, gdy jest ono indywidualnie dopasowane: uwzględnia wiek, płeć, stan zdrowia, sytuację zawodową, choroby psychiczne (np. depresję, PTSD).