Telemedycyna w Polsce i L4 w formie elektronicznej


Usługi z zakresu telemedycyny rozwinęły się w Polsce wraz z cyfryzacją ochrony zdrowia, a szczególną popularność zyskały w czasie pandemii. Dziś, w przypadku braku możliwości fizycznego stawiennictwa w przychodni, nikt się nie zastanawia, jak wziąć L4 czy e-receptę, ponieważ dostępne są teleporady czy konsultacje zdalne. Są to usługi medyczne, które niewątpliwie mają mnóstwo zalet, chociaż nie są pozbawione również wad. Brak konieczności bezpośredniego kontaktu z lekarzem zazwyczaj przyspiesza dostęp do konsultacji, bez potrzeby rejestracji, dojazdu czy stania w kolejce, ale też uniemożliwia badanie fizykalne.
Decydując się na kontakt z lekarzem w ramach telemedycyny, należy zwrócić uwagę nie tylko na zalety tego rozwiązanie, ale i na jego wady. Jeśli jednak pacjent nie potrzebuje badania, a pilnie potrzebuje L4 to w przypadku trudności z umówieniem się na wizytę stacjonarną konsultację zdalne sprawdzą się bardzo dobrze. Rozwiązanie to pomoże uniknąć konieczności wykorzystywania dni wolnych na swoją niezdolność do pracy, gdy nie można w porę skonsultować się z lekarzem w przychodni.


Jak wziąć L4?


Lekarz może wystawić pacjentowi L4 w formie elektronicznej nie tylko stacjonarnie, ale też w czasie wspomnianych konsultacji na odległość – przez telefon lub internetowo. Bardzo chętnie przez pacjentów wybierana jest właśnie konsultacja zdalna - L4 online wystawiają lekarze na specjalistycznych portalach. Takie zwolnienie lekarskie online nic nie kosztuje, natomiast decydując się na prywatne konsultacje z lekarzem, należy liczyć się z koniecznością samodzielnego pokrycia ich kosztów.
Pacjent, wybierając prywatne konsultacje przez Internet, nie płaci za wystawienie L4, tylko medyczną usługę prywatną. Dokonanie opłaty nie znaczy zatem, że lekarz jest zobowiązany do wystawienia zwolnienia L4, które w jego opinii nie jest zasadne. Każdorazowo to decyzja lekarza jest kluczowa, jeśli chodzi o ewentualne zwolnienie lekarskie pacjenta, a podjąć ją można po przeprowadzeniu wywiadu medycznego. Jeśli konsultacje odbywają się online, ustny wywiad medyczny zastępowany jest wywiadem pisemnym – pacjent uzupełnia formularz medyczny, a lekarz go analizuje.


Zwolnienie lekarskie online – co musisz o nim wiedzieć?


Pacjent zgłaszający się do lekarza powinien rzetelnie opisać swoje dolegliwości, nie zatajać faktów oraz ich nie naginać dla własnych korzyści – dotyczy to nie tylko konsultacji stacjonarnych, ale i w ramach telemedycyny. Zwolnienie lekarskie nie stanowi dodatkowych dni urlopu na remont mieszkania, wycieczki, czy dodatkową pracę. Należy pamiętać o możliwości kontroli ZUS-u, w przypadku której ubezpieczony odpowiada za ewentualne wykryte nieprawidłowości w wykorzystaniu swojego L4.

Oczywiście nie zawsze trzeba L4 spędzać w łóżku – pewne ograniczone aktywności na zwolnieniu są dopuszczalne, o ile pacjent nie ma wskazań do leżenia. Jak sprawdzić L4 online? Wystarczy zalogować się na swoje IKP lub do profilu PUE ZUS, gdzie szybko można zobaczyć, jakie wskazania lekarskie (1, czy też 2) ma wystawione dla nas przez lekarza zwolnienie.