Władze województwa przeznaczyły w tym roku na organizację przejazdów 250 tys. zł w ramach konkursu z dziedziny turystyki "Małopolska Gościnna". Na organizatora przedsięwzięcia wybrano - podobnie jak w latach poprzednich - Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, współpracujące ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce, największą tego typu placówką w Polsce.

Jak poinformowali przedstawiciele stowarzyszenia, głównym celem przedsięwzięcia jest prezentacja historii techniki kolejowej, a także promocja małopolskich atrakcji turystycznych. Obejmuje ono ogólnodostępne przejazdy historycznym taborem kolejowym ze skansenu w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach, organizowanych we współpracy z samorządami oraz lokalnymi instytucjami. Przejazdy będą biletowane i odpłatne.

„Będzie skromniej niż zwykle, bo przejazdów zaplanowano tylko dziesięć, ale odbędą się na wielu trasach i po raz pierwszy będą także transmitowane na żywo w Internecie” - poinformował PAP Łukasz Wideł, wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Inauguracyjny kurs odbędzie się 26 września na trasie Nowy Sącz – Muszyna, Muszyna – Krynica oraz Muszyna – Żegiestów. W kolejnych tygodniach lokomotywy na parę oraz zabytkowe wagony z drewnianymi ławkami wyjadą na tory podczas przejazdów, jakie zaplanowano do Nowego Sącza, Muszyny, Krynicy, Biecza, Gorlic, Tarnowa, Tuchowa i Żabna.

„W trosce o bezpieczeństwo pasażerów przejazdy będą organizowane zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi” - zapowiedział Wideł.

Do przejazdów zostanie wykorzystana unikatowa kolekcja sprawnych, zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności cztery parowozy oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe.

Według zapowiedzi organizatorów w projekcie będzie można uczestniczyć na kilka sposobów – jadąc pociągiem, oglądając skład podczas postojów na stacjach, a także w Internecie. „Transmisja online jest nowością tegorocznej edycji – przejazdy pociągów będzie można oglądać na żywo w mediach społecznościowych – na Facebooku i Youtube” - zaznaczył wiceprezes.

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.