W ramach tego programu właściciel domu musiałby dołożyć 20 procent wartości wymiany pieca. Resztę, jak mówi radny Koalicji Obywatelskiej
Jacek Krupa, miałyby sfinansować samorządy. "40% województwo, 40% gmina z powiatem, jeśli się powiat zdecyduje" - tłumaczy.
To założenie jednak jest niemożliwe to zrealizowania. W sumie gminy musiałyby dołożyć również sto milionów złotych, co jest dla nich
niewykonalne. "Większość gmin nie wykorzystuje własnych budżetów na działania interwencyjne, związane z ochroną powietrza. Średnio dla gmin to 0,1% budżetu" - mówi wicemarszałek Małopolski, Tomasz Urynowicz
Jak dodaje, gminy są przygotowane na wykorzystywanie środków z już istniejących programów wojewódzkich czy też rządowego programu "Czyste Powietrze".
Według nowego budżetu województwa uchwalonego na przyszły rok, wydatki będą wynosiły około dwóch miliardów złotych. W prawie połowie będą przeznaczone na projekty inwestycyjne. 200-milionowy deficyt ma być pokryty środkami z kredytu.
Przeczytaj: Ponad 2 mld zł w przyszłorocznym budżecie Małopolski
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Tomasz Bździkot/ko)