|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W górach bardzo ślisko; obowiązuje lawinowa jedynka

Szlaki położone w dolinach są dobrze przetarte, ale jest tam bardzo ślisko, miejscami występują oblodzenia. W wyższych partiach gór śnieg zalegający na szlakach jest zmrożony i bardzo twardy - informuje w sobotę Tatrzański Park Narodowy (TPN). Obowiązuje lawinowa jedynka.

fot: Piotr Korczak

TPN przypomina, że poruszanie się w takich warunkach wymaga użycia odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC) oraz umiejętności korzystania z niego. "Poruszanie się w górach w warunkach zimowych wymaga bardzo dobrej umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego" - dodano w komunikacie turystycznym TPN.

Utrudnieniem w partiach graniowych jest wzmagający się wiatr. Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego zwracają przy tym uwagę, że zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane.

W Tatrach obowiązuje obecnie 1. stopień zagrożenia lawinowego. "Poruszanie się w górach w takich warunkach wymaga dobrej umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Poślizgnięcie się na oblodzonych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych" - ostrzegają służby TPN.

Jak czytamy w sobotnim komunikacie, podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. "Drzewa i gałęzie mogą się również łamać pod ciężarem dużych ilości śniegu. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa. Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronach: http://lawiny.topr.pl/ lub www.tpn.pl" - przypomina TPN.

 

PAP/bp

0%
0%