|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prezydent Tarnowa chce sesji nadzwyczajnej ws. podwyżki opłat za śmieci

Za tydzień 2 kwietnia ma się odbyć sesja nadzwyczajna tarnowskiej rady miasta, która miałaby zdecydować o podwyżce cen za wywóz śmieci. Dzisiaj to 18 złotych od osoby za śmieci posegregowane i gdyby się to utrzymało to według prezydenta Romana Ciepieli Tarnówa musiałby dołożyć do wywozu śmieci mieszkańców 9 milionów złotych. Dlatego według prezydenta podwyżka od maja jest konieczna.

Posłuchaj prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę

Fot. Pixabay

Miasto miało od kwietnia rozliczać wywóz śmieci w powiązaniu ze zużytą wodą, co miało wyłapać tych, którzy nie płacą za wywóz śmieci. Jednak jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, uchwałę rady miejskiej unieważniła Regionalna Izba Obrachunkowa, bo uznała, że Tarnów nie może określić maksymalnej opłaty za śmieci dla gospodarstwa, skoro ma być obliczana w powiązaniu ze zużytą wodą.  

- Chciałem utrzymać minimalny wzrost stawki i poprosić wszystkich, żeby płacili według pewnych proporcji ustalonych od wody, ale z wiadomych powodów nie udało się tego zrobić. Dlatego w kwietniu płacimy według tych stawek, które do tej pory obowiązywały. Nie płacimy według wskazań licznika od wody. Stawka musi jednak wzrosnąć, ponieważ koszty utylizacji odpadów w ostatnich miesiącach radykalnie wzrosły. Wszystkie miasta dokonały nowelizacji stawek, musi to zrobić także Tarnów. Wystosuje stosowny projekt do radnych i poproszę ich o podjęcie decyzji w najbliższym czasie tak, żeby te regulacje mogły wejść w życie od 1 maja - mówi Roman Ciepiela

Prezydent Tarnowa nie podał na razie, ile miałaby wynosić podwyżka. Nieoficjalnie można jednak usłyszeć, że według urzędników opłata za wywóz śmieci w Tarnowie powinna wzrosnąć z 18 do 27, a nawet 30 złotych. Jaka będzie dokładnie propozycja prezydent Tarnowa na razie nie wiadomo, ale wiadomo, że będą się musieli na nią zgodzić radni podczas planowanej na przyszły czwartek sesji nadzwyczajnej.

Niektórzy radni jeszcze przed decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej namawiali prezydenta Tarnowa do przesunięcia rozliczania opłat za śmieci w powiązaniu ze zużytą wodą ze względu na stan epidemiczny.

Jak podkreśla prezydent Roman Ciepiela, na razie zużycie wody w Tarnowie nie wzrosło. "Być może te dane jeszcze się zmienią i przedstawię państwu ocenę, ile tej wody faktycznie mieszkańcy zużyli. Być może w przyszłości będziemy w debacie publicznej wracali do tej kwestii. W tej chwili w kwietniu płacimy według dotychczasowej stawki 18 złotych od osoby. Ale istnieje wielka potrzeba nowelizacji tych stawek. I będziemy o tym rozmawiali w najbliższych dniach z radnymi" - dodał.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

16%
84%