|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej oddana do użytku

Kierowcy od poniedziałku mogą korzystać z obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, w ciągu drogi krajowej nr 73 w Małopolsce. „Takie inwestycje to element polityki zrównoważonego rozwoju” - oceniła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Fot. Bartłomiej Maziarz

Inwestycja zanotowała opóźnienie, bo poprzedni wykonawca zszedł z placu budowy jesienią 2017 r. i GDDKiA musiała wyłonić nowego do kontynuacji inwestycji. Trasę dokończyło konsorcjum polsko-węgierskie w składzie: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex (lider) oraz Azi-Bud z Będzina (partner) i węgierska firma Duna Aszfalt (partner).

Jak oceniła szefowa resortu rozwoju, to, że uroczystość otwarcia trasy spotkała się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców, pokazuje jak ważna to dla nich inwestycja.

„Dzięki temu odcinkowi po pierwsze możemy wyprowadzić ruch z miasta, zadbać o bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców (..), ograniczamy również emisję spalin. To też element i idea prowadzonej polityki zrównoważonego rozwoju, bo właśnie dzięki takim inwestycjom chcemy połączyć sieć naszych dróg krajowych, żeby poruszało się po nich bezpieczniej i przyjemniej” - wskazała Jarosińska-Jedynak.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że pomimo problemów z pierwszym wykonawcą, z obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej w końcu mogą korzystać kierowcy.

„Historia jej budowy naznaczona była oczekiwaniami i wieloletnimi obietnicami. Ta droga jest niezbędna, ta droga jest potrzebna, bo stanowi o komforcie życia mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej, ale także całego regionu tarnowskiego” - powiedział Adamczyk.

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej jest drogą jednojezdniową klasy głównej przyspieszonej (GP) o długości około 6,9 km. W ciągu trasy powstało osiem obiektów inżynierskich: most na potoku Bagienica, pięć wiaduktów drogowych (trzy nad drogami i ulicami, dwa nad linią kolejową) oraz dwa przejścia dla zwierząt. Wartość wszystkich prac wyniosła ponad 145 mln zł, z czego kontraktu na dokończenie inwestycji - ponad 102 mln zł.

Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 92 mln zł.

Początkowo obwodnicę budowało od listopada 2016 r. konsorcjum Vistal Gdynia SA (lider konsorcjum) i Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych (partner). W październiku 2017 r. GDDKiA odstąpiła od umowy z nimi, ponieważ wykonawca nie wywiązywał się z zapisów umowy i harmonogramu z powodu problemów finansowych.

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

75%
25%