|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Nowym Sączu wchodzi w życie uchwała reklamowa

Od 27 lipca w Nowym Sączu obowiązuje prawo, które ma oczyścić ulice z nadmiaru reklam i ich najbardziej szpecących wersji. Uchwała reklamowa została przyjęta przed rokiem, ale zapisano w niej 12 miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Reklamy na sądeckich budynkach - w 2014 i 2018 roku. Fot. Damian Radziak

W uchwale miasto zostało podzielone na pięć stref, w piątek minął termin na dostosowanie przyjęty dla strefy pierwszej, drugiej i trzeciej. Obejmują one centrum, obszary najbardziej cenne historycznie i pięć głównych dróg wjazdowych. To właśnie tam problem szpetnych reklam najbardziej rzuca się w oczy. "Widzimy i w Nowym Sączu, i w wielu innych miastach jak reklama oszpeca w stylu - jak to mówią - wieś tańczy, wieś śpiewa" - oceniają w rozmowie z Radiem Kraków sądeczanie. 

Niestety w ciągu ostatnich 12 miesięcy , czyli w tzw. "okresie przygotowawczym" w mieście nie zaszły widoczne zmiany,  co przyznają także urzędnicy wydziału architektury sądeckiego magistratu. Czy teraz wszystko przyspieszy? Niekoniecznie. Jak dotąd, w ślad za uchwałą reklamową nie przyjęto uchwały o opłatach reklamowych wraz z wykazem kar za lekceważenie obowiązujących przepisów. W praktyce egzekwowanie nowych zasad może się zatem okazać trudne.

Właściciele punktów handlowych w centrum zarzucają z kolei władzom miasta, że wprowadzając obostrzenia nie konsultowano z nimi szczegółów, a zapisy uchwały są zbyt restrykcyjne. "Takie ograniczenie jest zastanawiające. Ma być wszystko jednakowe? To czemu wszyscy nie nosimy takich samych ubrań! Interesem przedsiębiorcy, każdego punktu jest,  żeby się wyróżniać" - twierdzi jeden z przedsiębiorców.  

Władze miasta zapowiadają, że w najbliższym czasie członkowie specjalnej komisji nadzorującej wykonanie zapisów uchwały krajobrazowej spotkają się z każdym właścicielem lokalu handlowego w centrum czy konstrukcji reklamowych przy drogach wjazdowych. Na początku ma to być tylko rozmowa. Najbardziej oporni będą się musieli liczyć natomiast z karami.

 

 

(Sławomir Wrona/ew)

82%
18%