"Czekaliśmy na to urządzenie. Drewno jest jednym z paliw. My czasem widzimy, że ludzie palą sklejką, lakierowanym drewnem, impregnowanym. Przy buku czy przy innym rodzaju możemy wskazać właścicielowi, jak to wygląda zgodnie z pomiarem" - tłumaczy komendant straży miejskiej w Nowym Sączu Ryszard Wasiluk.
W ustawie antysmogowej określono, jakie parametry musi spełniać drewno wykorzystywane jako opał. Wilgotność nie może być wyższa niż 20 proc. Palenie drewna o większej wilgotności powoduje nie tylko zwiększone dymienie, ale także sprawia, że do atmosfery uwalniane są substancje szkodliwe dla zdrowia.
Przypominamy: 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce zaczęła obowiązywać uchwała antysmogowa
Jednocześnie sądeccy strażnicy zauważają, że w 2019 roku w Nowym Sączu spadła ilość mandatów nałożonych za spalanie w piecach toksycznych odpadów. W sumie w ostatnim roku w mieście skontrolowano 4 920 budynków. Blisko 3,5 tysiąca z tych obiektów jest ogrzewana piecami na węgiel. Tylko 816 miało instalacje grzewcze zasilane gazem, a jeden wykorzystywał pompę ciepła. "W niewielu kontrolowanych miejscach stwierdzono nieprawidłowości. Świadomość u ludzi wzrasta. Nie spotkaliśmy się też z negatywną oceną naszych działań w zakresie kontroli" - podkreśla Ryszard Wasiluk.
Czytaj także: Program dopłat do błękitnego węgla w Nowym Sączu bliski fiaska
(Sławomir Wrona/ek)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.