|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Będzie trzeci most na Dunajcu w Nowym Sączu?

Mniejsze korki w mieście oraz łatwiejszy wyjazd z centrum w kierunku Podhala i przejścia granicznego ze Słowacją w Piwnicznej. To tylko niektóre korzyści z budowy trzeciego mostu na rzece Dunajec w Nowym Sączu. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju zapowiedział osobiście w Nowym Sączu, że rząd przekaże na przygotowanie projektu przeprawy ponad 3 mln złotych z programu „Mosty dla regionów”. Zapewnił również, że w przyszłości rząd wesprze finansowo, szacowaną na ponad 155 milionów złotych, budowę konstrukcji.

Posłuchaj, co mówi minister Jerzy Kwieciński

Fot. Damian Radziak

Decyzja resortu otwiera formalnie drogę do podpisania umowy z samorządem wojewódzkim na dofinansowanie w 80 proc. prac projektowych dla tej inwestycji o wartości 3,8 mln zł. Minister Jerzy Kwieciński zapewnił, że to dopiero początek rządowego wsparcia dla tego projektu:

- Podpisanie umowy na przygotowanie projektu jest de facto promesą na realizację całego przedsięwzięcia. Tylko te przedsięwzięcia, które mają finansowane przygotowanie dokumentacji, później mają środki na realizację inwestycji. Tym samym, można powiedzieć, że pieniądze na realizację inwestycji są zarezerwowane w budżecie projektu.

Projektu, którego celem jest usprawnienie wyjazdu z centrum Nowego Sącza w kierunku Podhala i przejścia granicznego ze Słowacją w Piwnicznej. Nowa przeprawa ma zostać zbudowana w ciągu planowanej nowej trasy łączącej drogę krajową nr 87 z drogą wojewódzką nr 969. Według ministra nowy most pozwoli także lepiej wykorzystać inwestycyjnie tereny leżące po obu stronach Dunajca.

Rządowy program Mosty dla Regionów – zaznaczył szef resortu inwestycji – cieszy się „potężnym zainteresowaniem”. Do tej pory samorządy złożyły 75 wniosków na dofinansowanie zaplanowanych przedsięwzięć mostowych, z których – jak mówił Kwieciński - „prawie wszystkie są dobre i szukamy dla nich w tej chwili finansowania”.

Według niego łączna wartość złożonych wniosków przekracza 4,2 mld zł, a w budżecie zaplanowano na realizację programu 2,3 mld zł. „Na pewno te najważniejsze inwestycje będą zrealizowane, wśród nich jest właśnie most w Nowym Sączu” - zaznaczył minister.

Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka przekonywał, że inwestycja ta jest potrzebna dla miasta Nowego Sącza i całej ziemi sądeckiej. „Zarząd Dróg Wojewódzkich zrobi wszystko, żeby ta inwestycja była realizowana w odpowiednim tempie i jak najszybciej” - zadeklarował.

Według niego obecnie trwają analizy dotyczące usytuowania nowej przeprawy i przebiegu drogi przez nią wiodącej. „Jesteśmy w procesie dokładnej analizy, żeby wariant, który powstanie był społecznie, ekonomicznie i środowiskowo akceptowalny dla wszystkich” - zaznaczył Smółka.

Jak przypomniał poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, dyskusje dotyczące budowy trzeciego mostu na rzece Dunajec wraz z trasą spinającą DK 87 z DW 969 toczą się w Nowym Sączu od wielu lat. „Co jest ważne, że ten most będzie łączył obwodnicę zachodnią, która biegnie przez gminę Chełmiec z ulicą Węgierską w Nowym Sączu – to jest inwestycja niezwykle wyczekiwana przez mieszkańców, która pozwoli zlikwidować korki na sądeckich drogach” - ocenił.

 

Bartosz Niemiec, PAP/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

50%
50%