- A
- A
- A
Rozpoczęła się budowa siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. ZDJĘCIA
Powołane trzy lata temu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeum ma upamiętniać bohaterskie postawy osób, które w czasie wojny z narażeniem życia pomagały więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Według historyków taką pomoc mogło nieść nawet około tysiąca osób.- Tych osób było bardzo dużo. Były to nie tylko panie, które potajemnie gotowały zupę, aby dostarczyć ją więźniom pracującym w polach. Były to też kilkunastoletnie dzieci, które dostarczały lekarstwa, lub przekazywały grypsy z obozu. Byli to też mężczyźni. Często we wspomnieniach z kopalni w Brzeszczach, mamy informacje, że górnicy jedząc posiłek dzielili się swoją kromką chleba z więźniami, którzy w kopalni też pracowali - opowiada Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Historie mieszkańców zostaną przybliżone w tzw. Lagerhausie. To historyczny obiekt, położony kilkaset metrów od Muzeum Auschwitz. W maju rozpoczęła się adaptacja siedziby muzeum. Ściągnięto już dach, kute są stropy, wzmacniane fundamenty. Prace budowlane i aranżacja wystawy mają zakończyć się do końca przyszłego roku.
Muzeum będzie multimedialne. Wystawę uzupełniać będą cenne pamiątki. Muzealnicy zebrali już około tysiąca eksponatów związanych z bohaterskimi postawami mieszkańców. To przedmioty, fotografie, dokumenty. Czasami symboliczne upominki przekazywane za okazaną pomoc. Niedawno do zbiorów trafił oryginalny lek, który w 1942 miał trafić do obozu.

fot: Marek Mędela
- To szczepionka przeciwko meningokokom, która miała zostać dostarczona do obozu. Jest w bardzo dobrym stanie. Widać datę ważności do 1943 roku. Najprawdopodobniej to lekarstwo zostało wykradzione ze szpitala w Oświęcimiu - opowiada Radiu Kraków Anita Bury z Muzeum Pamięci.
Otwarcie nowego muzeum planowane jest na początku 2022 roku.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Marek Mędela/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:53
Czym jest rekonstrukcja rządu?
-
21:25
Nie żyje 8-latek ranny w wypadku w Spytkowicach
-
20:58
Ekstraklasa rośnie w siłę. Małopolskie kluby zaczynają nowy sezon
-
20:30
Otwarcie ulicy Krakowskiej w Nowym Sączu
-
20:16
Cracovia bije mistrza na jego stadionie
-
19:39
Rekonstrukcja bitwy o Tobruk na Pustyni Błędowskiej. Stu rekonstruktorów w akcji
-
19:01
Renesansowy balkon na wieży Mariackiej odzyskuje dawny blask
-
17:41
Zwycięski Bruk-Bet, Wieczysta z remisem
-
16:56
"Dzieciaki kontra kryzys" i "Podaj dalej" – książki, które budują most między pokoleniami i uczą, że dobro wraca
-
16:48
Nowy odcinek ścieżki wokół Pustyni Błędowskiej już otwarty [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
16:34
Letnie święto animacji w Krakowie
-
22:30
Karczmy na lodzie i sarmacki horror, czyli wokół "Krzywdy" Pawła Rzewuskiego
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze