„Liczną grupę stanowili także Japończycy oraz mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Nie zabrakło pątników z odległych stron świata, jak Tajlandia, Chiny, Singapur, Korea, Liban, Kostaryka” – powiedział o. Tarsycjusz z biura prasowego sanktuarium.

Kalwaryjscy przewodnicy oprowadzili 173 tys. osób. „Osobną grupę stanowią pątnicy udający się na dróżki bez przewodnika z klasztoru oraz grupy zagraniczne przybywające z pilotem biura podróży. Wzrosła liczba pielgrzymów indywidualnych modlących się w małych grupach, rodzinnie lub samotnie. Pomocą dla nich jest udostępniona w br. aplikacja mobilna na dróżki kalwaryjskie” – wyjaśnił o. Tarsycjusz.

Aplikacja „Nie ustawajcie w modlitwie” została udostępniona w lipcu. Zawiera teksty nabożeństw, informacje o sanktuarium, a także mapę dróżek.

Do Kalwarii Zebrzydowskiej przyjechali w ub.r. m.in. emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski, kard. Justin Francis Rigali, a także prezes Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) Hae Un Rii.

„W ub.r. najważniejszymi wydarzeniami były odpusty - Wielkiego Tygodnia z Misterium Męki Pańskiej, podczas którego w sanktuarium modliło się ok. 200 tys. pielgrzymów, oraz Wniebowzięcia NMP, który zgromadził w sierpniu ok. 180 tys. wiernych. Dużym wydarzeniem była pielgrzymka rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Zgromadziła ok. 120 tys. wiernych. Uczestniczył w niej prezydent RP Andrzej Duda” – powiedział o. Tarsycjusz Bukowski.

Duchowny przypomniał, że w 2019 r. obchodzony był jubileusz 40. rocznicy pierwszej papieskiej wizyty w sanktuarium. „Dziękczynnej Eucharystii z tej okazji przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz” – dodał o. Tarsycjusz.

Pod koniec listopada odbyły się uroczystości 20–lecia obecności sanktuarium na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziękczynnej mszy św. przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. „W tym czasie odbyło się spotkanie połączone z warsztatami, w którym uczestniczyli zarządcy obiektów UNESCO w Polsce, przedstawiciele światowej organizacji UNESCO oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa” – dodał zakonnik.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Od początku opiekują się nim Bernardyni. Równolegle z klasztorem wybudowano dróżki przypominające miejsca święte w Jerozolimie.

 

PAP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.