|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wojewoda zaapelował do radnych Krakowa, by swe zdanie wyrażali w rezolucjach a nie wadliwych uchwałach

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik uważa, że jest coraz więcej wadliwych uchwał Rady Miasta Krakowa. W piśmie do miejskich radnych wyraził zaniepokojenie tym i zaapelował, by rada miasta swe zdanie wyrażała w rezolucjach lub apelach do prezydenta Krakowa, a nie w wadliwych uchwałach.

fot: Marek Lasyk

Apel wojewody, przysłany mediom w środę, jest odpowiedzią na zarzuty części radnych Krakowa, którzy uważają, że Ćwik niesłusznie unieważnia niektóre uchwały kierunkowe Rady Miasta Krakowa. Od początku kadencji wojewoda uchylił ich ok. 20, w tym trzykrotnie uchwałę o refundacji in vitro i dwukrotnie o edukacji seksualnej w szkołach. Inne unieważnione uchwały dotyczą m.in. wprowadzenia lekcji religii jako pierwszej lub ostatniej w planie zajęć i powołania nocnego burmistrza w Krakowie. Wśród unieważnionych uchwał jedna jest autorstwa PiS.

Zdaniem wojewody uchwały te są wadliwe. „W kwestionowanych dotychczas krakowskich uchwałach kierunkowych pojawia się w zasadzie taki sam błąd. To mianowicie, że Rada Miasta Krakowa formułuje względem Prezydenta Miasta Krakowa wiążące polecenia bądź kreuje zobowiązania i zleca Prezydentowi ich wykonanie, niejednokrotnie podając konkretne formy takich obligatoryjnych działań” – napisał Ćwik, który niejednokrotnie zwracał uwagę, że rada miasta wkracza w kompetencje prezydenta.

„Rada miasta (w uchwale kierunkowej-PAP) może wyłącznie wskazywać ogólne działania prezydenta, a nie konkretne formy i instrukcje, tymczasem rada miasta w swoich uchwałach nakazuje prezydentowi zastosować konkretne rozwiązania prawno-organizacyjne" – napisał wojewoda.

Zaapelował też, aby zamiast wadliwych uchwał, których – jak ocenił – jest coraz więcej, Rada Miasta swoje stanowiska wyrażała w rezolucjach lub apelach skierowanych do prezydenta Krakowa.

Wojewoda zaznaczył, że w rozstrzygnięciach nadzorczych dotyczących uchwał kierunkowych prawnicy zwracają uwagę na popełniane błędy i przywołują orzeczenia sądowe. „Z jakichś powodów nie wywołuje to jednak refleksji nad procesem legislacyjnym. Chciałbym wierzyć, że nie jest to celowe działanie – ze świadomością popełnianych błędów, które wojewoda – jako organ nadzoru – będzie musiał wytknąć i unieważnić uchwały" - napisał Ćwik zachęcając do refleksji nad jakością podejmowanych uchwał. Zaznaczył też, że Wydział Prawny i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie pozostaje zawsze gotowy do konsultacji w tym zakresie.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec uważa, że zachowanie wojewody jest skandaliczne. „Obszar, w którym wojewoda błyszczy, to szybkość postępowań administracyjnych związanych z uchylaniem uchwał (…) wszczęcie postępowania godz. 14:30, uchylenie uchwały godz. 15:30 tego samego dnia! Istny polityczny ekspres, tylko co z tego mają mieszkańcy?” – napisał Jaśkowiec na Facebooku.

Sprawy niektórych uchwał radni skierowali do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wnioski do WSA przewodniczący rady zapowiedział także w przypadku ostatnich pięciu unieważnionych uchwał - w sprawie rozwoju amatorskiego i zawodowego sportu w Krakowie; o programie udzielania wsparcia dla tworzenia zielonych dachów w Krakowie; o udzieleniu wsparcia dla tworzenia wiszących, zielonych ogrodów na ścianach budynków; o urządzenia parku w rejonie ul. Fabrycznej; o urządzenie parku Dolina Kurczaba przy ul. Wielickiej.

Według przewodniczącego zawiadomienie o wszczęciu postępowania nadzorczego ws. tych pięciu uchwał Rada Miasta dostała godzinę przed otrzymaniem decyzji o ich unieważnieniu, przez co nie miała czasu ustosunkować się do uwag wojewody.

 

PAP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

63%
37%