|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Już po raz 50. w Rydlówce tradycyjnie osadzono chochoła

Dzieci i gospodynie z krakowskich Bronowic, w sobotę, po raz 50. uroczyście osadziły chochoła – na krzak róży nałożyły słomiane okrycie. Tradycja ta ma upamiętniać wydarzenie z 20 listopada 1900 r., jakim był ślub poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.

Posłuchaj, co mówi Małgorzata Palka, kustosz Muzeum Krakowa, kierownik Muzeum Teatralnego z Filią Rydlówka

Fot. M. Lasyk

"Chochół ma symboliczne znaczenie. To nie tylko wiecheć słomy  chroniący krzak róży. To przede wszystkim kluczowa postać dramatu narodowego Wyspiańskiego. A więc mamy połączenie tradycji literackich i ludowych" - mówiła Małgorzata Palka, kustosz Muzeum Krakowa, kierownik Muzeum Teatralnego z Filią Rydlówka.

Słuchaj: Rydlówka to miejsce wyjątkowe - rozmowa z Małgorzatą Palką, kustosz Muzeum Krakowa

 

Tradycję osadzania chochoła zapoczątkował 50 lat temu prof. Stanisław Waltoś, twórca pierwszej wystawy w Rydlówce. 50 lat temu w Rydlówce rozpoczęło też działalność muzeum.

„Przyjęło się to. Osadzanie chochoła jest na tyle interesujące dla tutejszej społeczności, dla przyjaciół z miasta, że pomimo listopadowej pogody wiernie, co roku, zjawiają się tu” – mówi potomek Lucjana Rydla prof. Jan Rydel.

Dyrektor Muzeum Historii Michał Niezabitowski ocenia, że „Osadzanie chochoła” jest wezwaniem do tego, aby interpretować dzieło Wyspiańskiego, rzeczywistość, ponieważ „tak naprawdę nie wiemy kim jest chochoł”. „Tradycja chochoła to nieustanne zadawanie pytań o sens tego, co chciał przekazać Stanisław Wyspiański, i o energię tego miejsca (Rydlówki-PAP)” – mówi dyrektor.

Muzeum w dworku Rydlówka w Bronowicach (dawna wieś podkrakowska) mieści się od 1969 r., do 2014 r. prowadzone było przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Kiedy organizacja ta, jak wiele innych w Polsce, znalazła się w trudnej sytuacji finansowej i miała kłopoty z dalszym prowadzeniem placówki, rodzina Rydlów zaczęła szukać nowego opiekuna. Od 2014 r. obiekt był zamknięty dla zwiedzających. W 2015 r. rodzina Rydlów zawarła porozumienie z miastem, na podstawie którego muzeum stało się oddziałem Muzeum Krakowa. Rydlówka została otwarta ponownie w 2018 r. Dzięki środkom (1 mln zł) z budżetu miasta Krakowa zostało wyremontowane. Niezależnie od zamknięcia Rydlówki tradycja osadzania chochoła była kontynuowana.

Ślub 30-letniego Lucjana Rydla i 17-letniej Jadwigi Mikołajczykówny odbył się w kościele Mariackim. Na Rynku Głównym w Krakowie zgromadziło się tego dnia kilka tysięcy ciekawskich, którzy chcieli zobaczyć ożenek „pana” i „chłopki”. Świadkiem młodej pary był Stanisław Wyspiański. Teatralna premiera "Wesela" odbyła się 16 marca 1901 r. w krakowskim Teatrze Miejskim ( dziś Teatr im. J. Słowackiego) i przyniosła Wyspiańskiemu uznanie.

 Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

(Wiola Gawlik, Magdalena Zbylut-Wiśniewska, PAP/ek)

100%
0%