|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Polsce przybywa łowców burz, ich prognozy trafniejsze niż IMGW

Łowców burz przybywa, a ich prognozy są trafniejsze niż prognozy IMGW – mówi jeden z takich łowców Piotr Szuster. W ciągu roku polscy łowcy chcą stworzyć system, dzięki któremu osoba w miejscu zagrożenia byłaby SMS-em ostrzegana przed niebezpieczeństwem.

Fot: Pixabay

Łowcy burz obserwują i dokumentują gwałtowne zjawiska meteorologiczne i twierdzą, że są w stanie szybciej i precyzyjniej przewidzieć burze i tornada. „Łowców burz przybywa, bo rośnie zainteresowanie gwałtownymi zjawiskami – głównie dlatego, że media nagłaśniają takie zjawiska pogodowe” – powiedział PAP Piotr Szuster ze stowarzyszenia Skywarn Polska, które skupia ok. 40 członków i tysiące sympatyków, także meteorologów. Stowarzyszenie prowadzi też portal Polscy Łowcy Burz.

Jak mówił Szuster, łowcy burz mają tę przewagę nad Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, że są na miejscu zjawiska. Dzięki nowym technologiom nieustannie i na bieżąco monitorują sytuację w danym regionie. Budują też swoją bazę danych i prowadzą badania naukowe. Za pośrednictwem portalu internetowego łowcy wydają ostrzeżenia o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych i wysyłają komunikaty do mediów.

Szuster podkreślił, że analizy łowców burz przewidują niebezpieczne zjawiska do trzech dni, natomiast podstawowa prognoza sporządzana jest dobę przez prognozowanym zjawiskiem. Niemożliwe jednak jest przewidzenie tornada w dalszej niż kilka dni perspektywie.

W ciągu najbliższego roku polscy łowcy burz chcieliby stworzyć system ostrzegania SkyPredict 3. Dzięki niemu osoba znajdująca się w niebezpiecznym regionie byłaby drogą SMS-ową ostrzegana przed zbliżającym się gwałtownym zjawiskiem pogodowym.

Autorem tego systemu jest również Piotr Szuster, na co dzień pracownik naukowy Politechniki Krakowskiej.

Aby system był skuteczny, potrzebna jest współpraca łowców burz z MSWiA. „Złożyliśmy kilka dni temu odpowiednią dokumentację do ministerstwa” – powiedział autor projektu. Podkreślił też, że by system mógł działać, konieczna będzie współpraca z operatorami sieci komórkowych.

„Mamy nadzieję, że uda się stworzyć taki ogólnopolski, państwowy system ostrzegania. Gdyby współpraca z MSWiA była owocna, to byłby to nowatorski system w Polsce, taki, który już funkcjonuje w USA” – zaznaczył autor SkyPredict.

W ten weekend na Politechnice Krakowskiej trwa VIII Zlot Polskich Łowców Burz.

 

PAP/bp

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

Mops

Wtorek, 29 sierpnia 2017, 09:08

@Marek

Oczywiście pod warunkiem, że hobby użytkownika to wpatrywanie się w ekran komórki i sprawdzanie, czy dziś aby nie będzie burzy. Osobiście wolę taką informację dostać automatycznie, wtedy gdy coś mi zagraża...

Odpowiedz

Marek

Poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 02:07

Teraz prawie każdy ma internet w telefonie. Wystarczy obserwować mapy wyładowań atmosferycznych ewentualnie mapy satelitarne po nich można ocenić jak duża i w którym kierunku przemieszcza się burza.Wcale nie potrzeba jakichś skomplikowanych systemów ostrzegania.

Odpowiedz

Ciekawy

Niedziela, 27 sierpnia 2017, 22:16

Ciekawe,czy energie z pioruna mozna by w jakims stopniu zmagazynowac?

Odpowiedz

Oko Test

Niedziela, 27 sierpnia 2017, 14:01

Łowcy maja świetna aplikację na komórki "ostrzegator". Informuje o zagrożeniach pogodowych w dowiązaniu do aktualnej lokalizacji posiadacza komórki.

Odpowiedz

Bajgiel

Niedziela, 27 sierpnia 2017, 13:59

IMGW działa jak zawsze bez zmian. Tam zmiana potrzebna. Dobra.

Odpowiedz

Niedziela, 27 sierpnia 2017, 10:40

Imgw działa jak wszystko po dotknięciu"dobrej zmiany", nic mnie nie dziwi

Odpowiedz