|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Trybunał Konstytucyjny: wydział prawa UJ apeluje do prezydenta Dudy

Do prezydenta płyną kolejne apele w sprawie sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym. Tym razem Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, macierzystej uczelni głowy państwa, wysłała do prezydenta uchwałę, w której czytamy m.in.: "Podpisana przez Pana Prezydenta ustawa o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie daje się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego, naruszając wymogi nieusuwalności sędziów, legalizmu i niedziałania prawa wstecz".

Posłuchaj co mówi profesor Jerzy Stelmach jeden z inicjatorów przyjęcia uchwały

Fot. Maciej Myśliwiec

"W ocenie prawników powstało zagrożenie dla niezależności organów władzy sądowniczej. Zwracamy się do prezydenta w jak najbardziej wyważonej formie, by zachwianą drugą ustawą oraz uchwałami Sejmu równowagę próbował przywrócić" - tłumaczy profesor Jerzy Stelmach jeden z inicjatorów przyjęcia uchwały.

Przyjęcie uchwały przez Radę Wydziały Prawa i Administracji UJ poprzedziła burzliwa dyskusja. Apel do prezydenta poparło 55 członków rady, 21 było przeciwnych, 6 wstrzymało się od głosu.

W Pałacu Prezydenckim zorganizowano konsultacje w sprawie Trybunału. Na zaproszenie Andrzeja Dudy przybyli na nie szefowie klubów: PiS Ryszard Terlecki, PO Sławomir Neumann, Kukiz 15 - Paweł Kukiz i PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W spotkaniu udział wzięli też Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz prezydium Trybunału Konstytucyjnego. 

"Spotkanie nie przyniosło rozstrzygnięcia, prezydent na razie nie sprecyzował swojego stanowiska. Prezydent będzie analizował dostępne opinie prawne oraz głos klubów parlamentarnych w sprawie Trybunału Konstytucyjnego" - zapowiedziała minister Małgorzata Sadurska.

Minister Adam Kwiatkowski dodał, że spotkanie było potrzebne zarówno prezydentowi, jak i przedstawicielom opozycji. - "Goście wyrazili wdzięczność panu prezydentowi za inicjatywę, za to, że to spotkanie się odbyło".

Sławomir Neumann zaapelował do prezydenta, by decyzje podejmował dopiero po tym, jak sędziowie Trybunału Konstytucyjnego ocenią zgodność z ustawą zasadniczą obu nowelizacji ustawy o Trybunale. "Liczymy, że tę refleksje, która była u pana prezydenta, wykaże też klub Prawa i Sprawiedliwości. Propozycja PO, poparta przez innych przedstawicieli opozycji jest taka, by poczekać z nowymi rozstrzygnięciami do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i dopiero wtedy, mając sytuację prawną wyjaśnioną, podjąć kolejne decyzje" - mówił Sławomir Neumann. 

Szef klubu Platformy Obywatelskiej przyznał, że docenia inicjatywę prezydenta w sprawie Trybunału, ale w jego ocenie w tej sprawie najwięcej zależy od Prawa i Sprawiedliwości.

Trybunał Konstytucyjny w czwartek zbada sprawę wyboru pięciu sędziów przez posłów poprzedniej kadencji. W przyszłą środę sędziowie zbadają zaś konstytucyjność nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS. Dziś do 18.00 można było zgłaszać kandydatów na sędziów, których miałby wybrać Sejm tej kadencji.

 

Źródłó: uj.edu.pl

 

(IAR/RK/ew/ar)

39%
61%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 30

Olek

Czwartek, 3 grudnia 2015, 10:36

@Krakus 2

ŻAŁOSNY JESTEŚ PRAWAKU

Odpowiedz

Dagmara

Czwartek, 3 grudnia 2015, 10:32

@michał

A ty co reprezentujesz swoim poziomem, nie jestes w stanie dorównać studentowi.

Odpowiedz

za

Środa, 2 grudnia 2015, 11:44

@DDD Nigdy nie głosowałem na PiS ale szanuje wynik wyborów i kibicuje w poczynaniach prawdziwemu mężowi stanu jakim okazał się Jego Ekscelencji Pan Jarosław Kaczyński, również w naprawianiu wszystkiego co zchrzaniła PO a roboty to jest przynajmniej na 3 kadencje. Pełne 3 kadencje.

Odpowiedz

michał

Środa, 2 grudnia 2015, 11:09

żenada !! to jest UJ?

Odpowiedz

nhk

Środa, 2 grudnia 2015, 10:23

brawo UJ

Odpowiedz

ale kultura!

Środa, 2 grudnia 2015, 08:54

Dlaczego mnie obrażasz? Mam 86 lat, mój ojciec był żołnierzem Andersa i po wojnie nie mógł wrócić do kraju. Ja przyjechałem do Polski po 89 r. Jak czytam te prostackie komentarze, zaczynam tego żałować.

Odpowiedz

Środa, 2 grudnia 2015, 08:32

@ale kultura!

Chłopi kiedyś żywili i bronili ten kraj, ale tego w obecnej szkółce już nie uczą... Pewnie należysz do tych, co tylko nażreć się, zabawić, ochlać... i peta cisnąć na tory tramwajowe na przystanku? Nie ma już prawdziwej inteligencji... komuna wszytko wybiła... :/

Odpowiedz

kk

Środa, 2 grudnia 2015, 08:30

@Obywatel NIezlomny

Obywatelu niezłomny nie daj się złamać lec na Majdan - tow. Lis już go organizuje.

Odpowiedz

kk

Środa, 2 grudnia 2015, 08:29

Czy UJ głosami swoich profesorów aby nie głosił ze uczelnie powinny być apolityczne? A tu taki numer spóźniony zresztą o kilka miesięcy, do prezydenta Komorowskiego zapomnieli zaapelować.

Odpowiedz

Krakus 2

Środa, 2 grudnia 2015, 08:24

Ps... a tak na marginesie, to UJ to jakaś elitarna, a przynajmniej renomowana uczelnia??? A to zapraszam do rankingu światowych uczelni, a przynajmniej europejskich... i jakie jest miejsce w rankingach? Daleko...? nie widzę...? I cała prawda o dotychczasowych "leśnych dziadkach" jak i z TK, tak i z UJ-tu... Komuniści i dzieci lewaków!

Odpowiedz

ale kultura!

Środa, 2 grudnia 2015, 08:23

@Krakus 2

Kolejny potomek Jakuba Szeli ?

Odpowiedz

K39

Środa, 2 grudnia 2015, 08:15

@rób swoje, czekaj końca

Ja Ci takie same badania "na zamówienie PO" z porannego moczu mogę zrobić, ile płacisz?

Odpowiedz

Krakus 2

Środa, 2 grudnia 2015, 08:14

A ja powiem tak: przestańcie szczekać... wybrano PIS, pogódźcie się z porażką! Nie pasuje, można emigrować do Rosji lub Niemiec... tam witają takich służących z otwartymi rękami... Ps. dotychczas nikt nie ujadał - Platforma rządziła, żarli ośmiorniczki, za naszą kasę i śmiejąc się ludziom w twarz - panowała zasada obywatelu płać podatki, cicho siedź i płacz... jak Cię okrada rząd w białych rękawiczkach (np. kradzież z OFE, dług publiczny itd, itp.)... teraz precz, bo jeszcze batem przez łeb zlejemy! Jak będzie źle, na następnych wyborach społeczeństwo rozliczy, jak i Was rozliczyło na tych... do tego czasu zamknąć jaaaaapyyy!

Odpowiedz

jam

Środa, 2 grudnia 2015, 01:01

Ciekawe, że nikt nie wspomni o tym, iż polskie władze polityczne uległy jednak pewnym przemianom po 1989 roku, a władza sądownicza - nie. Czy to normalne? No... chyba, że ich władza pochodzi od Najwyższego.

Odpowiedz

Obywatel NIezlomny

Wtorek, 1 grudnia 2015, 23:30

Ludzie obudźcie się: PiS robi sobie jaja z prawa, z państwa z nas. Nie dajmy się!

Odpowiedz

DDD

Wtorek, 1 grudnia 2015, 23:28

@za

no proszę PISowski troll odwraca kota ogonem. Typowe PISowskie podejście: sąd sądem ale "sprawiedliwość" musi być po naszej stronie, Jak nam werdykt nie pasuje, to sąd zły. A jeśli Duduś uważał, że w czerwcu PO złamała prawo, to dlaczego nie skierował ustawy do TK?

Odpowiedz

za

Wtorek, 1 grudnia 2015, 23:05

TK sprzeciwił się lustracji sędziów i pseudonaukowców takich jak sygnatariusze tej komuszej odezwy. Inne zasługi TK to kradzież 180 naszych pieniędzy z OFE itp proszę sprawdzić sobie dokonania tych leśnych dziadków. a dopiero później pisać komentarze peowskie trolle.

Odpowiedz

WK.

Wtorek, 1 grudnia 2015, 22:42

@rób swoje, czekaj końca

Po jakiego grzyba przepisujesz tu fragmenty z GW czy Polityki albo Newsweeka? Mało drą japę na cały kraj, żeby jeszcze tu, w portalu RK, znalazły się te dyrdymały. Kto w to wierzy? Nagle jakaś Ariadna - nie rozśmieszaj mnie chłopie!

Odpowiedz

terefere

Wtorek, 1 grudnia 2015, 22:11

@krakus

Wyprostować? PO nagięła prawo tylko przy dwóch sędziach z 5 wybranych. Jakby chcieli tylko naprawić, to by odwołali tych dwóch. Odwołali pięciu i zmienili status Prezesa TK. Zdejmij klapki z oczu.

Odpowiedz

rób swoje, czekaj końca

Wtorek, 1 grudnia 2015, 21:51

Prezydent Andrzej Duda cieszy się zaufaniem 37 proc. badanych w sondażu Ariadna zrealizowanym 25 listopada. To oznacza spadek aż o 19 punktów procentowych w porównaniu do wyników badania z 7 listopada. W poprzednim badaniu prezydent otrzymał bonus zaufania po wyborach zwycięskich dla obozu PiS. Wydawałoby się, że taki miesiąc miodowy, to dobry czas na przeprowadzenie mało popularnych działań. Okazuje się jednak, że to błędna teza. Powiększa się grupa osób nieufnych wobec prezydenta (42 proc., wzrost + 9pp). Kontrowersyjne decyzje kosztowały utratę kredytu zaufania, aż 10 punkt. proc. badanych powróciło do poczekalni osób niezdecydowanych. Źle jest oceniana decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zastosowaniu prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego (53 proc. negatywnych sądów, 18 proc. pozytywnych).

Odpowiedz