- A
- A
- A
Szpital Uniwersytecki w Krakowie z rezonansem unikatowym w Europie
Otwarty aparat rezonansu magnetycznego, jedyny tak zaawansowany w Europie, trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Urządzenie umożliwi badanie pacjentów z klaustrofobią, osób otyłych, ale też z metalowymi implantami i z protezami ortopedycznymi."Trwa montaż aparatu. Rezonans powinien być uruchomiony do dwóch tygodni i w marcu pacjenci będą mogli z niego już korzystać" – powiedział PAP dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.
Urządzenie waży ok. 16 ton. Nowoczesne oprogramowanie, natężenie pola 0,4 T sprawia, że będzie przydatny w badaniach pacjentów w stanach ciężkich, także dla osób z metalowymi implantami i z protezami ortopedycznymi. Zaawansowana konstrukcja i otwarcie jednego boku posłuży osobom z klaustrofobią, ale także otyłym.
Prof. Tadeusz Popiela, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w nowej siedzibie szpitala, zauważył, że jeśli chodzi o parametry, konfiguracje – to jedyny taki aparat MR w Europie.
"Nowy aparat z bardzo szerokim kątem dostępu do pacjenta (ok. 320 st.), specjalistycznym oprogramowaniem RADAR, redukującym artefakty pochodzące od ruchu chorego – będzie przydatny zwłaszcza przy badaniach pacjentów w stanach ciężkich, np. po urazach wielonarządowych. Da nam możliwość badania osób z klaustrofobią, do tej pory bowiem choroba ta uniemożliwiała badanie w standardowych rezonansach magnetycznych. Niewątpliwie ułatwi również badanie pacjentów nadmiernie otyłych. Wszystko dzięki temu, że jeden bok urządzenia będzie otwarty" – powiedział kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego.
Koszt otwartego rezonansu wynosi ok. 6 mln zł. Urządzenie zostało dofinansowane z projektu Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 2, planowanego do współfinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
PAP/ko
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:16
Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży zawieszona. Szpitale ratują sytuację z własnych środków
-
16:41
Czy Schengen się kończy? Polityka, migranci i populizm
-
16:10
Iga Świątek wygrywa Wimbledon, a Kraków wciąż bez kortów. „Leżymy z infrastrukturą” – mówi trener Michał Kostecki
-
15:47
Policja uważa, że Tarnów jest bezpiecznym miastem. Po piątkowych wydarzeniach będzie jednak więcej patroli!
-
15:22
30-letni Dariusz Sumek miał coś wspólnego ze śmiercią 94-latka? Poszukuje go policja. ZDJĘCIE, RYOSPIS
-
13:33
Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię w kapsule Dragon
-
12:41
Czy wielojęzyczność to przeszkoda? Mózg dziecka kocha wyzwania
-
12:13
Wybiorą "Króla roweru"!
-
12:03
Tarnów: dwie osoby zatrzymane po dźgnięciu nożem 17-latka
-
11:25
Właściciel sklepów Biedronka i 32 firmy transportowe odpowiedzą za zmowę
-
10:09
Afrykańczyk, który swoje miejsce do życia odnalazł w Zatorze
-
07:40
Czym jest Dead Internet Theory?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze