|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Smog w Zielonkach taki jak w Krakowie. PAS: "Uchwałę antysmogową powinny też przyjąć okoliczne gminy"

Powietrze, którym oddychają mieszkańcy podkrakowskich Zielonek, jest równie zanieczyszczone, jak to w Krakowie. Świadczą o tym wyniki pomiarów, przez dwa tygodnie prowadzonych przez Polski Alarm Smogowy. Stojący w Zielonkach pyłomierz wskazał, że stężenia zanieczyszczeń przez 11 dni były w Zielonkach wyższe, niż na Alejach Trzech Wieszczów w centrum Krakowa. Tak jest niestety, nie tylko w Zielonkach. Dlatego, według działaczy Alarmu Smogowego, uchwała, która zakazuje palenia w piecach w Krakowie, nie rozwiąże problemu. Podobne rozwiązania powinny przyjąć podkrakowskie gminy.

Fot. ilustracyjne

Przez 11 dni na prowadzonych 15 dni pomiarów wskazania pyłomierza były wyższe niż na stacji monitoringu jakości powietrza na Alejach Trzech Wieszczów w Krakowie. Pomimo dość wietrznej pogody, stężenia pyłu przekroczyły dopuszczalną prawem wartość (50 µg/m3) przez dwanaście na piętnaście dni pomiarów. Najwyższe stężenia godzinne odnotowywano wieczorem oraz nocą – kiedy to mieszkańcy dorzucają do pieców i kotłów grzewczych - czytamy w oświadczeniu Polskiego Alarmu Smogowego. 

Wykres z pyłomierza PAS z centrum Zielonek

Zdaniem przedstawicieli PAS uchwała zakazująca palenia węglem w Krakowie jest niewystarczająca. Antysmogowy plan powinien objąć całą Małopolskę. I choć wprowadzenie zakazu palenia paliwami stałymi na całym obszarze województwa jest nierealne, to według Polskiego Alarmu Smogowego "uchwała powinna określać normy emisji zanieczyszczeń dla pieców i kotłów oraz okres przejściowy na wymianę urządzeń grzewczych. Dzięki temu możliwe byłoby wyeliminowanie najbardziej trujących pieców". 

Sprawę komentują słuchacze Radia Kraków, także mieszkańcy Zielonek. Piszą maile i wiadomości na nr 500 202 323 (pisownia oryginalna):

Proszę zapytać przedstawicieli z PAS, o to, dlaczego urządzenie zostało zamontowane tuż przy skrzyżowaniu UG Zielonki - Centrum.. Teren gminy Zielonek jest raczej górzysty, domy budowane są na wzniesieniach, przestrzenie są ogromne, więc pomiar przeprowadzony w "kotle" Zielonek jest dla Nas, mieszkańców, mało wiarygodny.
Mieszkam w Zielonkach od lat i nie wybrałem tego miejsca do zamieszkania dla mody, tylko przede wszystkim dla lokalizacji (blisko dolinek, fortów, obecnie rozbudowanych tras rowerowych itd.) Ludzie którzy się tu wprowadzali i wprowadzaja, są osobami raczej o podwyższonym statusie ekonomicznym, i ogrzewają swe nowe domy, albo gazem, ew. płaszczem (kominek). Nikt z nich raczej, nie używa pieców węglowych. Proszę przyjechać i sobie zobaczyć. To samo jest na nowo powstałych osiedlach szeregówek. Problem w Zielonkach polega na tym, że pyłomierz ustawiony był na UG Zielonki, przyskrzyżowaniu, gdzie rano i popołudniu są wielkie korki, a co gorsza zamontowany został w pobliżu starszych domów, ludzi żyjących tu od pokoleń, i to właśnie one ogrzewane są węglem, miałem, groszkiem, oponami !!!  itd.. Można zobaczyć to przy Krakowskim Przedmieściu, ul. Ks. J. Zięby, czarny dym unosi się z kominów na całą okolicę.

Witam Sasiad na sasiada nie doniesie...Policja tego nie sprawdza a tak naprawde nie potrzeba czujnikow zeby zobaczyc kto truje....wystarczy stanac w centrum Zielonek o 18 tej g. Pozdrawiam Tomek...mieszkaniec Zielonek

Z problemem zanieczyszczonego powietrza zmagają się niemal wszystkie gminy województwa małopolskiego. Smog to problem zarówno Krakowa, jak i Nowego Targu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Nowego Sącza, a nawet miejscowości będących uzdrowiskami - Szczawnicy, Muszyny, Rabki-Zdrój. W ramach akcji "Małopolska bez smogu" Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym ustawiło w tych miastach pyłomierze, które badały, jakim powietrzem oddychają mieszkańcy i turyści. 

Zobacz: Małopolska bez smogu: podsumowanie akcji

15 stycznia 2016 roku sejmik województwa małopolskiego przyjął nową uchwałę antysmogową. Na sesji sejmiku województwa radni przyjęli projekt uchwały o zakazie palenia węglem i paliwami stałymi w Krakowie. Wedle założeń, zakaz ma zacząć obowiązywać od 2019 roku.

"Powietrze w małych miejscowościach bywa tak samo zanieczyszczone jak w Krakowie, a czasami nawet bardziej"

 

(RK/ew)

 

83%
17%