Przez 11 dni na prowadzonych 15 dni pomiarów wskazania pyłomierza były wyższe niż na stacji monitoringu jakości powietrza na Alejach Trzech Wieszczów w Krakowie. Pomimo dość wietrznej pogody, stężenia pyłu przekroczyły dopuszczalną prawem wartość (50 µg/m3) przez dwanaście na piętnaście dni pomiarów. Najwyższe stężenia godzinne odnotowywano wieczorem oraz nocą – kiedy to mieszkańcy dorzucają do pieców i kotłów grzewczych - czytamy w oświadczeniu Polskiego Alarmu Smogowego. 

Wykres z pyłomierza PAS z centrum Zielonek

Zdaniem przedstawicieli PAS uchwała zakazująca palenia węglem w Krakowie jest niewystarczająca. Antysmogowy plan powinien objąć całą Małopolskę. I choć wprowadzenie zakazu palenia paliwami stałymi na całym obszarze województwa jest nierealne, to według Polskiego Alarmu Smogowego "uchwała powinna określać normy emisji zanieczyszczeń dla pieców i kotłów oraz okres przejściowy na wymianę urządzeń grzewczych. Dzięki temu możliwe byłoby wyeliminowanie najbardziej trujących pieców". 

Sprawę komentują słuchacze Radia Kraków, także mieszkańcy Zielonek. Piszą maile i wiadomości na nr 500 202 323 (pisownia oryginalna):

Proszę zapytać przedstawicieli z PAS, o to, dlaczego urządzenie zostało zamontowane tuż przy skrzyżowaniu UG Zielonki - Centrum.. Teren gminy Zielonek jest raczej górzysty, domy budowane są na wzniesieniach, przestrzenie są ogromne, więc pomiar przeprowadzony w "kotle" Zielonek jest dla Nas, mieszkańców, mało wiarygodny.
Mieszkam w Zielonkach od lat i nie wybrałem tego miejsca do zamieszkania dla mody, tylko przede wszystkim dla lokalizacji (blisko dolinek, fortów, obecnie rozbudowanych tras rowerowych itd.) Ludzie którzy się tu wprowadzali i wprowadzaja, są osobami raczej o podwyższonym statusie ekonomicznym, i ogrzewają swe nowe domy, albo gazem, ew. płaszczem (kominek). Nikt z nich raczej, nie używa pieców węglowych. Proszę przyjechać i sobie zobaczyć. To samo jest na nowo powstałych osiedlach szeregówek. Problem w Zielonkach polega na tym, że pyłomierz ustawiony był na UG Zielonki, przyskrzyżowaniu, gdzie rano i popołudniu są wielkie korki, a co gorsza zamontowany został w pobliżu starszych domów, ludzi żyjących tu od pokoleń, i to właśnie one ogrzewane są węglem, miałem, groszkiem, oponami !!!  itd.. Można zobaczyć to przy Krakowskim Przedmieściu, ul. Ks. J. Zięby, czarny dym unosi się z kominów na całą okolicę.

Witam Sasiad na sasiada nie doniesie...Policja tego nie sprawdza a tak naprawde nie potrzeba czujnikow zeby zobaczyc kto truje....wystarczy stanac w centrum Zielonek o 18 tej g. Pozdrawiam Tomek...mieszkaniec Zielonek

Z problemem zanieczyszczonego powietrza zmagają się niemal wszystkie gminy województwa małopolskiego. Smog to problem zarówno Krakowa, jak i Nowego Targu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Nowego Sącza, a nawet miejscowości będących uzdrowiskami - Szczawnicy, Muszyny, Rabki-Zdrój. W ramach akcji "Małopolska bez smogu" Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym ustawiło w tych miastach pyłomierze, które badały, jakim powietrzem oddychają mieszkańcy i turyści. 

Zobacz: Małopolska bez smogu: podsumowanie akcji

15 stycznia 2016 roku sejmik województwa małopolskiego przyjął nową uchwałę antysmogową. Na sesji sejmiku województwa radni przyjęli projekt uchwały o zakazie palenia węglem i paliwami stałymi w Krakowie. Wedle założeń, zakaz ma zacząć obowiązywać od 2019 roku.

"Powietrze w małych miejscowościach bywa tak samo zanieczyszczone jak w Krakowie, a czasami nawet bardziej"

 

(RK/ew)