|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowy właściciel wyburzył halę fabryczną, a wraz z nią... zabytkowy fort

W Krakowie zaginął zabytkowy fort. Chodzi o fort dziesiąty, którego pozostałości znajdowały się przy ulicy Wybickiego w Dzielnicy Prądnik Biały. Był częścią rdzenia Twierdzy Kraków. Teren przez wiele lat należał do "Spółdzielni inwalidów", a fort "schowany był" wewnątrz hali fabrycznej i wpisany na listę ochrony konserwatora zabytków. Teren został sprzedany spółce prawa handlowego i wraz z rozbiórką hali został rozebrany również budynek fortu o długości 40 i szerokości 7 metrów.

Fot. Filip Suchoń

Budynek od wewnątrz przed rozbiórką widział Filip Suchoń, zajmujący się naukowo krakowskimi fortami. "Pracownicy pokazywali mi nawet pancerne, stalowe drzwi. Pokazywali, że to wszystko działa. Wewnątrz budynku funkcjonowały szatnie, magazyny, warsztaty. Fort był ogrzewany, przykryty z zewnątrz halą. Pozostało tylko marzyć, by, jak hala zostanie rozebrana, fort zostanie udostępniony mieszkańcom" - mówił Radiu Kraków Filip Suchoń. 

Urzędnicy będą żądać wyjaśnień od właściciela terenu, jednak zburzonego fortu nie da się już odbudować. Teren, na którym jeszcze do niedawna stały pozostałości zabytkowego fortu, odwiedził też miejski konserwator zabytków.  

Czterdziestometrowy budynek dawnych wojskowych koszar był odbudowany halą fabryczną, dzięki czemu był w świetnym stanie. Nowy właściciel terenu zlecił wzburzenie hali, a wraz z nią zniknął fort. "Inwestor informował, że elementy współczesne będą rozbierane i będą tam prowadzone prace. Ale nie  było mowy o rozbiórce fortu" - mówi Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Jeśli rozbiórka fortu okaże się samowolą budowlaną, sprawa trafi do prokuratury. Fort powstał w 1908 roku na zlecenie władz austriackich, ale zaprojektowany był przez Kamila Konarskiego. 

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/ew)

6%
94%