|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nietypowa studniówka w Krakowie. Od stu dni w stolicy Małopolski nie było smogu

W tym tygodniu płuca krakowian obchodzą swoje święto. Przez 100 dni w Krakowie nie było smogu! Od wiosny poziom zanieczyszczeń utrzymuje się w normie.

Posłuchaj co mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego

Tak wyglądają mapy smogowe od dłuższego czasu

"Znaczna poprawa jakości powietrza wynika z tego, że jeszcze nie kopcą nam piece. Sporo osób przesiadło się też na rowery. Mamy też inną sytuację meteorologiczną. Jest mniej inwersji, a zanieczyszczenia są lepiej rozpraszane w atmosferze" - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Czy 100 dni bez smogu były dla krakowian jak pobyt w sanatorium? Anna Prokop-Staszecka, pulmonolog, dyrektor krakowskiego Szpitala im. Jana Pawła II, studzi entuzjazm. "To nie jest tak, że nasze płuca się nagle oczyściły, ale na pewno będą zdrowsze, jeśli przez sto dni oddychały zdrowszym powietrzem" - mówi Radiu Kraków Anna Prokop-Staszecka. Podkreśla jednak, że w ostatnich na oddziale pulmnologicznym było mniej pacjentów: rzadziej przychodzili alergicy i astmatycy. 

"To nie przypadek. Widzimy, że ogólnie sytuacja w Krakowie się poprawia" - tak smogową studniówkę komentuje Paweł Ciećko, wojewódzki inspektor ochrony środowiska. 

A jak dodaje Anna Dworakowska, nie zawsze w czasie wakacji płuca krakowian mogą odpocząć. W sierpniu ubiegłego roku, przez suszę, znacznie przekroczone były normy pyłów. 

Kraków cały czas próbuje ograniczyć źródła zanieczyszczeń powietrza: wymieniane są piece węglowe na bardziej ekologiczne, uruchamiana jest nowa sieć miejskich rowerów. Od tego roku uczniowie podstawówek za darmo mogą dojeżdżać do szkoły komunikacją miejską: ma to sprawić, by rodzice nie odwozili ich samochodami.

 

 

 

 

 

(Karol Surówka/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

83%
17%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 13

L

Niedziela, 11 września 2016, 12:08

A czy nikt nie zauwazyl, ze w remoncie byl wielki piec w Mittal Still? Może w koncu trzeba przenieść tego komunicznego smo(g)ka?

Odpowiedz

hehe

Piątek, 2 września 2016, 10:24

To wszystko dzięki łukaszowi gibale i logicznej alternatywie xDDDDDDDD

Odpowiedz

gość

Piątek, 2 września 2016, 09:44

A od wczoraj na ulicach miasta znowu wariactwo. Początek roku szkolnego i ruch zwiększył się wyraźnie. A gdy zjadą studenci będzie jeszcze gorzej. Kraków bez standardowej liczby aut jest naprawdę przyjemniejszym miejscem do życia

Odpowiedz

Sly

Piątek, 2 września 2016, 09:18

@Huop

Dokładnie! Co rano, przez cały bezwietrzny sierpień, dało się wyczuć smog. Nie mówię tu o zanieczyszczeniu pyłem, tylko taki smog chemiczny. W Krakowie śmierdzi nie tylko zimą! Do godziny 10:00 nie da się otworzyć okien!

Odpowiedz

krakowianka od pokoleń

Piątek, 2 września 2016, 08:23

Bez ograniczeń w ruchu samochodowym i całkowitego zakazu palenia w piecach czymkolwiek to miasto udusi się we własnym smrodzie.. Niestety - też przez zabudowywanie korytarzy przewietrzania - coraz bliżej nam do tego.

Odpowiedz

krakus z przymusu

Środa, 31 sierpnia 2016, 21:47

Akurat - właśnie wróciłem po 2-miesięcznej nieobecności w mieście i ... śmierdzi spalinami jak nigdzie indziej- może w czasie wakacji, gdy było pusto na ulicach, to było ciut lepiej. To miasto to katastrofa ekologiczna!

Odpowiedz

Krakowiak

Środa, 31 sierpnia 2016, 20:51

Smog poprawi się od jutra, a będzie jeszcze lepszy po 1 pażdziernika jak w Krakowie zameldują się studenci.

Odpowiedz

Huop

Środa, 31 sierpnia 2016, 20:38

@v2

@v2, Nie daj sie zmanipulować. To tylko gra słów tych 'ekologów'. To nie jest tak, że w lecie nie ma smogu, ponieważ już teraz w lecie mamy 100% normy zanieczyszczeń! W okresie grzewczym piece dadzą nawet kolejne 100% , czyli łącznie będzie już przykładowo 200%. Dlatego w Paryżu i innych miastach na Zachodzie, w dni smogowe ruch samochodowy jest natychmiast ograniczany. Co więcej smog letni, czyli "fotochemiczny" może być nawet groźniejszy w skutkach od tego zimowego "pieco-węglowego".

Odpowiedz

Huop

Środa, 31 sierpnia 2016, 20:32

To jakiś niesczęsny kit, albo typowa 'kaczka' dziennikarska. To nie jest tak, że w Krakowie nie ma smogu. Po prostu poza sezonem grzewczym oscylujemy wokół 100% normy. Kiedy dojdą piece, smog wzrośnie nawet do 200% normy. Do refleksji.

Odpowiedz

gaz

Środa, 31 sierpnia 2016, 16:55

a to dla tego, że przez ostanie dni samochody nie jeżdżą po Krakowie, przyjdzie listopad i wszyscy się przesiądą do samochodów;) nie cudaki smertaki?

Odpowiedz

Krakus

Środa, 31 sierpnia 2016, 15:30

Też nie mam kompletnie zaufania do tych badań. A to na poprawę nastroju dla KASu: "W najbliższych dniach może zwiększyć się stężenie dwutlenku siarki i pyłu w emitowanych spalinach – informuje Elektociepłownia EDF Polska S.A. Oddział nr 1 w Krakowie. Wszystko z powodu planowanego remontu instalacji mokrego odsiarczania spalin, który potrwa do 8 września"

Odpowiedz

Niewierzący

Środa, 31 sierpnia 2016, 15:22

Taki "kicior" to możecie wciskać bękartom w przedszkolu!

Odpowiedz

v2

Środa, 31 sierpnia 2016, 13:54

Powyższa informacja to dowód na to, że ruch samochodowy ma mały wpływ na smog i trzeba zająć się piecami a nie ograniczaniem ruchu przy plantach, gdzie ruchu i tak nie ma.

Odpowiedz