- A
- A
- A
Nasyp kolejowy dzielił ich od 160 lat - właśnie rozpoczęła się jego rozbiórka
"Dzień dobry, sąsiedzie! Dawno się nie widzieliśmy. Tak ze... 160 lat" - mogą powiedzieć mieszkańcy ulic Blich i Morsztynowskiej w Krakowie. Przez tyle lat te dwie ulice dzielił nasyp kolejowy. Właśnie rozpoczęła się jego rozbiórka. To w związku z przebudową linii kolejowej z Krakowa do Katowic - od ulicy Miodowej do ulicy Kopernika budowane są estakady, które mają zastąpić nasyp.Pierwszy prześwit pomiędzy tymi ulicami już się pojawił. Dla niektórych, najstarszych mieszkańców dzielnicy jest to spora zmiana. W końcu 160 lat istnienia zielonego muru robi swoje. „Niby to tylko krzaki i trochę roślin, ale były tu od zawsze” - przyznają mieszkańcy. Inni z kolei nowym przejściem i nowym widokiem są mile zaskoczeni. „Będzie dużo ładniej. Bardzo dobrze. Łatwiej będzie przejść, zobaczymy jak z przejazdem samochodem” - oceniają.
Samo rozbieranie nasypu i wywożenie 90 tysięcy metrów sześciennych ziemi zajmie jeszcze około trzech miesięcy. Po tym czasie i tak nadal będzie tam plac budowy. „Wciąż będą postępować prace związane z budową kolejnych części estakad, za chwilę zaczną powstawać filary. A kolejne trzy tory staną do końca 2020 roku” - zapewnia Piotr Hamarnik z PKP PLK. „Wtedy też będzie można przejść z jednej strony linii kolejowej na drugą. Tu jeszcze sporo zależy od decyzji samorządu, ale myślę, że naturalnym przedłużeniem będzie połączenie ul. Zyblikiewicza i Sołtyka. Raczej będzie to przejście dla pieszych i rowerzystów, niż przejazd dla samochodów” - mówi rzecznik PKP PLK.
Budowa linii kolejowej z Krakowa do Katowic ma zakończyć się pod koniec 2020 roku. Przypomnijmy, że koszt inwestycji to ponad 2 miliardy złotych.
(Tomasz Bździkot/ew)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:54
Wsparcie w sektorze pszczelarskim
-
23:17
"Bezradne i romantyczne". O kobietach, których wciąż nie ma w szkolnych lekturach
-
22:12
Pewna wygrana piłkarzy Cracovii
-
21:59
Kolejny policjant z "ciężką nogą" zatrzymany przez funkcjonariuszy, tym razem z Limanowej
-
20:56
Dwie Kreski, czyli nadzieja. Kiedy ciąża jest lękiem, samotnością i niepewnością
-
19:15
Była trawa, będzie siano. Zakończył się sezon wypasu koni huculskich w Regietowie
-
19:00
Remis Wieczystej, pewna wygrana Cracovii
-
18:42
Wieczysta zagra z GKS-em Tychy. To debiut nowego trenera Gino Lettieriego (TRANSMISJA)
-
18:30
Jeździła pociągami, pracowała w WARS-ie i w sklepie. Teraz skanuje dokumenty w Archiwum Narodowym w Krakowie
-
16:59
"Kiedyś nie karało się swoich". Jak technologia zmienia policję
-
17:45
Czy szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie jest potrzebne?
-
20:02
Spotkanie z Jarosławem Wasikiem
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze