Sobota, 21 stycznia 2017

Imieniny: Agnieszki, Jaros?awa

Kraków 101.6 MHz

  • Kraków 101.6 MHz
  • Tarnów 101,0 MHz
  • Nowy Sącz 90,0 MHz
  • Zakopane 100,0 MHz
  • Andrychów 98,8 MHz
  • Gorlice 97,4 MHz
  • Krynica-Zdrój 102,1 MHz
  • Rabka-Zdrój 87,6 MHz
  • Szczawnica 90,0 MHz

Na antenie

Kontakt

12 200 33 33

4080 (SMS)

500 202 323 (SMS i MMS)

redakcja@radiokrakow.pl

Krakowscy urzędnicy zapraszali mieszkańców do biegania w smogu

18

A
A
A
W stolicy Małopolski obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. To oznacza, że osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie, w tym dzieci, młodzież, osoby starsze, czy osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, powinny unikać długotrwałego przebywania na powietrzu. Alert obowiązuje już od kilku dni, jednak nie przeszkodziło to miastu zapraszać na bieg sylwestrowy. W sobotę dopuszczalne normy stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych były w Krakowie przekroczone kilkukrotnie. Mimo że do udziału w biegu były zapraszane również dzieci, organizatorzy w żaden sposób nie ostrzegali biegaczy. W biegu wzięło udział ok. 350 dzieci.

Posłuchaj co mówi prezydent Jacek Majchrowski

Fot: Maciej Skowronek

XIII Bieg Sylwestrowy w Krakowie

Pożegnali stary rok biegając. Ponad dwa tysiące osób wzięło udział w XIII Biegu Sylwestrowym w Krakowie. Zgodnie z tradycją imprezy nie liczy się wynik, tylko dobra zabawa, a biegacze powinni mieć na sobie karnawałowe przebrania. W tym roku uczestnikom nie zabrakło fantazji. Fot: Maciej Skowronek

W momencie kiedy biegacze wystartowali, stacja pomiarowa przy alei Krasińskiego wskazywała 130 mikrogramów na metr szcześcienny pyłu zawieszonego PM10. Dopuszczalna norma to 50 mikrogramów, a więc przekroczenie było ponad dwukrotne. Przekroczone były również normy pyłu PM2.5 oraz tlenku węgla.

Mimo to w czasie samego biegu nikt nie informował o tym uczestników, a brały w nim udział także dzieci. Na stronach internetowych magistratu i innych miejskich jednostek cały czas trwała też akcja promocyjna imprezy. O tym, że bieganie w takich warunkach nie jest najlepszym pomysłem - nie napisano ani słowa.

Co ciekawe, na miejskiej stronie Krakow.pl pojawiła się w końcu informacja, że lepiej nie wychodzić na zewnątrz ze względu na smog, ale materiały zachęcające do udziału w biegu nie zniknęły. Tym samym przekaz urzędników wydawał się niejasny, bo z jednej strony zapraszali na imprezę sportową na świeżym powietrzu, z drugiej odradzali przebywanie na świeżym powietrzu.

 

źródło: krakow.pl

Posłuchaj rozmowy z Janem Machowskim

- Bieg sylwestrowy jest co roku, niezależnie od wszystkiego. On jest promowany. Sytuacja z powietrzem wychodzi z dnia na dzień. Te rzeczy się tak zbiegły. Tutaj nie widzę niekonsekwencji. To takie głupie zdarzenia, które się zeszły. Proszę pamiętać, że my - jako Kraków - stosujemy zupełnie inne normy niż ustawowe. Przyjęliśmy znacznie niższe kryteria. Jakby wziąć ustawowe kryteria to wszystko było w porządku. Niektórzy mówią: nie wychodzić, nie oddychać. To wpadanie w panikę - komentuje sprawę prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Rozmowa z Ewą Lutomską z Krakowskiego Alarmu Smogowego

 

(Grzegorz Krzywak/ko)

Liczba komentarzy: 18

Aga

Wtorek, 3 stycznia 2017, 00:13

uważam, ze obowiazkiem wladz jest informować o zagrożeniu... http://agnieszkaantosiewicz.blogspot.com/2017/01/13-krakowski-bieg-sylwestrowy-krakow.html

Odpowiedz

Grzegorz

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 21:26

Rok temu w sylwestra stężenie PM2.5 wynosiło ponad 1000%, w tym roku 600%... jakiś postęp jest, ale niech nie "truje" że tego się nie dało przewidzieć. Co roku na nowy rok normy są przekraczane, bo ludzie w domach z rodzinami siedzą i się grzeją, więc stężenia będą wysokie. Aby stężenie było w normie potrzeba jakiejś... anomalii - np. przejścia orkanu... tylko cieżko bieg planować wokół niego.

Odpowiedz

sentinel

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 20:34

Proszę pamiętać, że my - jako Kraków - stosujemy zupełnie inne normy niż ustawowe. Przyjęliśmy znacznie niższe kryteria. Jakby wziąć ustawowe kryteria to wszystko było w porządku.

No i proszę : odrobina dobrych chęci i problem smogu rozwiązany. Wystarczy zastosować normy Majchrowskiego i natychmiast benzo(a)piren przestaje być szkodliwy, choć mamy go 20-krotnie więcej niż Paryż, Rzym czy Berlin i 10-krotnie więcej niż dopuszcza norma WHO. Gdyby w Krakowie przyjąć normy obowiązujące w UE, to darmowa komunikacja trwałaby przez ok. 3m-ce w roku. Skutki dla budżetu miasta łatwo wyliczyć. Na szczęście odtajnienie zbioru zastrzeżonego już wkrótce i koledzy kpt. Fulczyńskiego wyjadą na śmietnik historii.

Odpowiedz

lewak

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 20:15

@PŻ

Gdyby w piecach grzaly TYLKO stare i schorowane osoby, ktore maja na życie 200 zł/ miesięcznie to w Krakowie nie byloby smogu!!!!!

Odpowiedz

lewak

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 20:13

@smog

No wlasnie!

Odpowiedz

smog

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 19:02

@taz

i pewnie paliłeś w kominku

Odpowiedz

Marek

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 17:41

Majcher i jego dwór ma to gdzieś!

Odpowiedz

Biegacz

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 17:33

Radio Kraków także ochoczo relacjonowało biegową zabawę! Sami dziennikarze radia tez biegali a przecież mogli wszystkich ostrzegać przed smogiem!!!

Odpowiedz

Kamil

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 16:58

Zadzwoniłem do MPK w niedziele zapytać się czy z dowodem rej. moge jechać komunikacją bezpłatnie zostawiając auto w garażu, na co dyspozytor odpowiedział "Panie jaki smog-nic się nie dzieje więc komunikacja normalnie..." Po pierwsze to ludzie nie są świadomi czym oddychają, jakie to ma skutki dla nich i dla ich dzieci, brak podstawowej wiedzy nie tylko w tym obszarze ale również w tym że jak wrzucę butelki plastikowe do pieca, to truje siebie, sąsiadów oraz zapycham sobie komin. Panie Prezydencie można było podczas tych biegów-połączyć dwie rzeczy- rozdawać maski antysmogowe z filtrami weglowymi i ulotki jak sami siebie na wzajem trujemy, bo jeśli by zastosować normy które obowiązują w innych państwach Europy to u nas jest dziki 3-świat!

Odpowiedz

@

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 16:34

Pytanie jest jedno: kto i ile zarobił na tym biegu?:)

Odpowiedz

Arek

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 16:16

Mogli rozdawać uczestnikom za darmo maski przeciwsmogowe albo zobowiązać uczestników do ich używania podczas biegu.

Odpowiedz

taz

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 15:39

Często bywam w domu z widokiem na Kraków i Skawinę i powiem wam że takiego smogu jaki był w te święta i sylwester to jeszcze nie widziałem. Szara warstwa powietrza sięgała wysoko ponad niewidoczny już horyzont, charakterystyczna fioletowa warstwa poprzedzającego się smogu kończyła się na wysokości dobrych kilku kilometrów w wzwyż. Na sylwestra ogni sztucznych z regionów centrum nie było już widać a te wystrzeliwane ze Skawiny były rozmyte i niewyraźne.. Podobna sytuacja ma miejsce w całym województwie, smog dopiero ustępuje w regionach Kielc i Skarżyska, Jeśli Państwo szybko nie postawi na elektrownie atomowe jak w cywilizowanych krajach to czeka nas szybkie wyludnienie..

Odpowiedz

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 15:29

A na jakim świecie żyje redaktorek, który pisze takie tendencyjne brednie. Przecież wszyscy żyjemy i pracujemy w naszym mieście. Przecież ta sytuacja wymaga rozwiązań państwowych, bo tak jest w całej Polsce. Czy redaktorek sobie wyobraża , że starsze osoby , schorowane będą grzały gazem i powymieniają stare piece, kiedy maja na życie 200 zł/ miesięcznie.

Odpowiedz

smog

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 14:29

Rodzice tych dzieci nie wiedziały że w Krakowie utrzymuje się od dłuższego czasu smog? Na jakim świecie oni żyją?

Odpowiedz

Terefere

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 14:17

Używanie określenia "świeże powietrze" w odniesieniu do Krakowa to chyba jakiś ponury żart.

Odpowiedz

Lekarz

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 13:21

Trzeba bedzie inaczej glosowac poprostu !!! gdzie kontrole pomiarow spalin , gdzie drony I kary dla kopciuchow?

Odpowiedz

chaos_w_krk

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 12:56

Można by powiedzieć że standardowe podejscie krakowskich urzędników. Ot, zbieg okoliczności. A to że dzieci za chwilę będą miały problemy z układem oddechowym to już nie jest istotne. Liczy się tylko kasa która wpadnie do kieszeni. Taka postawa jest żenująca i wstrząsająca zarazem. W mieście które literalnie się dusi , miejskie imprezy powinny być anulowane jeśli jest jakiekolwiek zagrożenie zdrowia i życia. Ale skoro urzędnicy nie czują powagi to proponuje jedno rozwiązanie: BOJKOT takich imprez. I naglosnienie tego w srodowisku biegaczy - zwłaszcza tych, którzy sa z poza Krakowa.

Odpowiedz

Mieszkaniec Krakowa

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 11:40

"Niektórzy mówią: nie wychodzić, nie oddychać. To wpadanie w panikę " To dlaczego na zachód od Nas w UE są inne normy?

Odpowiedz