|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowscy urzędnicy zapraszali mieszkańców do biegania w smogu

W stolicy Małopolski obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. To oznacza, że osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie, w tym dzieci, młodzież, osoby starsze, czy osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, powinny unikać długotrwałego przebywania na powietrzu. Alert obowiązuje już od kilku dni, jednak nie przeszkodziło to miastu zapraszać na bieg sylwestrowy. W sobotę dopuszczalne normy stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych były w Krakowie przekroczone kilkukrotnie. Mimo że do udziału w biegu były zapraszane również dzieci, organizatorzy w żaden sposób nie ostrzegali biegaczy. W biegu wzięło udział ok. 350 dzieci.

Posłuchaj co mówi prezydent Jacek Majchrowski

Fot: Maciej Skowronek

W momencie kiedy biegacze wystartowali, stacja pomiarowa przy alei Krasińskiego wskazywała 130 mikrogramów na metr szcześcienny pyłu zawieszonego PM10. Dopuszczalna norma to 50 mikrogramów, a więc przekroczenie było ponad dwukrotne. Przekroczone były również normy pyłu PM2.5 oraz tlenku węgla.

Mimo to w czasie samego biegu nikt nie informował o tym uczestników, a brały w nim udział także dzieci. Na stronach internetowych magistratu i innych miejskich jednostek cały czas trwała też akcja promocyjna imprezy. O tym, że bieganie w takich warunkach nie jest najlepszym pomysłem - nie napisano ani słowa.

Co ciekawe, na miejskiej stronie Krakow.pl pojawiła się w końcu informacja, że lepiej nie wychodzić na zewnątrz ze względu na smog, ale materiały zachęcające do udziału w biegu nie zniknęły. Tym samym przekaz urzędników wydawał się niejasny, bo z jednej strony zapraszali na imprezę sportową na świeżym powietrzu, z drugiej odradzali przebywanie na świeżym powietrzu.

 

źródło: krakow.pl

Posłuchaj rozmowy z Janem Machowskim

- Bieg sylwestrowy jest co roku, niezależnie od wszystkiego. On jest promowany. Sytuacja z powietrzem wychodzi z dnia na dzień. Te rzeczy się tak zbiegły. Tutaj nie widzę niekonsekwencji. To takie głupie zdarzenia, które się zeszły. Proszę pamiętać, że my - jako Kraków - stosujemy zupełnie inne normy niż ustawowe. Przyjęliśmy znacznie niższe kryteria. Jakby wziąć ustawowe kryteria to wszystko było w porządku. Niektórzy mówią: nie wychodzić, nie oddychać. To wpadanie w panikę - komentuje sprawę prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Rozmowa z Ewą Lutomską z Krakowskiego Alarmu Smogowego

 

(Grzegorz Krzywak/ko)

52%
48%