- A
- A
- A
Krakowscy urzędnicy zapraszali mieszkańców do biegania w smogu
W stolicy Małopolski obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. To oznacza, że osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie, w tym dzieci, młodzież, osoby starsze, czy osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, powinny unikać długotrwałego przebywania na powietrzu. Alert obowiązuje już od kilku dni, jednak nie przeszkodziło to miastu zapraszać na bieg sylwestrowy. W sobotę dopuszczalne normy stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych były w Krakowie przekroczone kilkukrotnie. Mimo że do udziału w biegu były zapraszane również dzieci, organizatorzy w żaden sposób nie ostrzegali biegaczy. W biegu wzięło udział ok. 350 dzieci.W momencie kiedy biegacze wystartowali, stacja pomiarowa przy alei Krasińskiego wskazywała 130 mikrogramów na metr szcześcienny pyłu zawieszonego PM10. Dopuszczalna norma to 50 mikrogramów, a więc przekroczenie było ponad dwukrotne. Przekroczone były również normy pyłu PM2.5 oraz tlenku węgla.
Mimo to w czasie samego biegu nikt nie informował o tym uczestników, a brały w nim udział także dzieci. Na stronach internetowych magistratu i innych miejskich jednostek cały czas trwała też akcja promocyjna imprezy. O tym, że bieganie w takich warunkach nie jest najlepszym pomysłem - nie napisano ani słowa.
Co ciekawe, na miejskiej stronie Krakow.pl pojawiła się w końcu informacja, że lepiej nie wychodzić na zewnątrz ze względu na smog, ale materiały zachęcające do udziału w biegu nie zniknęły. Tym samym przekaz urzędników wydawał się niejasny, bo z jednej strony zapraszali na imprezę sportową na świeżym powietrzu, z drugiej odradzali przebywanie na świeżym powietrzu.
źródło: krakow.pl
- Bieg sylwestrowy jest co roku, niezależnie od wszystkiego. On jest promowany. Sytuacja z powietrzem wychodzi z dnia na dzień. Te rzeczy się tak zbiegły. Tutaj nie widzę niekonsekwencji. To takie głupie zdarzenia, które się zeszły. Proszę pamiętać, że my - jako Kraków - stosujemy zupełnie inne normy niż ustawowe. Przyjęliśmy znacznie niższe kryteria. Jakby wziąć ustawowe kryteria to wszystko było w porządku. Niektórzy mówią: nie wychodzić, nie oddychać. To wpadanie w panikę - komentuje sprawę prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.
(Grzegorz Krzywak/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:16
Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży zawieszona. Szpitale ratują sytuację z własnych środków
-
16:41
Czy Schengen się kończy? Polityka, migranci i populizm
-
16:10
Iga Świątek wygrywa Wimbledon, a Kraków wciąż bez kortów. „Leżymy z infrastrukturą” – mówi trener Michał Kostecki
-
15:47
Policja uważa, że Tarnów jest bezpiecznym miastem. Po piątkowych wydarzeniach będzie jednak więcej patroli!
-
15:22
30-letni Dariusz Sumek miał coś wspólnego ze śmiercią 94-latka? Poszukuje go policja. ZDJĘCIE, RYOSPIS
-
13:33
Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię w kapsule Dragon
-
12:41
Czy wielojęzyczność to przeszkoda? Mózg dziecka kocha wyzwania
-
12:13
Wybiorą "Króla roweru"!
-
12:03
Tarnów: dwie osoby zatrzymane po dźgnięciu nożem 17-latka
-
11:25
Właściciel sklepów Biedronka i 32 firmy transportowe odpowiedzą za zmowę
-
10:09
Afrykańczyk, który swoje miejsce do życia odnalazł w Zatorze
-
07:40
Czym jest Dead Internet Theory?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze