|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków uczcił walentynki tradycyjnie "po krakosku"

Tysiąc budek lęgowych dla małych ptaków a także karmników rozdano w piątek w Krakowie z okazji Walentynek. Akcję po raz kolejny zorganizowały krakowskie MPO i Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka. Wszystkie domki zbudowano z materiałów z odzysku.

posłuchaj materiału Bartłomieja Bujasa

Fot. Bartłomiej Bujas

Rozdawanie budek i karmników rozpoczęło się w południe przed krakowskim magistratem. Chętni dużo wcześniej ustawiali się w długiej kolejce, aby je odebrać. Słuchali też informacji o rodzajach domków dla poszczególnych gatunków ptaków, a także instrukcji jak należy je wieszać na drzewach i elewacjach budynków.

Pośród tysiąca budek przygotowanych przez pracowników MPO były domki przeznaczone dla wróbli i sikorek, większych ptaków, jak kos czy szpak, a także dla jerzyków.

"Najważniejsze, że na Walentynki nie cyniczne baloniki na druciku, jakieś głupie sms-y, czy wierszyki, tylko budka lęgowa. Jak jest poważny facet, to on przychodzi z budką lęgową i mówi do wybranki, +kochanie, zróbmy sobie taką budkę lęgową w realu+" - powiedział żartem krakowski aktywista i "miotacz idei" Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka Waldemar Domański.

Jak podkreślił, w wyniku działalności Asocjacji na przestrzeni ostatnich sześciu lat zawisło w Krakowie blisko 12 tys. budek lęgowych. "To spowodowało, że wróciło się trochę stad sikorek i wróbli. Ornitolodzy chwalą, że to też pomogło uratować krakowskie kasztanowce, bo ilość tych ptaków spowodowała, że sikorki zeżarły szrotnika, który z kolei pożerał kasztanowce" - zaznaczył.

Zapowiedział, że w przyszłości Asocjacja chce podjąć współpracę z krakowskimi spółdzielniami mieszkaniowymi, aby przez cały rok pobierały one budki lęgowe dla jerzyków i wieszały je na płaskich ścianach swoich wysokich bloków, gdzie gniazduje ten gatunek.

"Jeden taki ptaszek wcina codziennie 20 tysięcy komarów - to jest bardzo fajny kolega wszystkich mieszkańców Krakowa, tylko trzeba dać mu szansę, bo dzięki jerzykom mamy spokojne wieczory na balkonach czy ogródkach" - ocenił Domański.

Od kilku lat krakowskie MPO wspiera akcję ekologicznymi budkami lęgowymi, zbudowanymi z materiałów z odzysku. Jak poinformował prezes firmy Henryk Kultys, wykonują je doświadczeni pracownicy spółki komunalnej. W zakładowej stolarni powstają budki i karmniki z drewna odzyskanego ze starych mebli, pokryte daszkami wykonanymi z linoleum, papy czy innych nieprzemakalnych materiałów.

"To średnio ponad 2 tysiące budek na rok, więc jeżeli przyjąć że każda budka waży parę kilo, to ta masa drewna wbudowanego jest ogromna. Do tego dochodzą inne materiały z odzysku. Nowe są tylko gwoździe i śrubki" - wyjaśnił prezes MPO.(PAP)

 

 

Bartłomiej Bujas/Katarzyna Maciejczyk/PAP/jgkPod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Fot. Bartłomiej Bujas

86%
14%