|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ulica Krakowska zmieni się nie do poznania. Zobacz wizualizację 3D

W czwartek została podpisana umowa na remont torów tramwajowych i ulicy Krakowskiej, łączącej Kazimierz z Podgórzem. Prace mają ruszyć na wiosnę i potrwać do końca roku. Oprócz nowych torów tramwajowych, Krakowska zyska nową stylową nawierzchnię, nowe chodniki i roślinność. Ulica ma być bardziej przyjazna pieszym.

Posłuchaj materiału Tomasza Bździkota

Fot. z wizualizacji 3D

W czwartek Zarząd Dróg Miasta Krakowa podpisał umowę z wykonawcą inwestycji, którym zostało konsorcjum firm Trakcja PRKiI i Comsa. Dokument zakłada, że prace budowlane rozpoczną się w marcu tego roku i potrwają ok. 10 miesięcy, ale po ośmiu miesiącach – jak zapowiedzieli wykonawcy – jest planowane oddanie do użytku torowiska.

W ramach inwestycji przebudowane zostanie torowisko wraz z ulicą na odcinku od ul. Rollego do ul. Józefa Dietla. Dodatkowo pracami objęty będzie węzeł rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej, Dietla i Stradomskiej oraz ul. Dietla na odcinku od ul. Bożego Ciała do ul. Augustiańskiej. Renowacji poddany będzie pobliski most Piłsudskiego, który zyska nową oprawę świetlną.

Po remoncie, oprócz nowych torów tramwajowych, ulica Krakowska ma zyskać nową stylową nawierzchnię, nowe chodniki i roślinność. Ulica ma być bardziej przyjazna pieszym - chodniki zostaną poszerzone. Samochody będą poruszać się po torowisku. Liczba miejsc parkingowych przy
ulicy zostanie zmniejszona o około 30 procent. Drogowcy prace zaczną już w marcu - właśnie od mostu Piłsudskiego. "Wymieniamy już zużyte elementy mostu, to niemal stuletnia konstrukcja. Samo najbardziej kłopotliwe skrzyżowanie planujemy wykonać w okresie letnim, wakacyjnym" - mówi Marek Kacprzak, wiceprezes firmy wykonującej przebudowę.

„Ta krakowska arteria po przebudowie stanie się zupełnie nową przestrzenią miejską. Nowe, wytłumione torowisko poprawi komfort mieszkańców Kazimierza oraz osób podróżujących komunikacją miejską” - powiedział w czwartek dziennikarzom prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Remont będzie się wiązał z poważnymi utrudnieniami. Te jednak są jeszcze ustalane. Mogą być o tyle uciążliwe dla mieszkańców, ponieważ kiedy się zaczną, cały czas będzie trwał jeszcze remont torowiska na ulicy Królewskiej. Jak przekonuje jednak Janina Pokrywa, wicedyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa - nie dało się dłużej odwlekać tych prac. "Wtedy zaszłoby ryzyko, że remont rozpoczęlibyśmy zimą, a w konsekwencji prace jeszcze by się przedłużyły. Jest to więc jakiś kompromis" - tłumaczy Janina Pokrywa. 

Na modernizację torowiska została przeznaczona kwota ponad 94 mln zł. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej na rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach. 

Tramwaje mają pojechać nowymi torami na początku grudnia. Całkowicie remont zakończy się na początku przyszłego roku. 

 

 

 

(Maciej Skowronek, Tomasz Bździkot/PAP/ko)

71%
29%