- A
- A
- A
Dwudziesty marsz jamników za nami. ZDJĘCIA
Nefreteenyi i Amalfini - tak wabią się Królowa i Król tegorocznego marszu jamników. Według jurorów wykazali się największą gracją, spokojem i majestatycznością.
Srebrne miske, niezliczone ilości smakołyków i przede wszystkich - chwała i sława. To nagrody które otrzymali Nefreteeny i Amalfini, czyli Królowa i Król tegorocznego Marszu Jamników Radia Kraków. Na te zaszczytne tytułu Nefretini i Amalfini zasłużyli sobie wykazując się królewską gracją. Specjalni jurorowie oceniali psy w trzech kategoriach: powściągliwość, gdy właściciel zabronił zjeść smakołyk; opanowanie podczas spaceru po czerwonym dywanie i wreszcie - gracja podczas pozowania do zdjęć.

Wtedy to Mieczysław Czuma, redaktor naczelny „Przekroju”, jamniczym pochodem postanowił uświetnić 28 rocznicę „Przekroju”. Jak wspomina Mieczysław Czuma to był prawdziwy światowy zjazd jamników, a nieprzebrany kolorowy tłum, który przybył, by uczestniczyć w jamniczej paradzie, zaskoczył wszystkich – organizatorów i ówczesne władze. W szarych czasach jamnicza parada okazała się być czymś tak wyjątkowym, że przyciągnęła tłumy krakowian i zagraniczne media, które pojawiły się na krakowskim Rynku specjalnie, aby relacjonować to zupełnie niezwykłe jak na owe czasy wydarzenie… Były dorożki, którymi jamniki jechały na Rynek, parówki rozdawane przez kelnerów z Wierzynka i wielka pompa. Skończyło się wizytą redaktora naczelnego „Przekroju” w gmachu krakowskiego PZPR i zarzutami kpin z pochodów pierwszomajowych.
Marsz Jamników Radia Kraków z dłuuugimi tradycjami
W 1994 roku, do idei organizacji Marszu Jamników wróciło Radio Kraków. Na przekór jamniczym sceptykom, przeciwnikom i malkontentom, mrożkowską prawdę, iż „ dusza jest pozioma” Radio Kraków udowadnia rok w rok od 20 lat, gromadząc na krakowskim Rynku tłumy wielbicieli największych psich indywidualistów. 7 września jubileuszowy 20-ty radiowy Marsz Jamników wyruszy spod Barbakanu na Rynek Główny w Krakowie. Nie zabraknie jak zwykle atrakcji, ale też z okazji okrągłego (a właściwie długiego i poziomego) jubileuszu – niespodzianek. Udowodnimy, że historia kołem się toczy, a w przypadku Krakowa i jamników to historia ponad 500-letnia! Historia, w której przewijają się i król Zygmunt I i partyjny dywanik w ponurym gmachu przy dawnej ulicy Solskiego i Sławomir Mrożek z „jamniczym konkursem” w „Przekroju”, który zainspirował późniejszego redaktora naczelnego tego najpoczytniejszego w tamtych czasach tygodnika i Radio Kraków, które od 20 lat udowadnia, ze pomimo rozlicznych kontrowersji, pomimo szerokiego grona zagorzałych przeciwników rasy – jamnik to po prostu styl życia.
Jak mawiał bohater jednego z opowiadań Mrożka - „Pion! Cóż za ohyda!” - Nie ma dwóch poziomów, niższego i wyższego, jest tylko jeden wspaniały, absolutny poziom.

Sponsorzy Marszu Jamników:


Fundator nagród:

Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:16
Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży zawieszona. Szpitale ratują sytuację z własnych środków
-
16:41
Czy Schengen się kończy? Polityka, migranci i populizm
-
16:10
Iga Świątek wygrywa Wimbledon, a Kraków wciąż bez kortów. „Leżymy z infrastrukturą” – mówi trener Michał Kostecki
-
15:47
Policja uważa, że Tarnów jest bezpiecznym miastem. Po piątkowych wydarzeniach będzie jednak więcej patroli!
-
15:22
30-letni Dariusz Sumek miał coś wspólnego ze śmiercią 94-latka? Poszukuje go policja. ZDJĘCIE, RYOSPIS
-
13:33
Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię w kapsule Dragon
-
12:41
Czy wielojęzyczność to przeszkoda? Mózg dziecka kocha wyzwania
-
12:13
Wybiorą "Króla roweru"!
-
12:03
Tarnów: dwie osoby zatrzymane po dźgnięciu nożem 17-latka
-
11:25
Właściciel sklepów Biedronka i 32 firmy transportowe odpowiedzą za zmowę
-
10:09
Afrykańczyk, który swoje miejsce do życia odnalazł w Zatorze
-
07:40
Czym jest Dead Internet Theory?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze