|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dekomunizacyjny absurd w Krakowie: ulica Dworcowa wzięła nazwę od radzieckiego pisarza?

Ulica Dworcowa to ulica, o której w ostatnich dniach głośno w Krakowie. Przy okazji tematu dekomunizacji radny PiS Adam Kalita na antenie Radia Kraków zasugerował, że nazwa ulicy, znajdującej się przy dworcu, może nie mieć z dworcem nic wspólnego, a za to mieć związek z Dworcowem - radzieckim działaczem i pisarzem.

Posłuchaj materiału Martyny Masztalerz

Fot. Marek Lasyk

Zapytaliśmy krakowian, czy nazwy innych krakowskich ulic też mogą pochodzić od nazwisk komunistycznych działaczy. "Miodowa? Może chodzi o jakiegoś rabina. Bajkow to się na pewno zajmował pisaniem bajek, a Basztow zakładaniem baszt!" - śmieją się krakowianie. 

Jak wyjaśnił nam Zbigniew Rokita z dwumiesięcznika Nowa Europa Wschodnia, nazwa ulicy Dworcowej nie może pochodzić od nazwiska radzieckiego pisarza. W 1925 roku, kiedy ulica zyskała swoją nazwę, miał on bowiem... 8 lat.

 

 

(Martyna Masztalerz/ew)

67%
33%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 18

J.P.

Czwartek, 8 września 2016, 21:42

Zapomniałeś rok 1920r. jak Polacy pogonili twoich czerwonych pobratymców ?

Odpowiedz

ZWZ

Środa, 7 września 2016, 22:05

@IVAN

Weż sobie tą swoją czerwoną armię i wsadż sobie w swoją czerwoną du-ę. Taką propagandę to możesz sobie krzewić w śród swoich ciemnych towarzyszy.

Odpowiedz

Wojtek

Środa, 7 września 2016, 12:52

Jak można nie wiedzieć kim była ta bolszewicka kanalia Dworcow? Tym bardziej, że najprawdopodobniej chodzi tu o Dworcowa seniora bo przecież Dworcow jr. to nikt inny jak pseudonim Putina z czasów gdy ... oj, chyba juz mi sie wszystko popier..liło ale nasi bracia z pisu wiedzą i tak lepiej o co tutaj chodzi!

Odpowiedz

IVAN

Środa, 7 września 2016, 11:50

GDYBY NIE ARMIA CZERWONA TO SZOROWALIBYŚCIE BUTY ARYJSKIM NADLUDZION BO WASZA ARMIA NADAJE SIĘ TYLKO DO KLĘSK OD 500 LAT

Odpowiedz

Krakowiak

Wtorek, 6 września 2016, 19:42

Skąd się wzięło w Krakowie tylu debili? To chyba efekt migracji wiochy do miasta, bo urodzeni Krakusy wiedzą skąd się wzięły nazwy ulic w Krakowie. Po za tym żal komuchom rozstawać się z nazwami ulic swoich czerwonych bożków i innej czerwonej zarazy.

Odpowiedz

mck

Wtorek, 6 września 2016, 18:07

A uwaga: słyszałem, że Niepołomicka się puszcza!

Odpowiedz

mck

Wtorek, 6 września 2016, 18:06

A Kobierzyńska to była agentka KGB!

Odpowiedz

htf

Wtorek, 6 września 2016, 16:29

Radny PiS, pracownik IPN - to wiele tłumaczy

Odpowiedz

pdf52

Wtorek, 6 września 2016, 16:06

Nie zapomnijcie o wynalazcach zup : Pomodorowie i Grochowie

Odpowiedz

Gruzin

Wtorek, 6 września 2016, 15:34

Dworcowa jest obok dworca , a nie obok księgarni baranie Adamie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Wojtek22

Wtorek, 6 września 2016, 14:38

@yyyyy

Plan Krakowa z roku 1916 i z poprawkami z 1933. http://przypadkiadama.com/mapy/1916a.png

Odpowiedz

ha ha

Wtorek, 6 września 2016, 11:39

Na Złocieniu np. to same postradzieckie ulice są i tak Nefrytowa (pewnie jakiś Nefrytow był) Agatowa ( Agatow tez się znajdzie) Taborowa (Taborow) itd...

Odpowiedz

yyyyy

Wtorek, 6 września 2016, 11:12

Dworcowa to nie jest nazwa nadana jeszcze przed wojną?

Odpowiedz

rosobol

Wtorek, 6 września 2016, 11:11

Floriańska też do zmiany !!!! Florian Jan Nieuważny (ur. 30 kwietnia 1929, zm. 24 kwietnia 2009 w Warszawie) – dr hab., polski rusycysta, tłumacz i ukrainista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i UMCS, wieloletni kierownik katedry ukrainistyki. Ojciec historyka Andrzeja Nieuważnego. W 1983 wybrany w skład Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Był prezesem Stowarzyszenia Warszawa-Kijów. W lipcu 2005 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W styczniu 2008 został wyróżniony przez prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenkę Orderem Za Zasługi III kl, za popularyzację dorobku kultury ukraińskiej w świecie. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Odpowiedz

treblig

Wtorek, 6 września 2016, 11:06

A w kolejce do demaskacji i dekomunizacji czekają jeszcze tacy kryptokomunisci jak Kwiatow, Tulipanow, Akacjow, Arbuzow Arachidow, Ananasow, Kretonow, Lazurow, Porcelanow, Porostow, Baletow, Letniskow, Lipow, Barokow, Batystow, Piecow, Przyczółkow, Łodygow, Radiow, Majolikow, Radarow, Ratuszow, Redutow, Relaksow, Bruzdow, Brzozow, Bulwarow i paręset innych podobnych. Nu, radni Pisss do dzieła, wpieriod!

Odpowiedz

ankmak

Wtorek, 6 września 2016, 11:06

BIELSKO BIAŁA - Jednym z zabawniejszych wydarzeń w historii osiedla były perypetie z nazwą alei Andersa. Wcześniej była to ulica Czerwonych Wierchów, które padły ofiarą dekomunizacji, jaką na początku lat 90. przeprowadzili bielscy radni. - A przecież do Giewontu, Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów tatrzańskie Czerwone Wierchy pasują jak ulał - śmieją się mieszkańcy. NADGORLIWOŚĆ JEST GORSZA OD FASZYZMU

Odpowiedz

pałkawnik

Wtorek, 6 września 2016, 11:04

Ale Basztową koniecznie trzeba zmienić, zbyt przejrzyste powiązanie z Rosją! Patrz baszty kremlowskie

Odpowiedz

JASIU

Wtorek, 6 września 2016, 11:03

ulica Portowa nie ma nic wspólnego z Portem, tylko z PORTKAMI.

Odpowiedz