|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prezydent w Łapanowie: zwrócę się do premiera, żeby przekazał tutaj środki

Część domów została poważnie zalana, sytuacja wielu rodzin jest trudna - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Łapanowie. Zadeklarował, że zwróci się do premiera Mateusza Morawieckiego o środki na inwestycje w wały, aby sytuacja się nie powtarzała.

fot: PAP/Łukasz Gągulski

W nocy z soboty na niedzielę wezbrane wskutek ulewnego deszczu Stradomka i Tarnawka przelały się przez wał przeciwpowodziowy i zalały centrum Łapanowa. Podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych, rynek oraz kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych. Kilkadziesiąt osób musiało być ewakuowanych przez strażaków.

"Część domów została bardzo poważnie zalana, nie wiadomo w ogóle czy przetrwa, bo pojawiają się pęknięcia na ścianach i jest wysoce prawdopodobne, że konstrukcja została naruszona" - relacjonował prezydent, podsumowując sytuację w Łapanowie. Jak dodał, "rzeczywiście sytuacja całego szeregu rodzin jest bardzo trudna". "Centrum miasteczka zostało poważnie uszkodzone, bardzo wiele zabudowań. Woda stała, jak mówili mieszkańcy, 6 godzin zanim zdołano ją odprowadzić. Więc tych uszkodzeń jest bardzo dużo" – zaznaczył.

Duda podkreślił, że konieczne jest dokonanie modernizacji i budowy wału. "Niestety sprawa jest stara, bo 10 lat temu była tutaj podobna katastrofa. Nieco inaczej przebiegła, ale problem był ten sam" – ocenił.

Prezydent wyjaśnił, że przyjechał do Łapanowa, żeby to wszystko zobaczyć i porozmawiać z mieszkańcami. "Jest wielkie rozczarowanie wśród mieszkańców, jest bardzo dużo żalu" - mówił. "Wychodzę z założenia, że jesteśmy tutaj tu i teraz, i trzeba tę sprawę załatwić" – podkreślił.

Jak dodał, "problem polega na tym, że gmina absolutnie nie dysponuje środkami na to, żeby tutaj przeprowadzić inwestycję w wały". "Wody Polskie też nie mają w tym momencie środków, żeby tutaj tę inwestycję przeprowadzić, i ja się zobowiązałem, że zwrócę się do pana premiera, żeby przekazał tutaj środki" - powiedział prezydent.

Według niego, "niestety problem może mieć charakter cykliczny". "I w związku z tym nie można dopuścić do tego, żeby to trwało". Poinformował, że dyrekcja Wód Polskich szacuje koszt realizacji tego typu inwestycji na co najmniej 15 milionów złotych.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora zadeklarowała podczas spotkania z prezydentem w Łapanowie, że instytucja ta jest gotowa – jak tylko otrzyma niezbędne środki - do podjęcia niezwłocznych działań w celu realizacji inwestycji w tej miejscowości.

„Miejmy nadzieję, ze za trzy, cztery lata spotkamy się tutaj na odbiorze inwestycji tak, aby bezpieczeństwo Łapanowa przynajmniej na pierwszym etapie było zagwarantowane. Dla pełnej ochrony przeciwpowodziowej są jeszcze potrzebne zbiorniki suche” - zaznaczyła dyrektor.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zapewnił, że urząd który został zobowiązany przez prezydenta, niezwłocznie przystąpił do wypłacania środków na wsparcie dla poszkodowanych mieszkańców Łapanowa.

Pomoc w formie zasiłku celowego na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb w związku z koniecznością usuwania skutków zdarzeń mających znamiona klęski żywiołowej przyznawana jest w kwotach do 6 tys. zł.

Według wojewody w poniedziałek rano wnioski o takie wsparcie wpłynęły z 10 gmin z terenu województwa małopolskiego na łączną kwotę prawie 1,1 mln zł dla 217 gospodarstw. Środki te – zapewnił Ćwik - zostały już przekazane na rachunku bankowe gminnych i miejskich ośrodków społecznych co oznacza, że wójtowie i burmistrzowie tych gmin dysponują już tymi środkami i mogą przekazywać zapomogi do 6 tysięcy zł na najbardziej pilne potrzeby.

Wojewoda małopolski zapewnił, że urząd czeka na wstępne szacunki samorządów dotyczące wypłat kwot związanych z remontami i naprawami budynków. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać zasiłek do 20 tys. zł, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. zł. W przypadku budynków gospodarczych służących zaspokajaniu niezbędnych potrzeb osoby, rodziny wysokość pomocy wynosi maksymalnie do 100 tys. zł, niezależnie od liczby uszkodzonych obiektów.

Pieniądze te pochodzą rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Wojewoda podkreślił, że po złożeniu odpowiednich wniosków przez samorządy „będą one bardzo szybko procedowane i środki będą przekazywane”.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)

46%
54%