|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ponad 50 tysięcy złotych kary dla lekarki za niewłaściwe wystawianie recept

Ponad 50 tysięcy złotych kary ma zapłacić lekarka z Bochni. To efekt przeprowadzonej przez NFZ w 2019 roku kontroli w związku z ordynowaniem leków refundowanych. Kobieta twierdzi, że przypisywała lek przeciwzakrzepowy z nienależną refundacją, ponieważ w błąd wprowadzał ją program komputerowy.

Posłuchaj co mówi lekarka Justyna Sumis

Fot. Pixabay

NFZ nałożył karę na Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni, gdzie pracuje lekarka. Było to 42 tysiące złotych - większość dotyczyła właśnie złego naliczania refundacji.

- Wysokość kary wynika z przepisów. Zgodnie z nimi jest to 1 albo 2 proc. wartości kontraktu. Wysokość kary zależy od wagi stwierdzonych nieprawodłowości - wyjaśnia Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ w Krakowie.

Przychodnia wnioskowała do funduszu o odstąpienie od naliczania kary, ale wniosek nie został przyjęty i trzeba było zapłacić. Następnie placówka scedowała karę na internistkę, doliczając do tego podatek i odsetki, co daje łącznie już 52 tysiące złotych. Adwokat lekarki odwołał się od decyzji przychodni o przeniesieniu na nią kary.

Kobieta nie czuje się winna. Twierdzi, że przypisywała lek, sugerując się wskazaniami programu komputerowego. Chodzi o określenie refundacji leku przeznaczonego głównie dla seniorów. Lekarka przyznawała 30% refundacji, co w przypadku osób po 75. roku życia dawało im lek za darmo. Tymczasem według funduszu pacjenci za lek powinni płacić. Lekarka powołuje się na błędy w programie komputerowym. Zastrzeżeń niego nie ma jednak Agnieszka Kubas, dyrektor przychodni, gdzie pracuje lekarka.

- Program, z którego korzystamy, podpowiada lekarzowi refundację danych leków w danej dawce, w danej ilości na opakowaniu. Lekarz, jako osoba myśląca, powinien dokonać wyboru zgodnie ze swoją wiedzą. Nie mogę bazować na tym, co powiedział jeden lekarz. Ja sama na tym programie pracuję i wiem, jak on funkcjonuje - zapewnia Agnieszka Kubas.

W Małopolsce w zeszłym roku NFZ przeprowadził 23 kontrole związane z ordynowaniem leków refundowanych. W trakcie aż 20 stwierdzono nieprawidłowości, które skutkowały nałożeniem kary finansowej na łączną kwotę miliona złotych.

 

(Magdalena Zbylut- Wiśniewska/jp)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

40%
60%