|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Polski Alarm Smogowy krytycznie o nowym rozporządzeniu określającym normy paliw

Rząd zakończył prace nad rozporządzeniem określającym normy jakości dla paliw stałych. Dokument ma wyeliminować z gospodarstw domowych paliwa nieprzystosowane do spalania, a tym samym powodujące smog. Do sprawy krytycznie odniósł się Polski Alarm Smogowy. "Walka o czyste powietrze w Polsce została odłożona o kolejne dwa lata" - twierdzi przedstawiciel organizacji Andrzej Guła.

Rozporządzenie o normach jakości paliw stałych precyzuje, jakim węglem będzie można palić w domowych kotłach. Nowe zapisy są uzupełnieniem przyjętej już ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw stałych. Jak poinformował pełnomocnik premiera do spraw Programu "Czyste Powietrze" i wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Piotr Woźny, każdy skład węgla będzie musiał mieć świadectwo jakości paliwa stałego. "Rozporządzenie i ustawa wprowadzają taki obowiązek. Polacy od momentu wejścia w życie tych rozporządzeń będą wiedzieć, co kupują w składzie węgla. Mogą zażądać od sprzedawcy świadectwa jakości" - tłumaczy Piotr Woźny.

 

PAS: "Walka o czyste powietrze w Polsce została odłożona o kolejne dwa lata"

Rozporządzenie zacznie obowiązywać dopiero w czerwcu 2020 roku. Zdaniem Andrzeja Guły z Polskiego Alarmu Smogowego zakaz sprzedaży wilgotnych i zasiarczonych odpadów węglowych, powinien być wprowadzony natychmiast. Według niego wKrakowie takie rozporządzenie ministerstwa nic nie zmienia. Od września przyszłego roku i tak będzie obowiązywał zupełny zakaz palenia węglem. Z jednej strony jest bowiem uchwała antysmogowa, która zabrania użytkowania tej najgorszej jakości opału, a z drugiej prawo ogólnokrajowe, które pozwala na sprzedaż tego opału. Mamy więc sprzeczność prawa krajowego z tym regionalnym, taki stan będzie utrzymany przez najbliższe 2 lata - tłumaczy Andrzej Guła.

A to znaczy, że mimo zakazu palenia węglem i odpadami węglowymi słabej jakości - przez jakiś czas nadal będą one sprzedawane. Jak zaznacza Andrzej Guła - potencjalnych klientów kusić będzie niska cena tych paliw.

 

 

(IAR/ew)

50%
50%