|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jerzy Meysztowicz: "Ludziom nie podoba się to co robi PiS. Za 500 złotych nie da się kupić wolności"

- Sukces marszu w Warszawie pokazał, że ludzie protestują. Ludziom nie podoba się to co robi PiS. Po miesiącu wyprowadzić na ulicę 50 tysięcy ludzi to sygnał, że Polaków nie da się przekupić - mówił na antenie Radia Kraków poseł Nowoczesnej, Jerzy Meysztowicz. W sobotę Komitet Obrony Demokracji wyjdzie na ulice wielu miast w Polsce. Demonstracja odbędzie się także w Krakowie.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem Nowoczesnej, Jerzym Meysztowiczem.
 

Drugie czytanie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w poniedziałek. Mamy jednak propozycję Ruchu Kukiza o zmianie ustawy zasadniczej i rozszerzeniu składu sędziowskiego do 18 osób. Może to byłby kompromis?

- Generalnie nie byliśmy zachwyceni, żeby teraz robić zmiany w konstytucji. Jakby ta zmiana dotyczyła rozwiązania, które pozwoli odpolitycznić TK i wyjść z kryzysu to można się zastanowić nad zapisem, który mówi, że wybór sędziów TK odbywa się większością 2/3 głosów a nie zwykłą większością.

 

Nikt nie ma teraz przewagi 2/3 głosów. Byłby to wybór ponadpartyjny. To możliwe w ogóle?

- Jest to możliwe. My proponujemy jeszcze, żeby nie ograniczać możliwości zgłaszania kandydatur na sędziów tylko do grupy posłów. To mogłoby robić zgromadzenie sędziów, krajowa rada sądownictwa. Żeby to spektrum, które reprezentuje prawo, miało możliwość oddelegowania swoich przedstawicieli do TK.

 

Naprawdę komuś na tym zależy? Walka o TK to paliwo polityczne.

- Ja myślę, że PiS zobaczyło, że to droga donikąd. Łamanie prawa i konstytucji napotkało opór społeczny. To pora, żeby się zastanowić. Notowania PiS spadają. Te 10% powyżej stałego elektoratu to ludzie, którzy czują się teraz oszukani. Oni już przepraszają, że głosowali na PiS.

 

Czyli to przesunięcie drugiego czytania na poniedziałek to może być sygnał, że będzie próba poszukiwania kompromisu?

- Gdyby nie to, że posłowie PiS czmychnęli do domu wczoraj po południu to 2 czytanie mogło się odbyć wczoraj. Komisja była przygotowana. Nie wykluczaliśmy, że może dojść do takiej sytuacji. Większości na komisji PiS nie miał i szybko odwołali posiedzenie komisji.

 

Czyli wszystko wskazuje na to, że będzie drugie czytanie przy zgiełku, ale głosowanie będzie gładkie?

- Zaapelowałem wczoraj do prezydenta, żeby pokazał, że jest prezydentem wszystkich Polaków i żeby odmówił podpisania tej nowelizacji, która jest bublem i wprowadza takie zamieszanie, że paraliżuje działanie TK. To przerażające czym może stać się Trybunał.

 

Nowoczesna nie poparła wprowadzenia podatku bankowego. Tymczasem według profesora Andrzejewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego, tłuste koty wcale nie muszą być aż takie tłuste i mogą się trochę więcej dołożyć.

- My to dokładnie wyjaśniliśmy. Byliśmy za podatkiem bankowym, który obowiązuje w Europie. PiS zaproponowało dużo wyższy podatek. To powoduje, że może dojść do braku równej konkurencji. Sprytnie PiS zapisał też próg, który będzie uzależniał czy podatek zostanie przypisany bankowi czy nie. SKOK-i zostały z tego wyeliminowane. Kapitał banków został określony na 4 miliardy. My proponowaliśmy obniżenie do 2 miliardów. Wtedy podatek objąłby SKOK-i. To było istotne. Trudno nam się było pod tym podpisać.

 

Przy obniżeniu progu Nowoczesna mogłaby to poprzeć?

- Jak najbardziej.

 

Od zawsze się mówi, że Nowoczesna reprezentuje finansjerę.

- Rozsądny podatek jest wskazany. Nie może być jednak tak, że będzie dużo wyższy niż gdzie indziej. To klient zapłaci za ten podatek. Umiarkowany podatek tak, plus obniżenie progu dla banków. SKOK-i są bankiem. To zwykły bank.

 

Przy okazji takich propozycji zawsze pada argument, że zapłacą klienci. Posłanka Bubula z PiS przypomina, że na samą reklamę branża finansowa wydaje rocznie 500 milionów. Jest z czego zaczerpnąć.

- Konkurencja jest duża, ale trzeba brać pod uwagę, że to powoduje spadek ceny usług bankowych. Konkurencja to wymusza. Nie widzę związku. Branża musi się reklamować. Wszyscy się reklamują. To chybiony argument.

 

Czyli Nowoczesna byłaby w stanie to poprzeć jakby próg był obniżony i podatek byłby niższy?

- Tak. Jakby projekt obejmował nasze poprawki to byśmy go poparli.

 

W sobotę znowu na ulicę wychodzi Komitet Obrony Demokracji i opozycja. Nie boi się pan, że raz się to udało. Jak się teraz tego nie powtórzy to może być gorzej?

- Nie. Demokracja jest jedna. Nie ma zgody na deptanie konstytucji. Apelują nie tylko do naszych sympatyków. Marsz organizuje KOD. My też tam będziemy. Sukces marszu w Warszawie pokazał, że ludzie protestują. Ludziom nie podoba się to co robi PiS. Po miesiącu wyprowadzić na ulicę 50 tysięcy ludzi to sygnał, że Polaków nie da się przekupić. Honor został wyceniony na 500 złotych. Nie da się za to kupić wolności. Polacy to pokazali podczas marszu. Mam nadzieję, że jutro pokażą to też we wszystkich miastach. Nie tylko Warszawa ma dosyć. Cała Polska mówi nie.

 

Przez ostatnie 8 lat ludzie też wychodzili na ulicę. Pamięta pan ile osób przyjechało do Warszawy jak było zamieszanie wokół ustawy emerytalnej? I co? Nic.

- Różnica jest taka, że wiele tych manifestacji było organizowanych przez związki zawodowe, które dały wolne i zorganizowały wszystko. Tu jest spontaniczna akcja ludzi. Ich nikt nie namawia. Oni przychodzą z potrzeby serca, żeby wyrazić poglądy.

 

Po kwietniu 2010 roku też ludzie wychodzili na ulice.

- Co innego walka o zapisy w ustawie emerytalnej a co innego ustawa, która knebluje TK i doprowadza do dyktatury w Polsce. To inna skala.

 

Przed nami 4 lata takich akcji i demonstracji. Wcześniej wybory samorządowe. Oprócz 28 osób w Sejmie nie widać zrębów struktur lokalnych Nowoczesnej. Nowoczesna to 28 osób?

- Nie. Nowoczesna liczy ponad 1500 członków. Z Małopolski jest 130 osób. Te osoby są z nami od początku. To koordynatorzy lokalni. Oni startowali z naszych list. To pierwsza grupa. 6 lutego odbędzie się konwencja, na której będą wybory władz regionalnych. Te władze będą mogły przyjmować ludzi do Nowoczesnej. Do nas zgłaszają się duże grupy osób. Chcemy to zrobić na spokojnie. Będą władze regionalne i przyjmowanie członków do Nowoczesnej.

13%
87%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 48

Sobota, 19 grudnia 2015, 23:10

"Za 500 zł nie można kupić ludzi" - no, to panie pośle, za ile - dajmy na to taki bank - może zakupić posła?

Odpowiedz

Nieklerykalny.

Sobota, 19 grudnia 2015, 08:28

@Andrzej

PiS to partia wojny! Żeby drażnić Niedźwiedzia, finansują neobanderowców! Rosja, 95% głowic jądrowych jest w gotowości bojowej. (Źródło: E-Kresy24.pl). Ku przestrodze!

Odpowiedz

Nieklerykalny.

Sobota, 19 grudnia 2015, 08:22

@sentinel

"Małych złodziei karają, a wielkim się kłaniają". Mikołaj Rey.

Odpowiedz

Piątek, 18 grudnia 2015, 21:16

@ Doświadczona Dlaczego udajesz leminga? Musiałaś dawno nie mieć tego no na o. Dlatego kręcą cię przebieranki?

Odpowiedz

Doświadczona

Piątek, 18 grudnia 2015, 18:43

Widzę,że poparcie dla PIS i J.K. duże. Ale nie ma się co dziwić. Szaleńcy i psychopaci zawsze mają swoich wiernych wyznawców. W Rosji np. niektórzy nadal wielbią Stalina. A i Putina podziwiają nawet na zachodzie. Najnowszym przykładem jest Donald Trump w USA.

Odpowiedz

krakus

Piątek, 18 grudnia 2015, 17:19

Ludzi można kupić dużo taniej niż za 500zl, wystarczy im rzucić kielbasę na promocji w stonce i polecą jak much do gowna, albo jakieś śmierdzące szmaty z zachodu to stoją pod sklepem od świtu bo nowa dostawa . O trybunale to 90 % nawet nie ma pojęcia że istnieje

Odpowiedz

Piątek, 18 grudnia 2015, 16:21

https://www.facebook.com/PRAWAStronaMedalu/videos/1687504344798356/

Odpowiedz

sentinel

Piątek, 18 grudnia 2015, 15:48

@Obywatel Niezłomny

Urzekła mnie Twoja historia :) Prawo w Polsce jest dla tych , którzy mają kasę na dobrego adwokata. Podrzędny złodziej samochodu idzie siedzieć, a ten który kradnie kilka baniek ma proces ciągnący się latami , a po latach - umorzenie albo przedawnienie. Jest taki program w Polsat - Państwo w państwie . Opiera się na historiach ludzi , którym "państwo prawa" zrujnowało życie. Opowiedz im swoją bajkę : zabiją Cię śmiechem. Konstytucję , po odpowiedniej interpretacji można bez trudu wystawić w konkursie na króliczka miesiąca i nikt się nie zorientuje. Jest w niej tyle nieścisłości i sprzeczności , że potrzeba aż sądu konstytucyjnego , żeby rozstrzygać sporne kweste. Na dodatek co to za sąd , w którym wyrok zależy od składu orzekającego? Poważnie chcesz bronić takiego porządku ?

Odpowiedz

Obywatel Niezłomny

Piątek, 18 grudnia 2015, 14:59

@kk

Zamach na Konstytucję i państwo prawa. Codziennie na naszych oczach. To nie wielkie słowa, to niestety rzeczywistość. Też się o tym przekonasz, oby nie za późno

Odpowiedz

kk

Piątek, 18 grudnia 2015, 14:09

@Obywatel Niezłomny

bez wielkich słow panie, jaki zamach?

Odpowiedz

sentinel

Piątek, 18 grudnia 2015, 14:06

@King

Jeżeli oznaką kultury ma być retoryka komunistycznej propagandy , to wiadomo , że chodzi o kulturę, która w `45 przyjechała do Polski na sowieckich czołgach. Niestety , w oparciu o taką "kulturę" nie zbudujemy nawet wspólnoty pierwotnej.

Odpowiedz

Andrzej

Piątek, 18 grudnia 2015, 13:27

Komu się nie podoba to co robi PIS - mów człowieku za siebie. Mnie się bardzo podoba to co robi PIS i nie zakrzyczy mnie żaden platformiarz czy też jakaś podróbka Balcerowicza

Odpowiedz

Dela

Piątek, 18 grudnia 2015, 13:19

Kim jest ten pan podaje Wikipedia. Malowany zmieniany dostosowujacy się do politycznej sytuacji. Polecam poczytać. Nie dziwi zajadła obrona stołka

Odpowiedz

olo

Piątek, 18 grudnia 2015, 13:14

No z takim podejściem, to rozmowy jednak nie będzie. Jeżeli możemy gadać o 500 zł na dziecko, kiedy już je dostaniemy, to taką samą retorykę stosujmy do innych kwestii. Dlaczego ktoś tu pisze, że za to 500 to stracę 1000 na podatki bankowe i wyższe ceny? Tak można napisać, choć to dopiero potencjalne następstwo potencjalnych wciąż 500 zł? Przepraszam, to jak te kwoty wzrosną, to wtedy pogadamy!!! Przeciwnicy zmian muszą przyjąć do wiadomości, że tak jak proponujecie, nie da się rozmawiać! Nie jesteście sprawiedliwi w ocenach. Ustalmy: albo rozmawiamy o wszystkim co może się wydarzyć - z pozytywami włącznie, albo rozmawiamy o tym co już stało się faktem. Ale nie na zasadzie "zamach i już". Tylko fakty. A swoją drogą - dlaczego nie chcecie by było nam lepiej? Każda partia ma swoje obietnice. Ci co rządzili swoich nie spełnili. Zaszła zmiana i są inne priorytety - dajmy się i temu rządowi wykazać - tamten miał 8 lat i nic. Ten ma miesiąc! Krzyczycie, że to się nie uda. A na jakiej podstawie? A jak się jednak uda?

Odpowiedz

Marcin

Piątek, 18 grudnia 2015, 12:20

Dzisiaj wrzeszczą ,zagrożona demokracja ,a gdzie byli kiedy Tusk wsadzał na wiele lat do więzienia kibiców Legii,którzy rozwiesili transparent antyrządowy.Teraz obrażają w chamski sposób rząd i prezydenta i nic się nie dzieje.Jeżeli porównują Kaczyńskiego do Putina to muszę przypomnieć tylko dwa głośne zabójstwa Politkowskiej i Niemcowa.Kaczyńskiemu zależy na Polsce, a tym wrzeszczącym ,którzy za pieniądze banksterów wyprowadzili Giertycha i im podobnych na korycie.Skończą się pieniądze to zobaczymy na ile was stać !

Odpowiedz

antykod

Piątek, 18 grudnia 2015, 12:03

Sukces bo parę tysięcy świń oderwanych od koryta zebrało się w Warszawie? To co powiesz o Marszach Narodowców, które gromadzą ponad 100 tysięcy obywateli zatroskanych zniewoleniem i okradaniem na żywca Polski? Dla jeszcze czytających polecam http://wmeritum.pl/zaraza-czyli-o-polsce-inaczej-ksiazkowy-debiut-lukasza-moczydlowskiego/

Odpowiedz

Lll

Piątek, 18 grudnia 2015, 11:58

@dramat

Naszym obowiazkiem jest nie zapominac jak przez ostatnie 8 lat rzad okradal i dymal wszystkich- czy to glosujacych na PO czy inne partie. To co teraz wyprawia Petru i Komitet Obrony Demokracji Ludowej to jest jeden wielki cyrk. Zalezy im wylacznie na korycie i wladzy a nie na zadnej demokracji. Oby w tej calej nagonce medialno- nowoczesnej ludzie nie dali sie nabrac na poprzednich oszustow czy to pod starym czy nowym szyldem

Odpowiedz

dramat

Piątek, 18 grudnia 2015, 11:45

@marek

Dobrze, że przynajmniej masz świadomość, że jesteś baranem. Pewnie nosisz też koszulkę "jestem gorszego sortu" i donosisz na swój kraj? Poproszę o przykład jak demokratycznie wybrane hieny rozszarpują demokrację. Tylko takie konkretne przykłady,a nie ogólniki.

Odpowiedz

marek

Piątek, 18 grudnia 2015, 11:31

@dramat

Barany idą na ulicę? Zgoda, jestem baranem. Nie podoba mi się to, jak hieny rozszarpują demokrację. W kolejce do rzezi, zaraz po baranach bedą osły. Więc czekaj cierpliwie. Otrzeźwiejesz.

Odpowiedz

Kr@kus.

Piątek, 18 grudnia 2015, 11:27

500 zł, a ile z tego będzie miał dzidziuś? to poroniony pomysł! PiS nic nowego nie wynalazła. Inżynierowie psychologi ambonowej dobrze wiedzą jak dużo jest nędzarzy w Polsce dzięki patologicznej transformacji do Unii Europejskiej i 8-latki rządów PO-PSL. Rzucili prokreantom ochłap i wygrali wybory. Idąc dalej, Grupa Wyszogradzka mówi stanowcze NIE!, premierowi Davidowi Cameronowi, dotyczy to socjalu wypłacanego imigrantom po przepracowaniu 4-lat w Wielkiej Brytanii. Obecnie jest Twarde stanowisko Polski ws. równego traktowania przez administrację brytyjską Polaków pracujących i mieszkających tam krócej, jest to możliwe dopiero po przegranych wyborach PO-PSL. Do refleksji!

Odpowiedz