Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zadbajmy o dobre zimowanie dla roślin

  • Ogród
  • date_range Piątek, 2016.01.08 11:00 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:00 )
Choć aura nie sprzyja długiemu przebywaniu w ogrodach, to jednak nasza ogrodnicza kontrola przydaje się od czasu do czasu, by rośliny dobrze zimowały. 

Fot. B. Błaszczyk

Posłuchaj audycji "Zielono mi"
W zimowym ogrodzie

Sprawdzamy, czy odmiany kolumnowe iglaków nadal są dobrze zabezpieczone przed deformacją wskutek zalegania mokrego śniegu. Jeżeli sznurek lub siatka, którymi są owinięte, nadmiernie się poluzowały, związujemy je trochę mocniej. Z odmian o szerokim pokroju w razie dużych opadów śnieg jak najszybciej strzepujemy (np. grabiami lub długim kijkiem), by nadmiernie nie obciążał gałązek i nie zniekształcał ich.
 
Kontrolujemy stan okrycia roślin (zwłaszcza delikatnych bylin i zimujących rozet liściowych gatunków dwuletnich), bo ciągle największym zagrożeniem dla nich jest mróz, wiatr i brak śniegu. Warto więc przy niskich temperaturach i mroźnych wiatrach uzupełniać zabezpieczające je materiały, by korzenie i tkanki liściowe przy takich warunkach atmosferycznych nie uległy zniszczeniu. Jeśli leży śnieg, nie mamy się o co martwić. 
 
W czasie odwilży podlewamy krzewy i byliny rosnące w pojemnikach oraz pod dachem. Jest to bardzo ważne, gdyż z opadów atmosferycznych niewiele wody wpada do doniczek, pod dachem także jest sucho. W okresach odwilży, jeśli ziemia rozmarznie, podlewamy rośliny zimozielone np. różaneczniki, bukszpany, laurowiśnie, iglaki, ostrokrzewy itp.
 
Pod koniec miesiąca możemy już rozpocząć sanitarne i kształtujące cięcie drzew i krzewów owocowych.  Dzięki zimowemu cięciu możemy także przygotować sadzonki zdrewniałe krzewów liściastych. Tniemy je z silnych pędów, umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu. Ukorzenią się w ciągu 2-3 tygodni. 

Każdy komu marzy się już wiosna i wiosenne kwiaty może ścinać do pędzenia w wazonie gałązki niektórych krzewów, np. jabłoni, forsycji czy migdałka, bo mocno się już przechłodziły, przeszły czas koniecznego spoczynku bezwzględnego i zaszły w nich procesy umożliwiające rozwinięcie się pąków kwiatowych. Wstawione do wody, w jasnym i ciepłym pomieszczeniu, po 3-4 tygodniach powinny zakwitnąć. 

Staramy się do minimum ograniczyć solenie chodników i podjazdów, bo roztwór soli negatywnie wpływa na większość roślin ogrodowych. Najlepiej w ogóle zrezygnować z soli i zastąpić ją piaskiem lub popiołem. Ostatnio jest w sprzedaży chlorek magnezu, który nie szkodzi roślinom. Jeśli mamy jakieś rośliny blisko ulicy, po zewnętrznej stronie ogrodzenia, to często się zdarza, że zamierają one na skutek solankowej mgły, rozpylanej przez koła samochodów. Przygotujmy więc płotek z folią lub grubą matę, aby je odizolować. 
 
Wysadzamy suche cebule hipeastrum – rośliny sadzone w styczniu wykształcą kwiaty w marcu. (jak to zrobić ? ---> temat na przyszły tydzień )
 
W oczkach wodnych, w których zimują ryby pilnujemy, aby choć na niewielkiej powierzchni woda nie zamarzała. Groziłoby to brakiem tlenu, który szybko doprowadzić może do ich śnięcia. Można umieścić w przerębli specjalny pływak lub pęk słomy (sprawdza się tylko przy niezbyt dużych mrozach). Gdy temperatura spada poniżej -10 st C, lód z przerębli trzeba codziennie usuwać mechanicznie.

 

(Anna Łoś, Barbara Błaszczyk)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię