|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czerwcowy ogród

Czerwiec to dla mnie najpiękniejszy miesiąc w roku. Co prawda większość wiosennych krzewów kończy kwitnienie, ale u progu lata nadal tyle interesującego dzieje się w ogrodach, że niemal szkoda czasu na spanie. Dzień długi, to i w ogrodzie spędzamy dużo czasu.

Fot. Pixabay

Przycinamy żywopłoty liściaste i iglaste po okresie intensywnego wzrostu, a także te krzewy, które już przekwitły, aby nadac im zwartą formę. Zabierając się za cięcie trzeba porządnie naostrzyć sekatory, nożyce i żywopłotnice. W czerwcu możemy zacząć rozmnażać krzewów, wykorzystując także te gałązki, które są odpadem po cięciu. Nowe bukszpany, hortensje ogrodowe, forsycje, weigele, aktinidie, kaliny, oczary, berberysy, miliny można samodzielnie uzyskać z sadzonek zielnych. Ucinamy tegoroczne pędy o długości 2-4 węzłów usuwamy z nich dolne liście, zanurzamy w ukorzeniaczu do zielnych, sadzimy po kilka sztuk do doniczek wypełnionych wilgotną mieszaniną torfu i piasku.  Doniczkę nakrywamy folią lub uciętą butelką plastikową, aby zapewnić sadzonkom niezbędną wilgotność powietrza, co przyspieszy ich ukorzenianie. Ustawiamy w lekko zacienionym miejscu, codziennie wietrzymy i zraszamy, a po 4-6 tygodniach powinny się ukorzenić. 

Teraz też tniemy winorośle, które wypuszczają teraz mnóstwo nowych pędów niepotrzebnie zagęszczających krzew. Na nadmiernie zagęszczonym krzewie nie nie urosną duże i liczne owoce. Skracamy wszystkie latorośle (te zielone pędy wypuszczone w tym roku) o mniej więcej ¼ ich długości. Niektóre możemy wyciąć zupełnie. Na bieżąco także usuwamy wąsy i pasierby czyli pędy wyrastające z kątów między łodygą, a ogonkiem liściowym (podobnie jak u pomidorów).

 

Uzupełniamy ściółkę pod krzewami i na rabatach, aby było im łatwiej przetrwać okresy letniej suszy. 

Gruba warstwa ściółki polepsza walory estetyczne ogrodu, a także pozwala oszczędzać wodę do podlewania, bo chroni glebę przed nadmiernym parowaniem. Zabezpiecza także przed wymywaniem, mrozem oraz nadmiernym ogrzewaniem gleby, wzbogacając ją dodatkowo w cenną próchnicę. Kora jest jednym z najpopularniejszych materiałów do ściółkowania. Ważne, aby była w miarę jednolita, bez śmieci i gałązek, koniecznie przekompostowana, bo wtedy nie zawiera szkodliwych substancji hamujących wzrost roślin. Ściółkowanie korą ma wiele zalet: wolno się rozkłada, wzbogaca glebę w próchnicę, poprawia strukturę gleby i hamuje rozwój patogenów, głównie grzybów chorobotwórczych. Warto pamiętać także, że igły sosnowe, kora sosnowa spowodują obniżanie pH w glebie. Unikajmy jednak stosowania kory barwionej, bo jej wygląd jest bardzo nienaturalny i sztuczny. 
 

Pod koniec czerwca warto po raz kolejny zasilić trawnik. 

Dostarczenie świeżej dawki składników mineralnych (najlepiej w proporcji NPK 6:2:4), a także żelaza i magnezu, poprawi wybarwienie murawy i sprawi, że będzie ona gęściejsza, lepiej będzie znosić upały, a chwastów będzie coraz mniej. Bardzo ciekawą formułą są nawozy z dodatkiem kwasów humusowych i specjalną mikroflorą.  Najlepiej nawozić kiedy źdźbła są suche, czyli przed deszczem lub bardzo porządnie podlać po nawożeniu. Trzeba uważać z nawożeniem podczas upałów i nigdy nie dokarmiajcie przesuszonego trawnika, bo w ten sposób można się przyczynić do jego „przypalenia”. Jeśli trawnik jest dość rozległy warto ułatwić sobie pracę stosując siewnik nawozowy, który pomaga w równomiernym rozsypywaniu nawozu. Dawkę nawozu przeznaczoną na daną powierzchnię zawsze dzielimy na pół i rozprowadzamy idąc raz w jednym kierunku, a potem w kierunku prostopadłym do tego pierwszego. 
 

Podlewamy i zasilamy intensywnie rośliny balkonowe i rabatowe, 

bo w donicach czy skrzynkach mają mało podłoża, a potrzeby ogromne. Starajmy się używać nawozów z dużą zawartością potasu, dzięki któremu zawiązywane są pąki kwiatowe, a kwitnienie bujne. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Barbara Błaszczyk/Anna Kluz- Łoś)

0%
0%