|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Order Wschodzącego Słońca dla Krystyny Zachwatowicz

Odznaczenie rządu japońskiego za promocję sztuki i kultury Japonii w Polsce

Order Wschodzącego Słońca


Ambasada Japonii w Polsce
29 kwietnia 2013 roku

Odznaczenie rządu japońskiego prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajda, scenograf, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.


1. W dniu 29 kwietnia br. rząd Japonii ogłosił, że postanawia odznaczyć Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą prof. Krystynę Zachwatowicz-Wajda, scenograf, wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
2. Powodem przyznania odznaczenia jest ogromny wkład pani prof. Krystyny Zachwatowicz w promocję sztuki i kultury Japonii w Polsce. Prof. Zachwatowicz jest współzałożycielką Fundacji Kyoto-Kraków i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, aktywnie działa w zarządach obu na rzecz promowania i prezentowania sztuki japońskiej w Polsce. Prowadzi również działalność artystyczną w dziedzinie sztuki filmowej i teatralnej oraz pedagogiczną jako wykładowca w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki i w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego, przyczyniając się tym samym do lepszego zrozumienia i poznania Japonii w Polsce.

3. Mąż prof. Zachwatowicz, pan Andrzej Wajda, w 1995 r. został uhonorowany Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą. Ogromnie rzadko zdarza się, by rząd japoński przyznał obojgu małżonkom odznaczenie dla obcokrajowców.

4. Ambasada Japonii w Polsce składa prof. Krystynie Zachwatowicz-Wajda serdeczne gratulacje i podziękowania za wieloletni trud. Wyraża także nadzieję, że stworzone przez nią więzy dobrej woli między naszymi narodami będą się przyczyniać do dalszego rozwoju stosunków japońsko-polskich.

5. Uroczystość wręczenia orderu odbędzie się w lipcu w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Order Wschodzącego Słońca – jest najstarszym japońskim wyróżnieniem; drugim co do ważności, zaraz po Orderze Chryzantemy. Został ustanowiony w 1875 r. przez cesarza Mutsuhito. Początkowo nadawany za zasługi wojskowe, po II wojnie światowej stał się odznaczeniem cywilnym za specjalne zasługi dla Japonii . Jest przyznawany obywatelom Japonii oraz cudzoziemcom. Wśród Polaków wyróżnionych orderem są m.in. Józef Piłsudski i Edward Rydz-Śmigły, a w ostatnich latach także Andrzej Wajda i Henryk Lipszyc, wykładowca w Zakładzie Japonistyki i Koreanistyki UW, były ambasador RP w Japonii.


0%
0%