|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przystanek Kulinarny na Jarmarku Świętojańskim

Przystanek Kulinarny Radia Kraków zagościł w sobotę u stóp Wawelu, na Jarmarku Świętojańskim, największej edukacyjnej historycznej imprezie w Krakowie. Wyjątkowym trzydniowym wydarzeniu, dzięki któremu można zakosztować życia jakie toczyło się w Krakowie w Złotym Wieku. To właśnie za panowania Zygmunta I Starego i jego małżonki, królowej Bony oraz ich syna Zygmunta Augusta II nastąpił ogromny rozwój państwa polskiego. Na dwór królewski przybywali włoscy artyści, przebudowany został zamek na Wawelu, renesansowy wystrój otrzymały Sukiennice, na wzór tych w Italii budowano kamienice w Krakowie, Kazimierzu, ale także ratusze w Zamościu czy Poznaniu. Królowa Bona wychowana we Włoszech i rozmiłowana w ideach renesansu wprowadziła na dwór polski nowe zwyczaje. Zaczęto zwracać uwagę na maniery, również na zachowanie przy stole. Pojawiły się nowe produkty…..sprowadzone do Polski właśnie przez królową Bonę. Jak jadli polscy królowie, czy da się te dania odtworzyć, czy by nam w ogóle smakowały. O tym wszystkim i o tym na czym polega rekonstrukcja kulinarna rozmawialiśmy z Adrianem Ordakowskim z Muzeum Pałac w Wilanowie, które słynie z rekonstrukcji historycznych potraw . I ...kosztowaliśmy jednego z takich zrekonstruowanych dań....

Posłuchaj rozmowy z Adrianem Ordakowskim

Nie bez powodu najczęściej odkrywanym podczas prac archeologicznych rodzajem zabytku jest tak zwana ceramika naczyniowa czyli po prostu potłuczone gliniane garnki. Gotowanie jest bowiem nieodłączną częścią naszego życia, prozaiczną czynnością która jednak stanowi fundament życia. Naszymi gośćmi byli autorzy książki "Kuchnia Słowian": Hanna Lis, bibliotekarz, pracownik Biblioteki Miejskiej w Puławach, z zamiłowania badacz, rekonstruktor i popularyzator polskiej kuchni historycznej, słowiańskiej w szczególności oraz Paweł Lis - archeolog, pracownik Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, badacz wczesnego średniowiecza. Opowiadali czym tak na prawdę była kuchnia Słowian i - co może się wydać zaskakujące - jak wiele jej elementów przetrwało aż do dziś.

Posłuchaj rozmowy z Hanną i Pawłem Lisami

O idei Jarmarku Świętojańskiego organizowanego przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowem, o tym dlaczego poświęcony jest renesansowi, a także jakie czekają na nim atrakcje, jak wiele odbywa się wydarzeń i o specjalnych jarmarkowych obiadach opowiadały Róża Wollny, koordynatorka programowa Jarmarku oraz Magda Wójcik koordynująca jego program kulinarny.

Posłuchaj rozmowy z Różą Wollny i Magdą Wójcik

Na Jarmark Świętojański przyszła też Paulina Bandura z krakowskiej Księgarni pod Globusem, jak zwykle nieodłączną książką w ręce.

Posłuchaj rozmowy z Pauliną Bandurą

80%
20%