W tygodniu prowadzącym nas do setnej rocznicy odzyskania niepodległości zapraszamy do ich zwiedzania, a zaczynamy od Krakowa. Z Konradem Firlejem – Prezes Zarządu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół spotkała się Marzena Florkowska.
- A
- A
- A
Śladem galicyjskich Sokolni
Znany pisarz Michał Bałucki, doktor Henryk Jordan, który wyprowadził młodzież z sal na świeże powietrze, Stanisław Rowiński – inicjator tworzenia polowych drużyn Sokolich, które przygotowywały młodzież do podjęcia walki zbrojnej o niepodległą Polskę. To tylko niektóre nazwiska członków Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Ale towarzystwo, które liczy ponad 150 lat, to nie tylko sport. To także działania patriotyczne, jak choćby słynny Zlot Grunwaldzki w 1910 roku, czy bitwa pod Rokitną, w której zasłynął II szwadron ułański, a byli to członkowie Oddziału Konnego „Sokoła” krakowskiego. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół to w końcu przepiękne budynki.
Zapraszamy do wyprawy po dawnej Galicji śladami siedzib Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Będzie też o książce autorstwa Marzanny Raińskiej pokazującej te budynki, ale także historię wielkich miast i niewielkich miejscowości, w których Sokół się gnieździł.
Na koniec wyprawy wracamy do Krakowa i nie tylko zwiedzamy siedzibę Towarzystwa Gimnastycznego Sokół przy ul. Piłsudskiego, ale zaglądamy także do Izby Pamięci. Z Konradem Firlejem – Prezes Zarządu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół spotkała się Marzena Florkowska.
Na koniec o dyscyplinach sportowych uprawianych w Towarzystwie Gimnastycznym Sokół - Z Konradem Firlejem – Prezes Zarządu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół spotkała się Marzena Florkowska.

(Marzena Florkowska/ew)

Sądecki Sokół. Fot. dzięki uprzejmości Marzanny Raińskiej
Najważniejsza - rzecz jasna - była sala gimnastyczna, ale często przejmowała ona także zupełnie inne funkcje np. sali kinowej. O tradycjach sportowych, ale także kulturalnych i patriotycznych Sokoła rozmawiają: Marzanna Raińska, historyk sztuki, autorka opracowania dotyczącego Sokoła nowosądeckiego, ale także sokolni w dawnej Galicji, i Marzena Florkowska.

Krakowski "Sokół". Fot. dzięki uprzejmości Marzanny Raińskiej
Dawny budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Nowym Sączu do dziś przyciąga uwagę i, co najważniejsze, żyje - bo mieści się w nim Małopolskie Centrum Kultury Sokół. Przed wejściem do budynku spotkały się: Marzanna Raińska, historyk sztuki, autorka opracowania dotyczącego Sokoła nowosądeckiego, ale także sokolni w dawnej Galicji, i Marzena Florkowska.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:05
Kalkulator pomp ciepła - dobierz moc i porównaj ceny
-
18:27
Groźny wypadek w Tarnowie. Mężczyzna został potrącony przez pociąg
-
17:38
Czekają na boisko, na razie mają ładną trybunę. Gdzie reszta stadionu w Mościcach?
-
17:21
Prezydent Miszalski o wpływach z SCT: Kraków wykonuje kolejny gest wobec całej Małopolski
-
16:28
Brawo Iga! Polka po raz pierwszy w karierze w półfinale Wimbledonu
-
15:22
Policja apeluje o pomoc w identyfikacji mężczyzny, którego zwłoki znaleziono w 2023 roku
-
15:17
Zamiast mieszkań, zielona trawka. W Dąbrowie Tarnowskiej czekają na budowę bloku w ramach SIM
-
14:40
Nasza redakcyjna koleżanka, Barbara Stępniak-Wilk, z nominacją do nagrody Mistrz Mowy Polskiej
-
14:34
Książka jak plaster na duszę. „Wnuczka antykwariusza" – opowieść, która buduje mosty między pokoleniami
-
14:19
Architektura wobec wyzwań zmieniającego się klimatu
-
13:40
Terapeutyczny lakier do paznokci. Innowacyjne badania naukowców z Politechniki Krakowskiej
-
13:10
Prof. Jacek Purchla: „Fundamentem naszej cywilizacji jest samorząd terytorialny”