|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nauka i technologia dla sztuki i kultury

Pierwsza w polskim muzeum taka drukarka i jedyny w Europie skaner księgozbiorów w Muzeum Narodowym w Krakowie

Idealna reprodukcja dzieła sztuki jako pamiątka z muzeum? - będzie to możliwe dzięki najnowszej technologii. Muzeum Narodowe w Krakowie przygotuje zbiór kolekcjonerskich wydruków z okazji otwarcia Muzeum Książat Czartoryskich w grudniu przyszłego roku. Pierwszy w Polsce system druku cyfrowych reprodukcji  został zakupiony w ramach projektu „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich”. Podobnych technologii używają światowe muzea, np. Luwr, ale placówka w  Krakowie jest pierwszą, która samodzielnie wydrukuje i sprzeda certyfikowane i oznaczone specjalnym znakiem cyfrowe reprodukcje. Papier, na którym zostaną wydrukowane najbardziej znane dzieła sztuki, przetrwa ponad sto lat. O jedynej w polskim muzeum pigemntowej drukarce Ewa Szkurłat rozmawiała z Jackiem Świderskim - kierownikiem pracowni digitalizacji Muzeum Narodowego w Krakowie i Bartoszem Cyganem.

 

Pracownia digitalizacji Muzeum Narodowego w Krakowie od ponad 10 lat konsekwentnie wdraża najnowocześniejsze technologie umożliwiające zachowanie zbiorów w formie cyfrowej w najwyższej dostępnej jakości.I tak np. dzięki nowoczesnemu, jedynemu takiemu w Europie skanerowi, zdigitalizowano ponad 20 tysięcy zabytkowych książek i rękopisów z Biblioteki Czartoryskich. Dwa średnioformatowe aparaty fotograficzne, umieszczone na dwóch ramionach, robią zdjęcia książkom umieszczonym na specjalnej kołysce, której boki rozchylają się pod kątem 90-ciu stopni. Podobny skaner znajduje się w Bibliotece Kongresu w Stanach Zjednoczonych.
Od 2015 roku stronę:  cyfrowe.mnk.pl,  na której znajdują się zeskanowane voluminy, odwiedziło ponad 3 mln czytelników. O nowoczesnym skanerze w Muzeum Narodowym w Krakowie mówili Jacek Świderski - kierownik pracowni digitalizacji i Jarosław Cyganik.

Audycję przygotowała Ewa Szkurłat

100%
0%