Mantrą informatyków jest stwierdzenie: wyjmiesz ile włożysz - to ma być taka tarcza przed lękiem, że uruchomimy jakiś proces bez kontroli. Tymczasem W "Kodzie kreatywności" Marcus du Sautoy - prof. matematyki na Uniwersytecie Oxfordzkim i członek prestiżowego The Royal Society - zastanawia się, na czym polega kreatywność w sztuce, literaturze, muzyce i... matematyce. Przygląda się działaniu algorytmów, które choć wydają się z definicji przeczyć jakiejkolwiek twórczości, stoją za współczesnymi sukcesami AI. Jego zdaniem, próby stworzenia prawdziwie kreatywnych maszyn pozwolą nam nie tylko lepiej radzić sobie z wyzwaniami przyszłości, ale także lepiej zrozumieć, kim sami jesteśmy. W marcu 2016 roku nasze wyobrażenia o sztucznej inteligencji osiągnęły punkt zwrotny. Historia rozpoczęła się od skonstruowania AlphaGO czyli programu do gry w najstarszą grę świata - GO. Grę maszyny z wielokrotnym mistrzem świata obserwowało w sieci 280 mln ludzi.
- A
- A
- A
Czy maszyny mogą być tak twórcze jak człowiek? Kreatywność sztucznej inteligencji.
Pablo Picasso powiedział, że największym wrogiem kreatywności jest zdrowy rozsądek. Za pomocą dźwięków, obrazów i znaków potrafimy uwznioślić, pogłębić i przekształcić naszą egzystencję. To nieograniczona kreatywność czyni nas wyjątkowymi. Kreatywność jest kodem, który ewolucja przez miliony lat doskonaliła w naszych mózgach.
Twórcy coraz to nowych algorytmów zaczęli stawiać przed sobą coraz ambitniejsze zadania - np. skonstruowali program Nowy Rembrandt. W 2018 roku sprzedano pierwszy obraz wygenerowany przez algorytm AI. Zespół trenował swój algorytm na 1,5 tys. portretów namalowanych od XIV do dziś. Podpisem pod obrazem był matematyczny wzór.
Bach jest nazywany pierwszym programistą - w jego muzyce algorytmy są łatwo dostrzegalne. Program DeepBach skomponował utwory naśladujące twórczość Bacha - 50% z nich zostało uznanych jako prawdziwe kompozycje Jana Sebastiana , a studenci kompozycji 45% utworów nie zidentyfikowali jako podróbek.
Z filozofem, dr Ewą Chudobą rozmawiała Ewa Szkurłat
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:16
Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży zawieszona. Szpitale ratują sytuację z własnych środków
-
16:41
Czy Schengen się kończy? Polityka, migranci i populizm
-
16:10
Iga Świątek wygrywa Wimbledon, a Kraków wciąż bez kortów. „Leżymy z infrastrukturą” – mówi trener Michał Kostecki
-
15:47
Policja uważa, że Tarnów jest bezpiecznym miastem. Po piątkowych wydarzeniach będzie jednak więcej patroli!
-
15:22
30-letni Dariusz Sumek miał coś wspólnego ze śmiercią 94-latka? Poszukuje go policja. ZDJĘCIE, RYOSPIS
-
13:33
Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię w kapsule Dragon
-
12:41
Czy wielojęzyczność to przeszkoda? Mózg dziecka kocha wyzwania
-
12:13
Wybiorą "Króla roweru"!
-
12:03
Tarnów: dwie osoby zatrzymane po dźgnięciu nożem 17-latka
-
11:25
Właściciel sklepów Biedronka i 32 firmy transportowe odpowiedzą za zmowę
-
11:06
Mała i duża zmiana Karty Nauczyciela. ZNP stawia warunki
-
10:09
Afrykańczyk, który swoje miejsce do życia odnalazł w Zatorze