|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czy maszyny mogą być tak twórcze jak człowiek? Kreatywność sztucznej inteligencji.

Pablo Picasso powiedział, że największym wrogiem kreatywności jest zdrowy rozsądek. Za pomocą dźwięków, obrazów i znaków potrafimy uwznioślić, pogłębić i przekształcić naszą egzystencję. To nieograniczona kreatywność czyni nas wyjątkowymi. Kreatywność jest kodem, który ewolucja przez miliony lat doskonaliła w naszych mózgach.

fot.pixabay

Mantrą informatyków jest stwierdzenie: wyjmiesz ile włożysz - to ma być taka tarcza przed lękiem, że uruchomimy jakiś proces bez kontroli. Tymczasem W "Kodzie kreatywności" Marcus du Sautoy   - prof. matematyki na Uniwersytecie Oxfordzkim i członek prestiżowego The Royal Society - zastanawia się, na czym polega kreatywność w sztuce, literaturze, muzyce i... matematyce. Przygląda się działaniu algorytmów, które choć wydają się z definicji przeczyć jakiejkolwiek twórczości, stoją za współczesnymi sukcesami AI. Jego zdaniem, próby stworzenia prawdziwie kreatywnych maszyn pozwolą nam nie tylko lepiej radzić sobie z wyzwaniami przyszłości, ale także lepiej zrozumieć, kim sami jesteśmy.  W marcu 2016 roku nasze wyobrażenia o sztucznej inteligencji osiągnęły punkt zwrotny. Historia rozpoczęła się od skonstruowania AlphaGO czyli programu do gry w najstarszą grę świata - GO. Grę maszyny z wielokrotnym mistrzem świata obserwowało w sieci 280 mln ludzi.

fot. Copernicus Center Press

Twórcy coraz to nowych algorytmów zaczęli stawiać przed sobą coraz ambitniejsze zadania - np. skonstruowali program Nowy Rembrandt. W 2018 roku sprzedano pierwszy obraz wygenerowany przez algorytm AI. Zespół trenował swój algorytm na 1,5 tys. portretów namalowanych od XIV do dziś. Podpisem pod obrazem był matematyczny wzór.

Bach jest nazywany pierwszym programistą - w jego muzyce algorytmy są łatwo dostrzegalne. Program DeepBach skomponował utwory naśladujące twórczość Bacha - 50% z nich zostało uznanych jako prawdziwe kompozycje Jana Sebastiana , a studenci kompozycji 45% utworów nie zidentyfikowali jako podróbek.

Z filozofem, dr Ewą Chudobą rozmawiała Ewa Szkurłat

 

100%
0%