|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

3 września

Po trzydniowym boju, wojska niemieckie oskrzydlają polskie pozycje pod Mławą. Mimo skrajnie niekorzystnego położenia obrońcy stawiają nadal zaciekły opór.

Posłuchaj audycji

Niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzeliwuje polskie pozycje na Westerplatte. 1 września 1939 r. (AIPN)

- W Borach Tucholskich, oddziały pancerne XIX Korpusu, pod dowództwem gen. Heinza Guderiana spotykają się z wysuniętymi oddziałami XXI Korpusu gen. von Falkenhorsta. Polski korytarz zostaje w ten sposób odcięty od reszty kraju, a wraz z nim część Armii "Pomorze".

- O 7.00 w rejon Helu podchodzą dwa niemieckie niszczyciele. Wymiana ognia z polską baterią cyplową, niszczycielem "Wicher" i stawiaczem min "Gryf", kończy się uszkodzeniami po obu stronach - niemieckie jednostki wycofują się. Niestety - wczesnym popołudniem - nad Helem pojawiają się bombowce nurkujące, które topią obydwa nasze największe okręty. Wraz z nimi zniszczony zostaje trałowiec "Mewa" i kanonierka "Generał Haller". W ten sposób polska flota nawodna na Bałtyku przestaje praktycznie istnieć.

- W Bydgoszczy dochodzi do walk z niemieckimi dywersantami i bojówkarzami, czyli z tak zwaną "V kolumną". Propaganda III Rzeszy nada tym wydarzeniom miano "krwawej niedzieli", a po zajęciu miasta starcia te będą stanowić dla Niemców pretekst do brutalnych represji wobec mieszkańców.

- Trzeci dzień broni się załoga Westerplatte. Niemcy zaczynają zastanawiać się nad zmianą taktyki w walkach z placówką.

- Oddziały 2 Pułku Piechoty Legionów bronią pozycji pod Borową Górą uniemożliwiając dywizjom pancernym Wehrmachtu szybki marsz w kierunku Piotrkowa.Trybunalskiego.

- Po zniszczeniu, pod Janowem, 7 Dywizji Piechoty powstaje poważna luka w linii frontu, pomiędzy armiami "Łódź" i "Kraków" - a polskie oddziały rozpoczynają odwrót z Górnego Śląska. Niemcy zajmują Częstochowę i Radomsko.

- Kończą się walki obronne w fortach pod Węgierską Górką. Załogi bunkrów wycofują się w kierunku Żywca i Andrychowa.

- O 13.00 Niemcy wkraczają do Suchej Beskidzkiej. Dalszy postęp Wehrmachtu w tej częsci frontu powstrzymuje 10. Brygada Pancerno-Motorowa, która przeprowadza skuteczne kontrataki na niemieckie siły pod Suchą i Lubniem. Dzięki umiejętnym manewrom, oddziały pułkownika Maczka, stawiają skuteczny opór pięciokrotnie większym siłom wroga na południowym podejściu do Krakowa.

- Minister spraw wojskowych, gen.Tadeusz Kasprzycki mianuje gen. Waleriana Czumę dowódcą obrony Warszawy. Jednocześnie prezydent miasta - Stefan Starzyński - zostaje mianowany komisarzem cywilnym obrony stolicy.

- O godzinie 11.00 - Anglia, a o 17.00 - Francja - wypowiadają wojnę Niemcom. Na wieść o tym wydarzeniu, pod ich ambasadami w Warszawie, gromadzi się około stu tysięcy mieszkańców , którzy wiwatują na cześć naszych sojuszników. Niestety - entuzjazm miał okazać się przedwczesny.

 

 

Andrzej Kukuczka

100%
0%