|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

3 października

W Warszawie, na Mokotowie w ręce Niemców wpada tajne archiwum Oddziału II Polskiego Wywiadu – w ten sposób zostało zdekonspirowanych około 400 polskich agentów i informatorów wywiadu działających na terenie Niemiec.

posłuchaj audycji

Siły lotnicze w bitwie pod Kockiem

W podziemiach gmachu PKO spotykają się założyciele organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Obecni są m.in.: gen. Karaszewicz-Tokarzewski, płk. Rowecki, marszałek sejmu Maciej Rataj i prezydent stolicy Stefan Starzyński - celem spotkania jest sformowanie podziemnej struktury organizacyjnej.

Drugi dzień trwa bitwa pod Kockiem. Tym razem to strona polska przechodzi do ofensywy, która jednak kończy się bez wyraźnego roztrzygnięcia, za to z dużymi stratami po obu stronach. Po południu gen. Kleeberg nakazuje wstrzymać dalsze działania zaczepne.

Mimo to komunikat wydany tego dnia przez dowództwo Wehrmachtu brzmi dość dramatycznie - czytamy w nim: "13 dywizja zmotoryzowana, odpiera głównymi siłami, natarcie polskiego związku wszystkich rodzajów broni pod Kockiem". Sformułowanie o wszystkich rodzjach broni było mocno przesadzone. Grupa "Polesie" nie miała oddziałów pancernych, a pilot jej jedynego samolotu obserwacyjnego, wobec braku paliwa, właśnie poprosił gen.Kleeberga o pozwolenie ewakuowania maszyny w stronę granicy węgierskiej.

Wcześniej ppor. Piorunkiewicz latając nieuzbrojonym samolotem rozpoznawczym kilkukrotnie obrzucił niemiecką piechotę granatami, które zabierał ze sobą do kabiny.

Realizując postanowienia nowego porozumienia niemiecko-sowieckiego, Armia Czerwona wycofuje się z Biłgoraja przekazując miasto Niemcom.

Biuro Polityczne KC Komunistycznej Partii ZSRR nadaje Radom Wojennym frontów ukraińskiego i białoruskiego prawo zatwierdzania wyroków śmierci wydanych za działalność kontrrewolucyjną cywili i żołnierzy Armii Polskiej. Postanowiono także aby „szczególnie aktywny, wysoce patriotyczny element został odizolowany" w wyodrębnionych obozach o specjalnym znaczeniu w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie.

100%
0%