|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wakacyjne drogi przemierzamy Syrenką

Kolejny tydzień sierpnia wyruszamy w drogę Syrenką. Gdzie nas zawiezie? I do Miechowa, nawet do Krosna, ale podróżować będziemy także śladem Tadeusza Kościuszki. Czasem pozwolimy odpocząć poczciwej syrence i pójdziemy na spacer. Słuchajcie od poniedziałku do piątku po 11:30.

Posłuchaj o syrence

Fot. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Decyzja o produkcji Syrenki zapadła w maju 1953 roku. Był to pierwszy polski samochód popularny przeznaczony dla każdego i długo stanowił obiekt westchnień niejednego kierowcy. Do dziś budzi sentyment i wielkie zainteresowanie także w Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie można oglądać stare syreny. Iwo Wachowicz, asystent w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, opiekun Działu Historii Transportu pokazał taki samochód Marzenie Florkowskiej.

 

 

Miechów. Fragment Grobu Bożego. Fot. Paweł Kubisztal

A teraz propozycja podkrakowskiej wycieczki. Dziś pobliski Miechów - klasztor bożogrobców z kopią grobu Chrystusa w Jerozolimie. W średniowiecznej Europie pielgrzymowała tu cała Europa. Warto także zajrzeć do Muzeum Ziemi Miechowskiej, Dworku Zacisze z XVIII wieku, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Marzena Florkowska zaprasza na wycieczkę w towarzystwie Melanii Tutak i Pawła Kubisztala - autorów przewodnika "Okolice Krakowa".

 

 

Posłuchaj o Miechowie i okolicach

A opodal Racławice - miejsce słynnej bitwy upamiętnione także pobytem Tadeusza Kościuszki. 

 

Dziś na ul. Rajskiej mieści się biblioteka i Małopolski Ogród Sztuki... a kiedyś? (Fot. arch. RK)

Czasem warto patrzeć w chmury, a czasem pod nogi – i nie dlatego, by się nie potkąć, ale znaleźć skarb. Mecenas Wojciech Bergier – dziś nie o prawie, ale o spacerach po Krakowie i nie tylko, i dziwnych zbiegach okoliczności.

 

Posłuchaj o ul. Rajskiej

 

Kroczek Tadeusza Kościuszki. Foto: Leszek Cierpiałowski

Kroczek Tadeusza Kościuszki - to brzmi intrygująco. Taki właśnie przedmiot można zobaczyć w muzeum na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Dzięki niemu można było np. zmierzyć odległość na mapie i zaplanować wyprawę. Tadeusz Kościuszko był dobrym towarzyszem wypraw, nie tylko Naczelnikiem Powstania! Pasjonował się matematyką, komponował muzykę i projektował ogrody. Przewodnikiem Marzeny Florkowskiej, a także Oli i Ani jest Robert Springwald z Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

 

 

Na koniec tego cyklu wyprawa do Krosna. Właśnie minęło 165 lat odkąd 31 lipca 1853 roku po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe. Działo się to podczas pilnej nocnej operacji w szpitalu powszechnym na lwowskim Łyczakowie. Pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa zapłonęła w 1854 roku w Gorlicach, dokąd przeniósł się jej współtwórca Ignacy Łukasiewicz. Dziś jeden z najciekawszych w świecie zbiorów lamp naftowych znajduje się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Daleko? Przecież lampa naftowa znajdowała się w każdym domu, więc wycieczka jest warta uwagi. Z Krzysztofem Gierlachem, kierownikiem działu historii oświetlenia spotkała się Marzena Florkowska. 

 

 

Posłuchaj audycji

Fot. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Kamienica Hipolitów.

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%