|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Polska okiem obcokrajowca "Pod lupą"

Jak jesteśmy postrzegani przez obcokrajowców? Według Japończyków zadajemy niedyskretne pytania. Włochów przeraża cisza w miejscach publicznych. Hiszpanie narzekają na polską pokerową twarz. Peruwiańczycy nie rozumieją polskiego narzekania, a Chińczyków odstrasza polska duma narodowa. Pomimo tego, wszyscy szanują polską gościnność i otwartość. Uczą się od Polaków kombinowania i porządku w przestrzeniach publicznych. Cenią temperament polskich kobiet i pracowitość Polaków. W cyklu "Polska okiem obcokrajowca" prezentujemy sylwetki osób, które wybrały Polskę na swój drugi dom. Poznamy różnice kulturowe i stereotypy osnute wokół naszego społeczeństwa. Dowiemy się, które zachowania Polaków drażnią obcokrajowców, a które dziwią i szokują. Zbadamy, za czym tęsknią nasi goście oraz usłyszymy, za co pokochali Polskę. Zapraszamy do słuchania programu "Przed hejnałem" o 11.40.

Zdjęcia gości programu "Pod lupą"


 

Posłuchaj rozmowy z Han Xinzhong

Zdjęcie autorskie gościa programu

12 lat temu przybył z Chin do Polski, by studiować polonistykę. Doskonale opanował nasz język, choć polska gramatyka wciąż jest dla niego chińszczyzną. Nie lubi tatara i sera koziego, bo tęskni za chińską kuchnią. Polacy, według niego, są dumni i patriotyczni. Lubi nas za naszą skłonność do udzielania pomocy, gadatliwość i otwartość. W Chinach nie krytykuje się publicznie, dlatego nasze zachowanie czasem go dziwi. Przyzwyczaił się do długich kolejek. Gościem Wioli Gawlik jest Chińczyk Han Xinzhong.

Posłuchaj rozmowy z Xango Gonzalesem

Zdjęcie autorskie gościa programu

Choć mieszka w Polsce od 2012 roku, to planuje zostać tu na stałe. Kraków podobny jest do hiszpańskich miast, dlatego od razu go zauroczył. Według niego, Polacy są zamknięci w sobie, nie rozmawiają w tramwajach, autobusach, nie witają się czule ze znajomymi. Brakuje mu przytulania i dawania buziaków z nowo poznanymi osobami. Twierdzi, że rzadko się uśmiechamy, a z naszej pokerowej twarzy trudno odczytać emocje. Ceni Polaków za punktualność, bo Hiszpanie jej nie przestrzegają. Gościem Wioli Gawlik jest Hiszpan Xango Gonzales.
 

Posłuchaj rozmowy z Miho Iwata

Zdjęcie dzięki uprzejmości gościa programu

Z Japonii do Polski przyjechała 30 lat temu. Zdziwiła ją wówczas gościnność Polaków. Uważa nas za ciepłych i szczerych, choć lubiących przekraczać granice. Japończycy dbają o prywatność, a Polacy zaskakują otwartymi pytaniami. Dbanie o porządek w miejscach publicznych jest uczone w Japonii już od najmłodszych lat. Podobnie jest z zakazem głośnych rozmów w miejscach publicznych oraz rozmów przez telefon komórkowy. W Polsce Japończykom brakuje ciszy. Gościem Wioli Gawlik jest Japonka Miho Iwata.

Posłuchaj rozmowy z Feliksem Malaga

Zdjęcie dzięki uprzejmości gościa programu - Feliks Malaga z rodziną

Od 25 lat mieszka w Krakowie. Długo podróżował po świecie, ale to Kraków wybrał na swój drugi dom. Wiele słyszał o Polsce, gdyż w Peru wiedzą więcej o Polakach, niż w Polsce o Peruwiańczykach. Twierdzi, że Polacy są inteligentni, szlachetni, trochę zamknięci w sobie. Są przeciwieństwem wesołych i muzykalnych Peruwiańczyków, choć obu nacjom podobają się polskie kobiety. Ceni polską gościnność, ale nie rozumie, dlaczego Polacy wciąż narzekają. Tęskni za spotkaniami w szerokim gronie rodzinnym. Gościem Wioli Gawlik jest Peruwiańczyk Feliks Malaga.

Posłuchaj rozmowy z Odoardo Spataro

Odoardo z żoną. Zdjęcie dzięki uprzejmości gościa programu

Z ziemi włoskiej do Polski przybył w wieku 19 lat. Tutaj znalazł swoją miłość i dla niej postanowił zamieszkać w Polsce na stałe, choć wcześniej nie wiedział o istnieniu naszego kraju. Uważa, że Polki są bardzo temperamentne, dumne i lubią o wszystkim decydować. Ceni porządek w przestrzeni publicznej i samodzielność Polaków. Włoska mamma jest symbolem rodziny. Włosi żyją wygodnie, bez stresu i pośpiechu, więc w Polsce nauczył się organizacji czasu. Gościem Wioli Gawlik jest Włoch Odoardo Spataro.

89%
11%